رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لنگرود از ثبت ۵ وقف جدید به ارزش بالغ‌بر ۷ میلیارد ریال در شش‌ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: به مناسبت دهه وقف بیش از ۴۰ برنامه فرهنگی، عمرانی و حقوقی برای تبلیغ و ترویج سنت وقف در لنگرود برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رمضان علی پاکیزه، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لنگرود در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت گرامیداشت  دهه وقف امروز (۲۳ آبان) در این اداره برگزار شد، گفت: سنت حسنه وقف به دستور و تأکید نبی مکرم اسلام و ائمه معصومین (علیهم‌السلام) تشکیل و تاریخ وقف نیز همزاد با بشر و موجودات عالم است.

 

وی بابیان اینکه خداوند متعال واقف زمین برای موجودات و بشر است، تصریح کرد: وقف زیباترین نوع‌دوستی و انسانیت است و برای جاودانگی و ماندگاری هم شخص واقف و هم موقوفه باقی می‌ماند و فقط مربوط به‌صرف زندگی دنیا نیست.

 

حجت‌الاسلام پاکیزه با اشاره به اینکه در نظام جمهوری اسلامی قریب به ۸۰۰ نوع تنوع وقف داریم، اظهار کرد: جالب‌ترین وقف‌ها ازجمله وقف برای حمایت از دانشمندان هسته‌ای در ایران اسلامی است و اخیراً نیز درصدد هستیم وقف برای مدافعان حرم و عتبات عالیات هم در دستور کار قرار گیرد البته این نوع وقف قبلاً در آذربایجان شرقی برای اولین بار نیز ثبت‌شده است.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لنگرود با تأکید بر اینکه اصحاب رسانه نیات واقفان را به سمت نیازهای روز جامعه سوق دهند، خاطرنشان کرد: وقف حوزه قرآنی در شهرستان لنگرود نسبت به شهرهای هم‌جوار کمتر از نیم درصد است و این آمار غم‌انگیز است.

 

وی بابیان اینکه نشست‌های تخصصی وقف با صنوف مختلف  در شهرستان لنگرود با سرعت بیشتری در حال انجام است، افزود: وقف در حوزه علم و فناوری، جهیزیه نوعروسان، تحصیل علم، اشتغال، هزینه‌های درمانی، نذرهای فرهنگی ازجمله وقف‌های موردنیاز شهرستان است.

 

حجت‌الاسلام پاکیزه از ثبت ۵ وقف جدید در شش‌ماهه اول سال جاری به ارزش ۷۰۰ میلیون تومان خبر داد و تصریح کرد: شناسایی موقوفات هم از عناوین ستاره‌دار اداره اوقاف است که تاکنون ۲۸ باب مغازه در بازار ماهی‌فروشان لنگرود شناسایی شد.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لنگرود از برگزاری بیش از ۴۰ برنامه فرهنگی، عمرانی، حقوقی در دهه وقف امسال در شهرستان خبر داد و اظهار کرد: همایش یاوران وقف، ویزیت رایگان، یادبود واقفین آرامستان، راه‌اندازی نمایشگاه فرهنگی، زنگ وقف، نشست صنفی وقف، دیدار با خانواده شهدا و زیارت حضرت رسول (صلی‌الله علیه و آله) ازجمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در دهه وقف است.

 

گفتنی است، شهرستان لنگرود ۸۴ بقعه ثبت‌شده، شش هزار حافظ قرآنی، ۴۸ مربی، ۵۱ کلاس قرآنی در بقاع متبرکه و هزار و ۳۴۶ متربی دارد.

 

پایان پیام/