رئیس سابق هیأت تکواندوی استان گیلان ضمن یادداشتی انتقادی از برخی مسائل موجود در اداره کل ورزش و جوانان گیلان پرده برداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر به نقل از ۸دی، محمود باقری خطیبانی عضو سابق شورای شهر رشت و رئیس سابق هیأت تکواندوی استان در واکنش به تغییرات اخیر در مدیریت امور ورزش گیلان در هیأت‌های ورزشی نوشت:

یک: ۱۸ آذرماه روزی است که سازمان ملل عراق را به‌عنوان آغازگر جنگ معرفی کرد. همه می‌دانند این پیروزی سیاسی محصول فداکاری‌های جوانان این مرزوبوم برای دفاع از حاکمیت ملی و سرزمینی و انقلابی‌مان بوده است. به روح شهدایمان درود می‌فرستم و برای خانواده‌های شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان صبر و سلامتی و عزت آرزو می‌نمایم. درود بر شما ای شهدا، ای گلبرگ‌های خونین شلمچه، ای لب‌های سوخته فکه، ای گلوهای تشنه، ای تشنه‌های فرات شهادت، شما رفتید و مائیم و راه ناتمام! …

دو / می‌گویند یک گروه از بازرسان وزارت ورزش و جوانان برای بررسی وضعیت اداره کل ورزش و جوانان به گیلان آمده و فی‌الحال در آن اداره کل مستقر شده‌اند. من پیش‌داوری نمی‌کنم که این بازرسی‌ها ره به‌جایی می‌برد یا خیر؟ و امیدوارم این بار به نتیجه‌ای برسد و لابی‌ها در نتیجه بررسی‌ها مداخله نکند. برای این‌که دست‌آورد این گروه بازرسی از نتیجه عملکرد مدیرکل ورزش و جوانان برای وزارت ورزش و جوانان و جامعه ورزش گیلان ملموس و واقعی و خداپسندانه باشد، چند مورد را که برای بازرسی مهم است اعلام می‌کنم و باشد که هم پی گیری شود و هم نتیجه‌بخش باشد:

الف / بررسی عملکرد ماده ۸۸ در اداره کل ورزش و جوانان: آیا کلیه وجوه قراردادهای موضوع ماده ۸۸ در شهرستان‌ها که به‌حساب خزانه واریز می‌شود و توسط خزانه مجدداً عودت می‌گردد تا عیناً به ادارات شهرستان‌ها پرداخت شود، از سوی اداره کل پرداخت شده است؟ مدارک و شواهدی وجود دارد که برخی از مدیران ادارات می‌گویند این وجوه بدون اطلاع آنان به‌حساب برخی از هیئت‌های ورزشی واریز و برداشت شده است. طبق اطلاع گردش مالی اداره کل در برخی از هیئت‌ها همسو با مدیرکل ورزش و جوانان نظیر کاراته، هیئت هاکی شهرستان، هیئت اسکواش شهرستان، هیئت پرورش اندام و هیئت شطرنج انجام می‌شود. این اقدام به‌نوعی دور زدن قانون تلقی می‌شود. مصارف وجوهی که در هیئت‌های همسوی مدیرکل جابه‌جا می‌شوند، در چه حوزه‌هایی است و آیا مجوز قانونی برای این کار داشته‌اند. دیوان محاسبات، سازمان بازرسی، حراست محیطی در جریان این نوع عملکرد هستند؟ چه نظارتی بر مصارف این وجوه اعمال شده است؟ مثلاً به یک هیئتی ۱۳ میلیون داده‌اند و ۱۱ میلیون آن را مجدداً گرفته‌اند؟ و … مدیرکل اسبق ورزش و جوانان استان علی‌الظاهر به خاطر همین اموری که مدیرکل ورزش کنونی به‌راحتی انجام می‌دهید بازداشت و زندانی و محکوم شد. جامعه ورزشی با این سؤال مواجه است که فرق رهنما با مدیرکل اسبق در ارتکاب چنین اعمالی در چیست؟

