پرسه‌زنی در فضای مجازی قاتل زمان است
پرسه‌زنی در فضای مجازی قاتل زمان است

گیتی خامنه، مجری دیروز و امروز تلویزیون که چهره و صدایش با خاطرات کودکی و نوجوانی بسیاری از ما گره خورده، چند وقتی است که صفحه‌ای در اینستاگرام راه‌اندازی کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، یک نگاه کلی به تصاویر و مطالبی که در این صفحه منتشر می‌شود، کافی است تا مطمئن شوید این صفحه اصل است و در نتیجه احساسی که از آن دریافت می‌شود، همان مهربانی و صمیمیتی است که از گیتی خامنه سراغ داریم. شاید چنین صمیمیتی را در فضای مجازی و در یک شبکه اجتماعی کمتر دیده و سراغ داشته باشیم و شاید حتی عجیب باشد که در یک صفحه مجازی نظرات توهین‌آمیز یا حتی درشت‌گویی نبینیم اما به نظر می‌رسد نوع واکنش مخاطبان و رفتارشان به جایگاه صاحبان صفحات و نوع مطالبی که منتشر می‌کنند، بی‌ارتباط نباشد.

چه شد که تصمیم گرفتید در این فضا فعال باشید؟

راستش را بخواهید، همه چیز به حدود چند ماه پیش برمی‌گردد که تلفنم خراب شد! با خراب شدن تلفن و ناامید شدن از امکان تعمیر آن و اجبار به خرید تلفنی جدید، مقاومت طولانی مدتم در مقابل پیوستن به فضای مجازی در هم شکست! ماجرا از این قرار بود که دوستی برای نصب برنامه‌ها در تلفن جدید یاری‌ام کرد و تشویق ایشان باعث شد بعد از مدت‌ها پاسخ منفی به همه دوستانی که در این زمینه مشوقم بودند و حتی داوطلبانه صفحاتی برایم ایجاد کردند، تصمیم بگیرم به این فضا بپیوندم.

چرا در این باره مقاومت داشتید؟

چون بعضی شیوه‌های استفاده از این فضا و امکاناتش را دوست نداشتم و ندارم. به نظرم اگر بی‌هدف و بدون داشتن کنترل شروع به پرسه‌زنی در دنیای مجازی کنی، زمان فوق‌العاده ارزشمندی را گاهی بابت مسائلی فوق‌العاده سخیف از دست می‌دهی اما در عوض اگر بخواهی، می‌توانی از این امکان بهترین بهره‌های ممکن را ببری؛ مثل همه امکانات دیگر دنیا!

قبل از آشنا شدن با امکانات اینستاگرام با تصور این‌که فقط کسانی از آن بهره می‌برند که می‌خواهند دوستان خود را از طریق عکس در جریان لحظه به لحظه زندگی‌شان قرار دهند، نمی‌توانستم تعریفی از این امکان برای خودم که چنین دغدغه‌ای ندارم، پیدا کنم اما با راهنمایی دوستان جوانم، تصمیم گرفتم به شیوه و سبک و سیاق خودم از آن بهره بگیرم. البته تا حدی که تعاریف و حقوق و عرف معمول رسانه‌ای را خدشه‌دار نکند. این فضا برای من فرصتی است برای ارتباط بی‌واسطه با دوستانم از طریق شریک شدن واگویه‌های دل و ذهنم بدون نیاز به حضور در جعبه جادویی یا چارچوب مطبوعات و مصاحبه.

کپشن‌های مفصل و عاشقانه‌ای که برای عکس‌ها می‌نویسید، نشان می‌دهد حسابی برای این صفحه وقت می‌گذارید و برایتان اهمیت دارد.

نوشتن مطالبی که در صفحه‌ام می‌بینید بیشتر از چند دقیقه زمان نمی‌برد، هر چند بسیاری از آنچه می‌نویسم جزو دغدغه‌ سال‌های زندگی بوده است. یکی دیگر از امکانات این فضا را کمک به انعکاس فعالیت‌ها و نیازمندی‌های دیگر دوستان یافتم؛ آنهایی که دامنه ارتباطشان به اندازه من گسترده نیست.

می‌دانید دنبال‌کننده‌های شما در چه رده سنی هستند و وقتی چیزی می‌نویسید چه محدوده سنی یا چه نوع مخاطبی را در نظر دارید؟

زبان پیام‌هایم، زبان مشترک انسانی است، فارغ از سن و جنسیت و باورها. می‌دانم که نوشته‌هایم طولانی‌اند و دارم کم‌کم خودم را تعلیم می‌دهم به موجزتر نوشتن و یک کانال تلگرام دارم که مطالب طولانی را آنجا با دوستان شریک می‌شوم. یکی از دوستان در ابتدای راه‌اندازی صفحه‌ام تذکرات مشفقانه‌ای به من داد که اگر فلان کار را بکنی و بهمان کار را نکنی، تعداد دنبال‌کننده‌ها هرگز زیاد نخواهد شد! و من در پاسخ به آن مهربان دلسوز گفتم: مگر نه این‌که بعضی از بی‌‌محتواترین و مبتذل‌ترین مسائل این کره خاکی گاهی بیشترین میزان لایک‌های عالم را به خود اختصاص می‌دهند و بعضی از حیاتی‌ترین و انسانی‌ترین واقعیات موجود به دست فراموشی سپرده می‌شوند!؟

آیا با توهین، بداخلاقی یا رفتارهای نادرست در این صفحه مواجه شده‌اید؟ با چنین افرادی چه برخوردی می‌کنید؟

حقیقتش رابخواهید طی چند ماهی که جزو خانواده فضای مجازی شدم،جز یکی دو مورد که کمی در یافتن حریم شخصی‌شان دچار مشکل شده بودند، باقی همه صفاست و دوستی و مهر و مرور خاطرات خوش و… همه سهم من از این فضا شرمندگی است؛ شرمندگی و قدردانی نسبت به مردمی که طی همه این سال‌ها هیچ‌وقت، گیتی خامنه را تنها نگذاشتند.