ای‌کاش آقای لاهوتی نماینده لنگرود و آقای سالاری استاندار گیلان از این سبوس بااین‌همه فایده‌ای که برای آن مطرح است را به‌عنوان سوغاتی گیلان به آقای وزیر هدیه دهند تا شاید به فواید اعجاب‌انگیز آن بیشتر متوجه شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر، تعارف سبوس وزیر جهاد کشاورزی به کشاورز گیلانی نقل محفل‌های دنیای حقیقی و مجازی شده و حرف این است که وزیر به‌جای پاسخ درست و منطقی به کشاورزی که در تولید یکی از نیازهای اصلی کشور نقش دارد چرا با واژه سبوس به دنبال خاموش کردن کشاورز منتقد بود.

 

نصیر جینور لنگرودی کارشناس علوم سیاسی در این خصوص یادداشتی را به تحریریه لنگرخبر ارسال کرده است.

 

در این یادداشت آمده است:

 

ازآنجایی‌که برنج یکی از اصلی‌ترین و رسمی‌ترین مواد غذایی در سفره‌های ایرانی است و برنج ایران یکی از مرغوب‌ترین برنج‌ها در سراسر دنیا به‌حساب می‌آید درحالی‌که برنج‌های خارجی وارد ایران می‌شود ممکن است برخی از برنج‌ها آلودگی قارچی یا آلوده به فلزات سنگین مانند آرسنیک، سرب و جیوه باشند.

 

کسانی که از واردات بی‌رویه برنج سود می‌برند شاید این مسائل خیلی برایشان اهمیت چندانی نداشته باشد، وزیر جهاد کشاورزی جناب محمود حجتی در بیست و سوم آذر از تعدادی از کارخانه‌های چای و برنج در شهرستان لنگرود گیلان بازدیدهایی را به عمل آورد.

 

در این بازدیدها در کارخانه برنج‌کوبی در چاف لنگرود سؤالی از طرف یکی از کشاورزان زحمتکش چافی مطرح می‌شود مبنی بر این‌که چرا برنج بی‌رویه وارد می‌شود؟ با این‌که هزینه تولید برنج داخلی زیاد است چرا روزبه‌روز قیمت برنج داخلی در حال کاهش است؟ چه کسانی و کدام آقازاده برنج را وارد می‌کنند؟

که البته اطرافیان وزیر سعی می‌کنند به صحبت‌های کشاورز پایان دهند ولی کشاورز محترم که رنج زیادی در تولید برنج کشیده است سعی دارد با التماس و خواهش جوابی قانع‌کننده از وزیر دریافت کند ولی متأسفانه آقای وزیر به یکی از همراهانش با لحنی تمسخرآمیز اشاره می‌کند که مقداری سبوس به این کشاورز بدهند تا بخورد!

 

گشتی در کتب طب اسلامی و سایت‌های مختلف زدم تا معنای دقیق سبوس را باآنکه خوب معنای آن را می‌دانستم بیایم متوجه شدم که سبوس فایده‌های بسیاری جهت تغذیه دام‌ها دارد و چرا در این صحبت جدی کشاورز با وزیر، جناب وزیر این اصطلاح را به کاربردند نمی‌دانم!

 

فقط این احتمال را دادم شاید جناب وزیر در بازدیدهایشان برای اولین بار از خواص سبوس در کارخانه‌های برنج در حین بازدید آشنا شده بودند و ذوق‌زده شده‌اند

 

ای‌کاش آقای لاهوتی نماینده لنگرود و آقای سالاری استاندار گیلان از این سبوس بااین‌همه فایده‌ای که برای آن مطرح است را به‌عنوان سوغاتی گیلان به آقای وزیر هدیه دهند تا شاید به فواید اعجاب‌انگیز آن بیشتر متوجه شوند.

 

گویا مسئولین عادت به دهن‌کجی به مردم کرده‌اند.
آقای وزیر جهاد کشاورزی نه از یک نفر بلکه می‌بایست از مردم زحمتکش و برنج‌کار شمال ایران عذرخواهی کند.

انتهای پیام/