بخشدار اطاقور لنگرود گفت: ما برای خانه‌های قدیمی و خانه‌های خسارت دیده از سیل و آتش سوزی پروانه صادر کردیم اما منابع طبیعی همه این مردم شکایت کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، شیرزاد روشن عصر امروز در گفتگو با خبرنگار ۸دی با گرامیداشت روز مقابله با زلزله و کاهش بلایای طبیعی اظهار داشت: بحث مقاوم‌سازی روستاهای بخش اطاقور از اولویت‌های بخشداری است و با توجه به این‌که بیشتر روستاهای بخش دارای طرح هادی هستند چندین سال است که مکاتبات زیادی با منابع طبیعی برای واگذاری زمین‌های مسکونی انجام داده‌ایم.

وی افزود: بسیاری از منازل این بخش قدمت ۴۰ تا ۱۵۰ سال و نیاز مبرم به بازسازی دارند اما متأسفانه با سهل‌انگاری رئیس منابع طبیعی شهرستان، زمین‌های ملی داخل طرح هادی به بنیاد مسکن واگذار نمی‌شود.

بخشدار اطاقور ادامه داد: از طرفی کمیته امداد و بهزیستی برای افراد تحت خود از بخشداری برای صدور پروانه درخواست کمک کرده‌اند و ما برای خانه‌های قدیمی و خانه‌های تخریب‌شده در اثر سیل پروانه صادر کردیم اما متأسفانه رئیس منابع طبیعی برای همه این مردم تشکیل پرونده داده و از آن‌ها شکایت قضایی کرده و برای مردم منطقه نگرانی ایجاد کرده است.

روشن با تأکید بر اینکه مردم منطقه از اقشار ضعیف جامعه و تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند گفت: دو تن از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که در آتش‌سوزی سال ۹۵ منزلشان سوخته بود پروانه صادر کرده بودیم و مبلغی هم به آن‌ها کمک کرده بودیم اما رئیس منابع طبیعی متأسفانه علی‌رغم آگاهی از وجود منزل در منطقه و قرار گرفتن در منطقه طرح هادی از آن‌ها شکایت کرده و آن‌ها را به دادگستری معرفی کرده‌اند.

وی از فرماندار و نماینده شهرستان برای کمک به این افراد درخواست کمک کرد و اظهار داشت: زلزله اخیر لنگرود و شهرستان، بسیاری از منازل بخش اطاقور را دچار آسیب کرد و اگر یک زلزله شدیدتر در منطقه رخ دهد با شرایط موجود باید منتظر مصیبت برای مردم باشیم.

بخشدار اطاقور افزود: با سهل‌انگاری مسئولان و ادارات و مزاحمتی که برای مردم ایجاد می‌کنند در اثر وقوع زلزله باید منتظر عواقب بدی باشیم.

روشن ادامه داد: ما انتظار داریم منابع طبیعی و دیگر ادارات کمک کنند تا بهزیستی و کمیته امداد بتواند برای محرومان خانه جدید بسازد اما متأسفانه رئیس منابع طبیعی به ظاهر می‌گوید من کمک می‌کنم اما برای پروانه‌ای که سال ۹۵ با اطلاع منابع طبیعی صادر شده بود بعد از ۲ سال از مردم محلی شکایت کرده است.

وی تأکید کرد: ما درخواست داریم در قالب ماده ۴ ساماندهی مسکن، زمین‌ها را به بنیاد مسکن واگذار کند تا عزیزانی که کاربری مسکونی دارند مشکلی نداشته باشند.

بخشدار اطاقور در پایان اظهار داشت: سیاست رئیس‌جمهور محترم و استاندار محترم گیلان حمایت از اقشار ضعیف جامعه است اما متأسفانه این حمایت از سوی رئیس منابع طبیعی وجود ندارد و ما از ایشان در این خصوص انتظار بیشتری داریم. ما به دنبال تخریب منابع طبیعی نیستیم و انتظار داریم در چهارچوب حفظ منابع طبیعی مردم هم زندگی عادی خود را داشته باشند.