کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به آورده های اقتصادی برجام برای کشور در طول مذاکرات و بعد از آن اظهارداشت: برجام هیچ آورده اقتصادی برای کشور نداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با راه دانا؛ با اشاره به آورده های اقتصادی برجام برای کشور در طول مذاکرات و بعد از آن اظهار داشت: برجام هیچ آورده اقتصادی برای کشور نداشته است ، مثال های متعددی می شود در بیان دلایل این حقیقت گفت که یکی از مهم ترین آنها ازاد نشدن پول های بلوکه شده ایران در خارج از کشور است.

وی بر همین اساس اضافه کرد: قرار بود بعد از برجام ۶۰۰ میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران در خارج را به ایران برگردانند که این امر تا کنون محقق نشده است و مبالغ نیز مسترد نشده اند، همچنین هیچ ال سی نیز در طول این مدت بازگشایی نشده است و تنها مسئولین به ارائه آمار و ارقام در خصوص ال سی بسنده کرده اند.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بیش از دوسال اقتصاد کشور معطل برجام ماند، خاطر نشان کرد: مسئولین تماما وعده می دادند که بعد از برجام گشایش در بخش اقتصادی کشور حاصل می شود ولی دیدیم که این محقق نشد و تنها عایدی برجام برای کشور معطلی و بیکاری جوانان ما شده است.

شیخی در ادامه با اشاره به باز شدن دروازه های وارداتی به کشور بعد از برجام عنوان کرد: تیم های اقتصادی فراوانی بعد از برجام از کشور های گوناگون عازم ایران شدند تا معاملات اقتصادی خود را با ایران گسترش دهند که متاسفانه این امر رخ نداد و تنها بازار ایران محلی برای عرضه محصولات و درآمدزایی آنان شده است.

وی ادامه داد: هیچ یک از کشور هایی که برای امر سرمایه گذاری وارد ایران شدند در ایران سرمایه گذاری نکردند بلکه بازار تقاضای محصولات خود را در ایران بوجود اوردند و بخش صنعت کشور را با این امر نابود کردند زیرا که امروز کالای خارجی در کشور بیش از کالای داخلی به فروش می رسد آنهم به دلیل عرضه فراوان محصولات خارجی در بازار است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران افزود: نباید کشور را چند سال معطل برجام می کردیم و بعد از آن بگوییم برجام جواب نداد ، نباید چشم امید مسئولان به خارج از کشور باشد باید از همین نیروهای انسانی داخلی در عرصه های مختلف بکارگیری و استفاده شود تا بتوانیم اقتصاد کشور را به حرکت در آوریم.

انتهای پیام/