امام‌جمعه لنگرود گفت: واقعیت این است که روحیه مردمی حقیر و بین مردم بودن حقیر بیشتر از این است که جلوتر از مردم باشم یا در جایگاه خاصی قرار بگیرم، اصلاً از این نوع چیدمان بر این‌که مسئولین حتماً باید در جلو مراسم‌ها و جایگاه باشند واقعاً برای حقیر چیدمان خوشایندی نیست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جواد سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر در تشریح فعالیت و رخدادهای پهارماهه اخیر حضور خود در لنگرود اظهار کرد: خدا را شاکرم تا توفیق خدمتگزاری به مردم لنگرود را در نهاد مقدس نماز جمعه به حقیر عنایت کرد.

وی بابیان اینکه واقعیت این است که آمدن به شهرستان لنگرود از روی انتخاب نبود، افزود: اتفاقی افتاد که بعضی از بزرگان ما، تصمیمشان بر آن شد که من به لنگرود بیایم و خدمتگزار مردم لنگرود باشم.

امام‌جمعه لنگرود تصریح کرد: همان‌طور که مستحضرید در سال‌هایی که در بخش کومله بودم شناخت خوبی روی مردم و مسئولین داشتم بعد از یک سال به خاطر علاقه‌مندی به درس امام خامنه‌ای و پافشاری خودم از کومله به تهران رفتم و مشغول تحصیل و خدمت شدم.

سلیمانی بیان کرد: نکته مهم این است که آمدن من از لواسان تهران به گیلان به خاطر این بود که شهرستان موردنظری برای امام‌جمعه‌ای پیشنهادشده بود، کارها نیز تمام‌شده بود ولی عده‌ای با مخالف‌هایشان مانع از حضور حقیر در آن شهر شدند، آنچه باید بگویم این است که مانند کومله و لواسان ماندن حقیر طولانی نخواهد بود.

وی گفت: متأسفم برای عده‌ای که حتی از دوستان ما بودند و رفتن ما از کومله را تعبیر به فشار مسئولین کردند، به‌غیراز مقام معظم رهبری و نمایندگان ایشان در شورای سیاست گذاری، احدی نمی‌تواند امام‌جمعه‌ای را جابه‌جا کند ولی عده‌ای موج‌سواری کردند، رفتن از کومله به اختیار خودم بود، آمدن از لواسان به گیلان نیز اختیار خودم بود و ان شاالله رفتن من از لنگرود هم در مدت کوتاه به اختیار خودم خواهد بود، این را می‌گویم تا در زمان رفتن از لنگرود عده‌ای مجدداً موج‌سواری نکنند و نگویند که فلانی را برداشتند.

امام‌جمعه لنگرود بابیان اینکه از این اتفاق مبارک و حضور در لنگرود نیز خوشحالم، افزود: همان‌طور که در نماز جمعه اول حقیر در لنگرود دست نیاز دراز کردم الآن نیز همین را می‌گویم، تا زمانی که در لنگرود هستم باید قدر بدانیم و با همفکری کار فرهنگی که توسط نخبگان و علمای بزرگ در لنگرود پایه‌گذاری شده ان شاالله به‌پیش ببریم.

سلیمانی ارتباط با مسئولین را نکته دوم محور صحبت‌های خود قرار داد و بیان کرد: برخی فکر می‌کنند بین مسئولین و امام‌جمعه اختلاف‌نظر فاحشی وجود دارد تا آنجا که برخی در ذهن خودشان تصویر کردند که بین این‌ها ازلحاظ خطی و جناحی آن‌قدر اختلاف است که در خیلی از مراسم‌ها و جلسات در کنار یکدیگر نیستند.

وی تصریح کرد: نمونه این اختلاف را مراسم‌های شهدا یا راهپیمایی‌ها ذکر می‌کنند که امام‌جمعه در کنار و بین مسئولین در جلوی صف و جایگاه قرار ندارد، نکته این است که الحمدالله هیچ مشکلی با مسئولین نداریم، علی‌رغم این‌که شاید تفکرات سیاسی ما فرق کند اما همدل و همگرا هستیم و در هر پنج‌شنبه در جلسه با مسئولین شهرستان بنده به‌عنوان یک منتقد اصلی سعی می‌کنم اختلاف‌نظرها را تا حدی خودمان مدیریت کنیم.

امام‌جمعه لنگرود گفت: واقعیت این است که روحیه مردمی حقیر و بین مردم بودن حقیر بیشتر از این است که جلوتر از مردم باشم یا در جایگاه خاصی قرار بگیرم، اصلاً از این نوع چیدمان بر این‌که مسئولین حتماً باید در جلو مراسم‌ها و جایگاه باشند واقعاً برای حقیر چیدمان خوشایندی نیست و تصور نشود اگر گاهی اوقات بین مردم هستم و شعار می‌دهم اینگونه نیست که با مسئولین اختلاف دارم، نه الحمدالله روند خوبی آغازشده اما بنده به‌عنوان منتقد اصلی در جلسات همیشه برای دفاع از مردم روبروی مسئولین قرار دارم و همیشه در جلسات خود را نماینده مردم می‌دانم که باید از مسئولین مطالبه گری داشته باشم.

