احتمال «قتل تدریجی» شیخ زکزاکی در زندان وجود دارد
احتمال «قتل تدریجی» شیخ زکزاکی در زندان وجود دارد

یک عضو ارشد حرکت اسلامی نیجریه ضمن هشدار نسبت به احتمال شهادت شیخ زکزاکی در زندان توسط حکومت این کشور، به تبیین موانع آزادی ایشان از زندان و لزوم ایفای نقش دستگاه قضایی ایران در این زمینه پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، شیعیان نیجریه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ در اقدامی نمادین مراسم راهپیمایی اربعین را برگزار می‌کردند که هدف حمله قرار گرفتند. نیروهای نیجریه با گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور عزاداران شیعه را هدف قرار دادند که حدود ۱۰۰ کشته به‌جا گذاشت.

نیروهای نیجریه‌ای یک روز بعد نیز به خانۀ زکزاکی حمله و وی و همسرش را دستگیر کردند. گفته می‌شود در این حمله کسانی که قصد داشتند از زکزاکی و همسرش حفاظت کنند به قتل رسیدند. حدود ۳۵۰ عضو جنبش شیعه در نیجریه در این درگیری‌ها کشته شدند. شیخ زکزاکی نیز در این حمله به‌شدت آسیب دید و گفته می‌شود خانۀ وی توسط نیروهای ارتش ویران شد.

پس از گذشت دو سال از حبس شیخ زکزاکی در زندان های حکومت نیجریه و علیرغم رای دادگاه این کشور مبنی بر آزادی ایشان، باز هم شاهد عدم آزادی رهبر حرکت اسلامی نیجریه هستیم.

در همین راستا خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به «دکتر ابراهیم سلیمان» از اعضای ارشد حرکت اسلامی نیجریه گفتگو کرده است.

وخامت حال شیخ زکزاکی و همسرشان

دکتر ابراهیم سلیمان در ابتدا درباره وضعیت سلامتی رهبر حرکت اسلامی نیجریه تصریح کرد: همانگونه که مستحضرید دولت نیجریه بارها با درخواست حرکت اسلامی نیجریه و خانواده شیخ زکزاکی مبنی بر اعزام شیخ به خارج به دلیل وخامت حال ایشان مخالفت کرده است. البته الحمدلله شیخ زکزاکی در پناه خداوند هستند و دعا می کنیم که خداوند همچنان همراه ایشان باشد.

توطئه دولت نیجریه علیه شیخ

وی در ادامه به تبیین توطئه های دولت نیجریه علیه رهبر حرکت اسلامی در این کشور پرداخت و تاکید کرد: احتمال تلاش برای به شهادت رساندن و کشتن تدریجی شیخ زکزاکی وجود دارد و به دلیل اینکه ایشان ادامه دهنده راه انبیا هستند، شهادت شیخ محتمل است. ما از خداوند میخواهیم که شیخ زکزاکی را از این بلای عظیم به دور دارند.

عضو ارشد حرکت اسلامی نیجریه افزود: ما نمی دانیم که حکام نیجریه با شیخ چه کار می کنند. احتمالا آنها قصد دارند شیخ زکزاکی را به شکل تدریجی به قتل برسانند. زیرا آنها به شیخ حمله کرده و به روی ایشان آتش گشودند و شیخ را از دسترسی به بیمارستانی مناسب محروم کرده اند. ما علت عدم آزادی شیخ را نمی دانیم ولی احتمالا در صدد کشتن یا مرگ ایشان در زندان هستند. خداوند داناتر است.

موانع بر سر راه آزادی شیخ زکزاکی

وی همچنین به استقلال یا وابستگی دادگاه محاکمه شیخ زکزاکی به دولت نیجریه اشاره کرد و گفت: طبق مشاهدات ما دادگاه نیجریه بی طرف است و طبق وظایف قانونی به ایفای نقش خود می پردازد اما آنها قدرت اجرای احکام را ندارند. محمدو بوهاری مانع اصلی عدم آزادی شیخ زکزاکی است. زیرا وی به اجرای قانون توجهی ندارد.

دکتر ابراهیم سلیمان درباره علت عدم آزادی شیخ از زندان اضافه کرد: علت ظاهری یا قانونی برای این مسأله وجود ندارد. برخی اوقات افرادی مانند تعدادی از مسیحیان مدعی می شوند که همراهان و طرفداران شیخ زکزاکی از آزادی ایشان استقبال نمی کنند و یا اینکه آزادی شیخ برای امنیت کشور ضرر دارد. تمام این ها کذب محض و افترا است و حدود ۲۰ میلیون نفر حامی و طرفدار شیخ زکزاکی هستند.

توجه کشورهای اسلامی به مسلمانان نیجریه

وی در خصوص موضع گیری جهان اسلام به ویژه ایران در قبال آزادی شیخ و سرکوب مسلمانان در نیجریه نیز اظهار داشت: این کشورها به ویژه ایران در قبال این موضوع ساکت نبوده اند اما باید توجه داشت که میان ایران و نیجریه روابط دیپلماتیک وجود دارد و این روابط منافعی خاص را برای طرفین به همراه دارد. دخالت کامل در امور داخلی نیجریه به این روابط آسیب می زند و موجب قطع آن می شود. بر همین اساس مشاهده می کنیم که دولت و مرجعیت ایران به اندازه توان خود برای موضوع سرکوب مردم نیجریه تلاش می کند و ما خواهان افزایش این تلاش ها هستیم.

لزوم حمایت قضایی ایران از شیخ زکزاکی

عضو حرکت اسلامی نیجریه در ادامه درباره لزوم ایفای نقش قوه قضائیه ایران در طرح پرونده شیخ زکزاکی در دادگاه های بین المللی نیز تصریح کرد: این خواسته و مطالبه رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای است که دستگاه قضایی برای کمک به مردم نیجریه هر آنچه در توان دارد، صرف کند. بنابراین این دستگاه باید در دادگاه بین المللی این موضوع را پیگیری کند.

تلاش اعضای حرکت اسلامی نیجریه برای آزادی رهبرشان

وی همچنین در رابطه با فعالیت و تلاش های اعضای حرکت اسلامی نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی نیز بیان داشت: کمیته ای به نام «کمیته آزادی شیخ زکزاکی» با مدیریت شیخ عبدالرحمن ابوبکریولا تشکیل شده و نقش گسترده ای در پیگیری آزادی شیخ دارد؛ برگزاری تظاهرات و راهپیمایی در شهر ابوجا و دیگر شهرهای بزرگ نیجریه و همچنین برگزاری کنفرانس مطبوعاتی و طرح پرونده شیخ در چندین دادگاه از جمله فعالیت های آن است. برنامه های ثابت حرکت اسلامی مانند راهپیمایی روز قدس و روز عاشورا و اربعین و غیره نیز هیچ زمانی متوقف نشده و ادامه دارد.

دکتر ابراهیم سلیمان در پایان تاکید کرد: شیخ زکزاکی متعلق به امت «اسلامی» در نیجریه است و آنگونه که مدعی هستند در صدد گسترش «تشیع» نیست. وی به دنبال وحدت صفوف امت اسلامی است. از خداوند می خواهیم که راه و روش شیخ زکزاکی را تایید و کمک کند.

انتهای پیام/