شاعر و نویسنده کتاب کودک گیلانی به خاطر عدم‌حمایت مسئولان استانی، به تهران مهاجرت کرده و معتقد است این دل شکستن موجب سقوط نمی‌شود و به لطف خدا کتاب‌های ارزشمندتری را چاپ می‌کنم اما بازهم قلبم برای گیلان می‌تپد به عشق کودکان دیارم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر، هفته کتاب فرصتی برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه است و نهادینه کردن این فرهنگ از راهکارهای توسعه فرهنگی و رشد و ترقی جامعه محسوب می‌شود.

 

بی‌شک نهادینه کردن فرهنگ مطالعه باید از سنین پایین آغاز تا سطح سرانه بالا رود و خانواده و مدرسه به‌عنوان دو نهاد مهم اجتماعی نقش بسزایی در حوزه کتاب‌خوانی دارند و بی‌تفاوت بودن این دو نهاد مهم موجب می‌شود که فرد با کتاب غریبه شود البته رسانه‌ها هم باید فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی را در سنین پایین ترویج کنند و اینکه تا چه اندازه در این زمینه موفق بوده‌اند خود جای بحث فراوانی است.

 

عادت مطالعه به یک فونداسیون قوی نیازمند است کهپایه‌های آن باید  در سنین پایین و از دوران کودکی بنانهاده شود این بار نیز سراغ یکی از شاعران و نویسندگان کودک گیلانی رفتم که متأسفانه دیگر استان و شهرمان از وجود چنین نویسنده فعالی در حوزه کودک محروم است.

 

آمنه مهدوی، شاعر و نویسنده کودک  گیلانی که هم‌اکنون ساکن تهران و به‌طور مستقل فعالیت می‌کند در گفتگوی تلفنی از لنگرود گفت: علاقه به دنیای کودکان موجب شد که از اوایل دهه هشتاد به‌عنوان مربی مهد و سپس از سال ۸۷ به‌طورجدی در عرصه نویسندگی و شاعری وارد دنیای کودک شوم.

 

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از بیست عنوان کتاب با موضوعات گوناگون به زبان شعر به رشته تحریر درآوردم، افزود: اولین کتاب خود را  با عنوان «نمازخواندن چه لذتی دارد« توسط ستاد اقامه نماز تهران و زیر نظر کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان تهران چاپ و منتشر کردم که هم‌اکنون نیز با سازمان‌های مختلف همکاری می‌کنم.

 

شاعر و نویسنده حوزه کودک ادامه داد: در سال ۸۷ مجموعه کتابی با عنوان« آی باباها آی مامانا ”  را سرودم که در این کتاب سعی کردم دغدغه‌های کودکان را از زبانشان به والدین گوشزد کنم که با چاپ این کتاب تصمیم دارم آن را در سطح کشور برای والدین اجرا کنم.

 

مهدوی در خصوص ادبیات دینی در حوزه کودک و نوجوان و ضعف تألیفات در این حوزه، گفت: ضعف در تألیفات این حوزه به خاطر حضور ناشرانی است که با پخش کتاب چه از طریق دلال‌های بازاری در سطح شهر و تبلیغات نادرست باعث کمرنگ‌تر شدن حضور نویسنده در این عرصه شدند که ناشران باید عرصه را برای نویسندگان باز بگذارند تا با این کار فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی با حضور نویسندگان وجهه زیباتر و پربارتری پیدا کند.

 

این شاعر و نویسنده حوزه کودک ادامه داد: حضور و تعامل توأمان نویسنده با کودکان و پدر و مادرها از دیگر دغدغه‌های من است چراکه صرف خریدن کتاب و خواندن برای کودک نمی‌تواند آن جذابیتی که نویسنده در خواندن و اجرا به نمایش می‌گذارد را به همراه داشته باشد والدین نیز بیشتر راغب باشند که با نویسنده کتاب کودک خود در ارتباط باشند که درواقع نویسنده کودک می‌تواند پل ارتباطی زیبایی بین کودکان و پدر و مادرها ایجاد کند.

 

مهدوی با اشاره اینکه تاکنون دو عنوان کتاب در حوزه معارف دینی با عنوان « زهرا با وقف آشنا می‌شود» و « نمازخواندن چه لذتی دارد» را سرودم، تصریح کرد: ارتباط نویسنده با کودکان و والدین موجب می‌شود که نویسنده از شخصیت‌های کودکان ایده برداری و کتاب‌هایی را در همین راستا بر اساس شخصیت واقعی کودک به رشته تحریر درآورد.