سلیمانی مصلی را سومین محور صحبت‌ها خود قرار دارد و افزود: در مورد مصلی لنگرود این نکته حائز اهمیت است که عدم تجربه و نبود احاطه کافی برای مصلی سازی متأسفانه در مکانی انتخاب شد که امام‌جمعه وقت مجبور شد به درگیری با مردم شد، شأن امام‌جمعه این نیست که برای نهضت مصلی سازی با مردم درگیر شود، متأسفانه مسئولین وقت ایشان را جلو انداخته و این امر مبارک خدشه دارد شد.

وی گفت: بنده تا زمانی که متصرفین گرچه ازلحاظ قانونی محکوم‌شده‌اند را راضی نکنم و از آن‌ها تعهد نگیرم که در ازای آنچه داده‌اند رضایت کامل داشته باشند اقدام به توسعه مصلی لنگرود نخواهم کرد.

امام‌جمعه لنگرود بیان کرد: مردم عزیز بدانند اگر در جلسات پیش رو بتوانیم به یک نقطه مشترکی با مسئولین و مردمی که در منطقه مصلی زمین داشتند ان شاالله مصلی هرچه زودتر ساخته خواهد شد وگرنه تا زمانی که هستم به احدی این اجازه را نخواهم داد که بدون رضایت مردم و آه مردم مصلی ساخته شود.

سلیمانی بابیان اینکه کار فرهنگی شهرستان چهارمین محور صحبت‌ها است، افزود: اقبال و استقبال مردم در این چهار ماه حضور حقیر در لنگرود نسبت به نماز جمعه، دفتر امام‌جمعه، ستاد نماز جمعه و حتی نماز جماعت چشم‌گیر بود و این جای بسی شکر و تقدیر از مردم قدرشناس دارد. اما باید غافل نشویم که این‌ها نباید ما را نسبت به کار ریشه‌ای و زیربنایی غافل کند، این‌ها امواج روبنایی برای فرهنگ این شهرستان است و خیلی هم خوب است اما نباید به این جمعیت و آنچه استقبال شده مغرور شویم.

وی بابیان اینکه جوانان زیادی با ما صحبت کردند اما نگاه‌ها مختلف است، تصریح کرد: برخی فکر کردند امام‌جمعه با یک بودجه کشوری به لنگرود آمده و انتظار داشتند که امام‌جمعه مبالغی را در اختیار قرار دهد تا آن‌ها کار فرهنگی کنند درحالی‌که امام‌جمعه نیز مانند افراد دیگر انتظار دارد تا دیگران به او برای پیش رفتن کار فرهنگی کمک کنند.

امام‌جمعه لنگرود گفت: برخی با نگاه دیگری به‌سوی امام‌جمعه آمدند که در کنار امام‌جمعه باشند و دارای مسئولیت شوند تا کار کنند که وقتی مقاومت امام‌جمعه را دیدند از میدان خارج شدند، نمی‌خواهم بگویم علی ماند و حوضش، اما متأسفانه استقبال اولیه ادامه پیدا نکرد، خواهش حقیر این است در این مدت کوتاهی که در لنگرود هستم باید کار فرهنگی، کار جمعی باشد، هرکسی با هر تفکری نمی‌تواند فرهنگ و دیانت را برای مردم به ارمغان آورد، لنگرود مملو از افکار فرهنگی است اما چون پراکنده و یکدیگر را نمی‌پذیرند کارها برکت ندارد.

سلیمانی بیان کرد: تنها هدفم این است که یک جبهه واحد از عزیزان متدین برای خدمت به این مردم در حوزه فرهنگ، تشکیل شود، امیدوارم با کمک دوستان این امر مهیا شود.

امام‌جمعه لنگرود گفت: چرا نسبت به کار فرهنگی و بحرانی که الآن در حوزه فرهنگ داریم دورهم جمع نمی‌شویم، چرا سنگ‌های خود را از هم وا‌نمی‌کنیم، انتظار من از روحانیت لنگرود بیشتر از این‌ها بود.

سلیمانی کارهای در دست اقدام را محور پایانی گفت‌وگوی خود با خبرنگار لنگرخبر قرار داد و تصریح کرد: کارهایی را در چند حوزه مختلف در دست اقدام داریم که واقعاً همه آن‌ها را به‌تنهایی به‌پیش می‌برم و ان شاالله تا هفته آینده ستاد نماز جمعه لنگرود به یک ستاد جوان تبدیل خواهد شد که ایجاد موجی کند و نماز جمعه را در استان گیلان بر بلندای قله ولایت بنشاند.

وی بابیان اینکه ایجاد شورای فرهنگی در کنار هیئت‌امنا مسجد جامع یکی دیگر از اصول فرهنگی ما برای محوریت فرهنگ در مسجد جامع شهر است، افزود: امیدوارم تا زمانی که در لنگرود هستم بتوانم همایش طبیب روحانی با حضور یکی از مراجع عظام تقلید و کنگره تجلیل از علما، مشاهیر و مفاخر لنگرود با حضور بزرگان و فرهیختگان کشوری را به‌عنوان دو کار بزرگ برای شهرستان انجام دهم.

انتهای پیام/