عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اصلاح و ادغام جهاد سازندگی با کشاورزی را اشتباه بزرگ مجلس ششم نام برد و بر ضرورت برگشتن و اصلاح مجدد وزارت خانه جهاد کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حسن خسته بند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت، به‌ضرورت اصلاح ساختاری وزارت جهاد کشاورزی تاکید و اظهار کرد: جهاد، بنیاد، سپاه و بسیج از یادگاران امام راحل ما بودند که در جنگ تحمیلی و بعد از جنگ بسیار برای کشور مفید بودند.

وی با اشاره به نقش پررنگ جهاد در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: در اوایل انقلاب جهاد در روستاها اقدامات چشمگیری انجام می‌داد و بسیار در نزد مردم عزیز بود و بسیاری از کارهای عمرانی با حضور جهاد انجام می‌گرفت.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی سپاه و جهاد را دو بال توسعه انقلاب برشمرد و گفت: اتحادی بسیار خوب بین جهاد و مردم در گذشته وجود داشت و بعد از جنگ نیز جهاد سازندگی در کنار سپاه به‌عنوان دو بال توسعه برای نظام مطرح بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دانشجویان در گذشته بعد از فارغ‌التحصیلی در جهاد مشغول می‌شدند و با حضور در روستاها در همه‌ حوزه‌ها برای مردم خدمات شایانی انجام می‌دادند.

خسته بند با اذعان به اینکه در دوران جنگ نیز جهاد سازندگی مهندسی رزمی جنگ را بر عهده داشتند و شهدای بسیاری را نیز تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌اند که عنوان سنگر سازان بی سنگر لقب گرفته‌اند، تصریح کرد: در سال‌های اخیر نیز مقام معظم رهبری دستور تشکیل بسیج سازندگی را در سپاه دادند و خدمات بسیار خوبی انجام‌شده اما فاصله بسیج سازندگی با جهاد بازهم زیاد است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت افزود: معتقدم اگر باز همچون گذشته وزارت جهاد سازندگی به گذشته برگردد شاهد اهتمام ویژه‌ای در راستای خدمات‌رسانی همه‌جانبه به روستائیان خواهیم بود.

وی بابیان اینکه در حال حاضر به دلیل فشار زیادی که بر روی وزارت راه و شهرسازی است بیشترین خدمات و امکانات به داخل شهر می‌رسد، گفت: خدمات‌دهی وزارت راه و شهرسازی به روستائیان به جهت اینکه سخنگویی ندارند و کسی هم نیست که کارشان را پیگیری کنند وضعیت خوبی ندارند و در مضیقه هستند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه اصلاح ساختاری جهاد کشاورزی در مجلس ششم اشتباه بزرگی بود، مطرح کرد: با ادغام کشاورزی و جهاد عملکرد مورد انتظار از جهاد سازندگی به‌کلی فراموش‌شده و ما شاهد عملکرد خوبی در سطح روستاها نیستیم و بااینکه وزارت جهاد کشاورزی در کلیات موفق هست اما در بخش‌هایی که از آن جداشده شاهد ضعف‌های بسیار چشمگیری هستیم.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: جهاد سازندگی سخنگوی روستائیان و دیده‌بان دولت در سطح روستا بود که می‌توانست مشکلات مردم را به دولت منتقل کند و در راستای حل مشکلات آن‌ها بکوشد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان بابیان اینکه حضور و خدمت در جهاد برای همه‌ یک افتخار محسوب می‌شد، گفت: اکثر نمایندگان مجلس در ادوار گذشته به‌گونه‌ای مرتبط با جهاد بودند که با آن تشکیلات کار می‌کردند و حضور خود را در جهاد یک افتخار می‌دانستند اما با تصمیمی که در آن زمان گرفته شد تمام ساختارهای جهادی فروریخت و ما شاهد ضعف در روستاها هستیم.

خسته بند بر ضرورت اصلاح جهاد کشاورزی و برگشت آن به ساختار اوایل انقلاب تاکید کرد و گفت: اگر مجدداً بخواهیم به وضعیت قبلی جهاد با اصلاح ساختاری بسیار اندک برویم بسیار چاره گشا خواهد بود و معتقدیم هر جا که جلوی ضرر گرفته شود منفعت است.

انتهای پیام/