 

وی در خصوص رشد کمی و کیفی کتاب‌های حوزه کودک در سال‌های اخیر گفت: فرهنگ کتاب‌خوانی زمانی رشد پیدا می‌کند که نویسنده در جایگاه واقعی خود قرار بگیرد که متأسفانه در حال حاضر ناشران بیشتر از نویسنده مطرح‌شده‌اند و نویسنده در حاشیه قرارگرفته و درواقع اصلاً دیده نمی‌شوند که این امر مستلزم توجه بیشتر مسئولان و سازمان‌های فرهنگ و ارشاد، کانون پرورش فکری و نهادهای فرهنگی است که بیشتر به نویسندگان کودک توجه کنند.

 

شاعر و نویسنده کتاب کودک تأکید کرد: قلم در دست نویسندگان است مسئولان اجازه ندهند عوامل غیر، این قلم قسم‌خورده را کوچک شمارند چراکه از وجود این نویسندگان است که باعث مطرح‌شدن ناشران و فرهنگ‌سراها و کتابخانه‌ها و … می‌شود.

 

وی بابیان اینکه استان گیلان درزمینهٔ رشد و پرورش استعدادهای بنده و حتی اجرای همایش‌ها برای والدین هم حمایت نکرد، افزود: وعده‌های فرهنگ دوستان دیار من تنها در حد حرف و وعده‌ووعیدهای همیشگی بود علیرغم همه تلاش‌ها و پیگیری‌های خودم در عرصه فرهنگ و بها دادن به کتاب اما با کوتاهی‌ها و کوچک شمردن اهل‌قلم از طرف مسئولان مواجه شدم و گیلان را با همه‌ دلخوری‌ها، ترک کردم.

 

شاعر و نویسنده کتاب کودک ادامه داد: اما این دل شکستن، باعث سقوط و شکست نویسنده نخواهد شد چراکه به لطف و یاری خدا و دعای همه کوکان توانستم در پایتخت کتاب‌های بیشتر و ارزشمندتری را تولید و به چاپ برسانم اما بازهم قلبم برای گیلان می‌تپد و باوجوداینکه ساکن تهرانم اما همیشه پیگیر کارهای خودم در شهرستان‌ها هستم و طی کردن مسافت و دوری از خانواده را به عشق کودکان دیارم، تحمل می‌کنم.

 

مهدوی از آرزوی مهم خود نیز سخن گفت و امیدوار است که روزی بتواند به هدف بزرگ خود که اجرای همایشی بزرگ برای پدر و مادرها در کل ایران و حتی دنیاست به واقعیت بپیوندد و هم‌اکنون نیز درزمینهٔ آشنایی کودکان با مدافعان حرم به زبان شعر را در دست انجام دارد و سعی می‌کند با اجرای همایش‌ها متعدد و آگاهی دادن به پدرها و مادرها، کودکان را با والدین نزدیک و نزدیک‌تر کند.

 

تألیف دو عنوان کتاب بانام «همیار گردشگر» و «مسافر کوچولو در ایران» (آشنایی با بیست‌ویک اثر ثبت‌شده  فرهنگی در ایران که این کتاب در حال حاضر به دو زبان ترجمه‌شده) برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهران  و  کتاب «آسمان آبی» برای بوستان شاپرک منطقه ده تهران، اجرای همایش‌هایی در سراهای منطقه ۱۰ با محوریت روان‌شناختی کودکان با موضوع «مامان و بابا منم توجه می‌جوام» و اجرای نمایش عروسکی آن در سرای محله هاشمی ازجمله فعالیت‌های شاعر و نویسنده کودک گیلانی است که مدتی است استان را ترک کرده و در تهران به فعالیت‌های خود در حوزه کودک ادامه می‌دهد.

 

امیدواریم مسئولان و نهادهای فرهنگی استان گیلان به نویسندگان و شاعران حوزه کودک بیشتر توجه کنند و به فعالان این عرصه بها و ارزش دهند تا شاهد رفتن چنین نویسندگان محبوبی از استان نشویم و امروز این شهر کوچک ما « لنگرود « است که دیگر از وجود چنین فردی بی‌بهره ماند و بیشترین آسیب وارده در این زمینه از آن شهرهای کوچک است که با سختی فراوان باید جای خالی آنان را پر کنند.

انتهای پیام/