ب / فامیلی شدن اداره کل ورزش و جوانان: به‌طور خلاصه می‌گویم: رئیس هیئت کشتی رشت چه نسبتی با مدیرکل دارد و همین آقا خزانه‌دار هیئت کاراته رشت است؟! رئیس هیئت کاراته رشت با مدیرکل چه نسبتی دارد… برادر مدیرکل که سابقه… را دارد و سال‌ها در کدام جبهه بوده است. به میمنت و مبارکی برادرش، پیمانکار اداره کل است و پسر همین برادر در اداره مشغول به کار است … و نمونه‌های فراوان از این نوع فامیلی‌گری وجود دارد که پی‌گیری آن را به گروه بازرسی واگذار می‌کنم. مضافاً درباره پیمانکار پروژه‌های عمرانی اداره کل که عموماً در انحصار یک ژن خوب است چیزی نمی‌گویم و بهتر است گروه بازرسی با آقای دکتر افتخاری چهره شناخته‌شده ورزشی استان دیداری بکنند و بپرسند که علت صدور اطلاعیه عمومی زیر برچه اساسی بوده است: ” اخیراً صدها نفر در چند اداره دولتی بکار گرفته شده که به‌جز محدودی از آنان که از نیازمندان هستند و از خانواده‌های شریف می‌باشند بقیه از طریق رانت و پارتی‌بازی جذب شده‌اند که این تبعیض خشم و آه و ناله خانواده‌هایی را برانگیخته که در آن چند بیکار وجود دارد و به نان شب نیازمندند … آن‌وقت خدا را خوش می‌آید که اکثر استخدام‌شدگان یا به کار گرفتگان از فامیل و پسرعمه و دخترخاله و…….. در یک‌کلام از خانواده‌هایی باشند که بی‌نیازند…. دست‌اندرکاران این اقدام تبعیض‌آمیز باید به افکار عمومی در پیشگاه خداوند متعال پاسخ دهند که این کسانی که بکار گرفته شده‌اند از خانواده‌های مستضعفین و نیازمندان هستند یا از منسوبین مرفهین بی‌درد؟”

ج/ مدیرکل پرحرف و پریشان‌گو و هتاک به ارزش‌های نظام، مدعی بود که ورزش نباید سیاسی بشود و حتی طی نامه‌ای به ریاست محترم فدراسیون تکواندو به علت دو شغله بودن و حضور در شورا خواستار عزل من شد اما همین فرد که گویا دچار الزایمر شده با تحت فشار قرار دادن مجمع انتخاباتی هیئت کاراته، رضا رسولی عضو شورای شهر را در یک معامله سیاسی با یک نماینده مجلس به عنوان رییس هیئت کاراته منصوب کرد. آری درست است ورزش نباید سیاسی بشود اما در دوران مدیرکل متخصص، ورزش گیلان در چنبره سیاسیون گرفتار آمده است و حتی هیئت کاراته که می گویند مدیرکل متخصص به آن عرق زیادی دارد روزی به یک عضو شورا و روزی دیگر به دبیرکل حزب کارگزاران و امروز هم به یک عضو دیگر شورا واگذار می‌شود و تنها چیزی که اهمیت ندارد کاراته است و فقط مهم این است که منافع مدیرکل متخصص تأمین شود. متاسفم بگویم که هم مدیریت‌ها چقدر کوچک شده‌اند و نهادهای نظارتی هم تماشاگر!؟

د/ باشگاه سپیدرود رشت به نمادی از هویت مردم رشت تبدیل شده است و این باشگاه رؤیایی زندگی‌ام بوده است و هم این‌که در حدود توانایی‌ام خدمات زیادی برای رشد آن کرده اما این روزها شاهدم که این باشگاه پرافتخار و تاریخی هم از گزند سیاسی‌کارهای مدیرکل متخصص ورزش گیلان در امان نمانده است. من با این مسئله که باشگاه سپیدرود رشت به یک سرمایه‌گذار واگذار شود خوشحالم لیکن با توجه به شناختی که از روحیات و رفتار مدیرکل متخصص ورزش گیلان دارم موضوع واگذاری سپیدرود را طبیعی ارزیابی نمی‌کنم و به همه هواداران و علاقه‌مندان سپیدرود می‌گویم که مراقب باشند و فریب‌بازی‌های مدیرکل ورزش و جوانان را که قاتل ورزش گیلان است را نخورند و پی گیری کنند که این تیم با چه شرایطی و چگونه واگذارشده؟ و از استاندار محترم گیلان می‌خواهم یک فرد امینی را مشخص کنند تا گردشکاری از وضعیت واقعی واگذاری سپیدرود در زمان آقای رهنما را تهیه کنند. شک ندارم پشت تغییرات هیئت کاراته و واگذاری سپیدرود اهداف انتخاباتی مجلس آینده است که ان‌شاءالله و به‌زودی در این خصوص خواهم نوشت.