داروی جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه به تولید می رسد
داروی جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه به تولید می رسد

محققان در یک شرکت دانش بنیان بر پایه زیست فناوری داروی جلوگیری از پس زدن کلیه را در حد آزمایشگاهی به تولید رساندند قرار است این دارو بعد از آزمایشهای بالینی وارد بازار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، سیروس زینلی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان و عضو انجمن بیوتکنولوژی در خصوص داروی جدیدی که قرار است به تولید انبوه برسد به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما در این شرکت موفق شدیم دارویی برای جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه  را تولید کنیم.

وی با بیان اینکه اکنون این دارو در فرایند اخذ مجوز برای انجام کارآزمایی بالینی است، عنوان کرد: در حال حاضر دارو به صورت آزمایشی به تولید رسیده است.  به محض اخذ مجوز از وزارت بهداشت، تا ۵-۶ ماه آینده آزمایش های بالینی را در یک یا چندین بیمارستان کشور آغاز می کنیم.

زینلی تاکید داشت: سالیانه ۲۴ میلیارد تومان صرف واردات داروی جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه می شود؛ در کل داروی گرانی نیست ولی می توان با تولید آن در کشور تا حدی از ارزبری جلوگیری کرد.

وی با اشاره به قیمت دارو در کشور گفت: قیمت این دارو در بهترین شرایط ۶۰ درصد برند خارجی از سوی وزارت بهداشت تعیین می شود و این بدان معناست که همین دارو ۴۰ درصد ارزان تر از داروی خارجی عرضه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تولید این دارو می تواند نشان دهنده تقویت توان داخلی باشد، افزود: بعد از اخذ مجوز از سوی وزارت بهداشت، می توانیم کارآزمایی بالینی را آغاز کنیم؛ در یکی از مراحل آزمایش داروی خارجی و داخلی همزمان در تعدادی بیمار استفاده می شود بدون اینکه پزشک و پرستار و بیمار بداند.

وی ادامه داد: نتیجه بین بیماران مشخص می شود و اگر نتیجه برابر داروی خارجی باشد، اجازه ورود به بازار توسط وزارت بهداشت داده می شود و سپس دارو در ابتدا به صورت محدود و بعد انبوه به تولید خواهد رسید.

زینلی با بیان اینکه معمولا یکسال این پروسه طول می کشد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه در  کشور ما تولید داروهای هوشمند و برپایه بیوتکنولوژی رشد خوبی داشته است به طوریکه در یکی از گزارش ها آمده معادل ۷۵۰ میلیون دلار حجم تولید داروهای نوترکیب است  که نیم درصد آن سهم جهانی است.

وی افزود: ما باید تا سال ۱۴۰۴ به ۳ درصد سهم جهانی برسیم و با این رشدی که طی سالهای اخیر دیدیم امید داریم کشور در بحث داروهای نو ترکیب به وضع خوبی برسد.