سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه اظهارات متناقضی درباره ماجرای درخواست رئیس‌جمهور آمریکا درباره دیدار با همتای ایرانی‌اش مطرح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، «هیثر نوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه گفت که ایرانی‌ها پیشنهاد «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا درباره برگزاری نشست با مقام‌های دولت این کشور را رد کرده‌اند.

«نوئرت» در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه مقام‌های آمریکایی گفته‌اند تیلرسون پیشنهاد دیدار میان مقام‌های ارشد دولت آمریکا با طرف‌های ایرانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل را مطرح کرده‌اند گفت: «بله، من می‌دانم که این چیزی بود که وزیر خارجه [تیلرسون] آن را مطرح کرد. مقام‌های ایرانی گفتند خیر و ماجرا به پایان رسید.»

یک خبرنگار پرسید: «یک لحظه صبر کنید. وزیر خارجه، جزو بلندپایه‌ترین مقام‌ها در کابینه دولت است. او با وزیر خارجه ایران دیدار کرده است. شما درباره موردی غیر از این صحبت می‌کنید؟»

نوئرت در پاسخ گفت: «بله، آنها دیداری در نیویورک داشتند که بخشی از دیدارهای میان نمایندگان طرف‌های برجام بود. آنها گفت‌وگویی طولانی داشتند و تیلرسون، رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران را محکوم کرد.»

وی سپس در جواب سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا تیلرسون ایده دیدار میان مقام‌های دیگری از دولت آمریکا، غیر از خودش با مقام‌های ایرانی را مطرح کرده گفت: «من دقیقا از اینکه آن فرد چه کسی بود و اینکه قرار بود چه کسی در هیئت ایرانی حضور داشته باشد، اطلاع ندارم.»

پیش از این بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران پیشنهاد ترامپ برای دیدار با وی را رد کرده است. سخنگوی کاخ سفید، یک روز بعد گفت که این روایت ایران، کذب است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری سه‌شنبه از پاسخگویی به سوالات خبرنگاران ابتدا این روایت را تأیید کرد، و بعد آن را به کاخ سفید ارجاع داد. گفت‌وگوی زیر میان نوئرت و خبرنگاران رد و بدل شد.

– خبرنگار: «آیا روایت تهران از اینکه ایران پیشنهاد دیدار با ترامپ را رد کرده صحیح است؟»

– نوئرت: «بله آنها این کار را انجام دادند.»

-خبرنگار: آنها پیشنهاد دیدار با رئیس‌جمهور را رد کردند؟

– نوئرت: آنها پیشنهاد دیدار با مقام‌های آمریکایی را رد کردند.

– خبرنگار: با چه کسی؟

– نوئرت: فکر می‌کنم…

-خبرنگار: با رئیس‌جمهور ترامپ.

– نوئرت: فکر می‌کنم کاخ سفید دیروز درباره این اظهار نظر کرد. بنابراین من شما را به کاخ سفید ارجاع می‌دهم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم