دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: قیمت نان از فردا حداکثر تا ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و یکسان‌ سازی نرخ آرد در کارگروه ملی گندم، آرد و نان در دست بررسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محسن بهرامی ارض‌اقدس در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس، در مورد افزایش قیمت نان و یکسان‌سازی نرخ آرد، گفت: افزایش حداکثر ۱۵ درصدی قیمت نان از اول آذرماه اجرایی می‌شود.

وی در مورد یکسان‌سازی نرخ آرد، اظهار داشت: آرد برای مصارف صنفی صنعتی و نانوایی‌های آزادپز با گندم ۹۰۰ تومانی عرضه می‌شود و در ارتباط با نانوائیان سنتی آرد با گندم ۶۰۰ تومانی عرضه می‌شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار افزود: بحث یکسان‌سازی نرخ آرد با تصویب طرح جامع گندم، آرد و نان در کارگروه ملی گندم و آرد و نان در دست بررسی است و در حال نهایی شدن است که بعد از تصویب دولت و متناسب با تصمیم دولت اتخاذ می‌شود.

بهرامی ارض‌اقدس اظهار داشت: یکسان‌سازی نرخ آرد دارای ملاحظاتی خواهد بود.

*تلاش می‌کنیم هزینه‌های ناشی از افزایش قیمت نان به نوعی بازپرداخت شود

وی گفت: یکی از پیشنهادات چهارگانه پیش‌بینی‌شده در طرح جامع گندم و آرد آزادسازی و یا یکسان‌سازی نرخ آرد است که البته بحث‌های آن درحوزه گندم و خرید گندم تضمینی ملاحظاتی دارد.

وی با بیان اینکه در سیاست‌های جبرانی یکسان‌سازی نرخ آرد، ملاحظاتی خواهیم داشت، گفت: بعضی از دهک‌ها ممکن است با افزایش قیمت نان هزینه خانوارشان افزایش یابد به‌طوری‌که با سیاست‌های جبرانی دولت بخشی از هزینه‌ها حتی‌المقدور از محل درآمدهای ناشی از آزادسازی ترمیم و جبران شود که بعد از تصویب جزئیات آن به اطلاع عموم می‌رسد.

بهرامی ارض‌اقدس در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با افزایش قیمت نان اقشار کم‌درآمد دچار آسیب می‌شوند و برای جلوگیری از آسیب به آنها چه برنامه‌ای پیش‌بینی شده اضافه کرد: این امر را به عنوان آسیب در نظر بگیریم، به هر حال هر اصلاح اقتصادی، هزینه‌ها و فایده‌هایی دارد. ما باید تلاش کنیم تا تصمیمات اقتصادی‌مان، مزایای بیشتری نسبت به مضرات آن داشته باشد و با توجه به اهمیت موضوع گندم و آرد و نان و حجم بالای یارانه دولت که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال به این بخش می‌پردازد، بازیافت مبلغ یارانه‌ای و مابه‌ازای آن خوب نیست، به‌طوری‌که هم گندمکاران و هم آسیابانان و هم نانوایان در سراسر کشور ناراضی هستند و همچنین مردم به عنوان مصرف‌کننده اصلی که این ۱۵ هزار میلیارد تومان به عنوان جلب رضایت آنها هزینه می‌شود، ناراضی هستند و کمتر کسی پیدا می‌شود که از وضعیت موجود عرضه نان در کشور راضی باشد.

* آزادسازی قیمت آرد جلوی مفاسد زنجیره تولید گندم تا توزیع نان را می‌گیرد

دبیر ستاد تنظیم بازار بیان داشت: درحالی‌که ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع ملی برای این موضوع هزینه می‌شود نباید این نارضایتی گسترده را شاهد باشیم و آزادسازی و یکسان‌سازی می‌تواند جلوی مفاسد زنجیره تولید گندم تا توزیع نان کشور را بگیرد و بتواند رضایتمندی بیشتری برای مردم فراهم کند.

بهرامی ارض‌اقدس اظهار داشت: افزایش قیمت آرد یا یکسان‌سازی آن تأثیر جدی در هزینه خانوار ندارد زیرا سهم نان در سبد هزینه خانوار در مجموع حدود ۲٫۳ درصد از سبد خوراکی خانواده است درحالی‌که سهم گوشت و پروتئین ۲۳ درصد است: البته این سهم در دهک‌های مختلف متفاوت است و سهم نان در هزینه خانوار دهک‌های پایین بیشتر است.

*دولت می‌تواند یارانه نان را به صورت نقدی به خانوارها پرداخت کند

وی افزود: ولی در مجموع دولت می‌تواند با تصمیم همزمان با اصلاح پرداخت یارانه‌های نقدی به سمت تقویت پرداخت‌ها در دهک‌های پایین جامعه برود که مشکلات عدیده‌ای در حوزه تأمین غذا هم دارند.

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: دولت می‌تواند با سیاست‌های جبرانی آن بخش‌ها را جبران کند و کاری را که دولت سابق به دنبال افزایش قیمت نان و گندم انجام داد را به صورت عاقلانه‌تری انجام دهد، به‌طوری‌که دولت گذشته مبلغ ۴۵۰۰ تومان به عنوان یارانه نان پرداخت کرد.

بهرامی ارض‌اقدس اظهار داشت: بنابراین دولت می‌تواند با پرداخت‌های جبرانی دهک‌های پایین داشته باشد و در دهک‌های بالای جامعه نیز نان به قیمت بالا خریداری می‌شود به‌طوری که قیمت مصوب نان سنگک در سه سال گذشته ۸۲۰ تومان تعیین شد ولی هم‌اکنون به بهانه‌های مختلف کمتر از ۱۵۰۰ تومان عرضه نمی‌شود و نان بربری هم که ۵۵۰ تومان در سه سال پیش قیمت مصوب آن تعیین شد، در شهر تهران کمتر از ۱۰۰۰ تومان عرضه نمی‌شود.

وی افزود: بنابراین ما با این تصمیم باید به‌گونه‌ای نرخ نان را واقعی‌سازی کنیم.

*قیمت نان در استان‌ها به استانداران سپرده شده است

دبیر ستاد تنظیم بازار در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه از فردا نان با چه نرخی عرضه می‌شود، گفت: نرخ مصوب نان از ابتدای آذر در اختیار شوراهای آرد و نان و استانداران سراسر کشور است و در استان‌ها متناسب با رویکرد مصرفی نان، تعیین قیمت به استانداردها سپرده شده و در تهران هم شورای اصناف کشور با هماهنگی اتحادیه‌ها این کار را انجام می‌دهند.

بهرامی ارض اقدس گفت: قیمت مصوب الآن مربوط به سه سال گذشته است ولی حداقل ۱۵ درصد نسبت به قیمت سه سال گذشته مجاز به افزایش قیمت هستند و از اول آذرماه این افزایش قیمت اعلام می‌شود.

*آزادسازی قیمت‌ها یکی از آرزوهای نظام اقتصادی کشور است

وی همچنین با اشاره به جلسه ستاد تنظیم بازار در روز گذشت و صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهور در رابطه با آزادسازی قیمت‌ها گفت: آزادسازی قیمت‌ها یکی از آرزوها و آمال نظام اقتصادی کشور است که طبیعتاً استراتژی و راهبرد کلی کشور به آن سمت یعنی رقابتی کردن اقتصاد است.

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: البته آزادسازی همه اقلام الآن هدف نیست. ما ده‌ها هزار قلم کالا داریم که قیمت آنها تابع عرضه و تقاضا است ولی از این مجموعه چند قلم محدود کالا که عمدتاً معیشتی هستند و همچنین چند قلم کالای زیرساختی مشمول قیمت‌گذاری هستند که آنها را هم دولت رصد و پایش می‌کند که اتفاق خاصی نیفتد.

وی افزود: از جمله این کالاها می‌توان به نان، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ، قند و شکر، روغن، آب، برق، گاز و در حوزه حمل و نقل هم به حمل و نقل شهری و بین‌شهری است که هم برای مردم حائز اهمیت است و هم دولت نسبت به آنها حساسیت دارد و منظور از آزادسازی همه اینها نیست.

*رضایتمندی مردم پس از آزادسازی قیمت بلیط هواپیما بیشتر شده است

بهرامی ارض‌اقدس با اشاره به اینکه در گذشته آزادسازی بلیت هواپیما انجام شد، اظهار داشت: این کالا از لیست خدمات مشمول قیمت‌گذاری خارج شد و تجربه نشان می‌دهد رضایتمندی بیشتری مردم نسبت به گذشته در این مورد دارند به طوری که نرخ‌ها در زمان‌های غیرپیک کاهش یافته است.

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: از آن طرف هم شرکت‌های ایرلاین راضی‌تر هستند و به جای اینکه در ایام پیک دلالی اتفاق بیفتد و پروازها چارتر شود، افزایش نرخ پیک نصیب خود ایرلاین‌ها می‌شود و در غیرپیک هم برخی از افراد که سفرهای فوری ندارند، بلیت با قیمت پایین‌تر خریداری می‌کنند.

* آزادسازی قیمت بلیط قطار و کره در دستور کار

وی ادامه داد: این تجربه باعث شد تا جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور دبیرخانه ستاد تنظیم بازار را مکلف کند تا در زمینه سایر اقلام مثل حمل و نقل ریلی و برخی اقلام مثل کره که در سبد خانوار اهمیت کمتری دارند، آزادسازی بتواند رقابتی کردن قیمت را به نفع مردم فراهم کند.

انتهای پیام/