نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در حالی که صحبت از بحران جدی است، ولی بودجه به سازمان‌هایی داده می‌شود که خروجی کار آنها مشخص نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، جلال میرزایی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در صحن علنی مجلس در مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۹۷، با اشاره به مسدود بودن منابع درآمدی و مشکلات بودجه‌ای در کشور گفت:‌ در گام اول نیاز به انضباط مالی داریم و باید تجربه کشورهایی که دچار مشکل شده‌اند و توانسته‌اند از عهده مشکلات بربیایند را بررسی کنیم.

میرزایی گفت: کشورهایی مانند یونان، اسپانیا و ترکیه چند سال پیش نشان می‌دهد که دنیا دو کار را به صورت موازات انجام داده است، یکی صرفه‌جویی در هزینه و دیگری افزایش درآمدها؛‌ البته نه اینکه روی کاغذ این مسائل را اعلام کنند ولی مکانیسم آن مانند ما نامشخص باشد.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت:‌ چنین رویکردی نه در سازمان برنامه و بودجه و نه در کمیسیون تلفیق دیده نشده است.

وی افزود:‌ مسئله بعدی این است که اولویت‌ها نامشخص است و ما در برخی حوزه‌ها مشکل جدی داریم.

«این بارش برف و باران نباید سبب شود که مشکل بحران آب را فراموش کنیم. مراکز معتبر داخلی و علمی و بین‌المللی نشان می‌دهد کشور با بحران آب و  خشکسالی مواجه است، اما جالب است در حالی که در بحران آب بسیار تأکید می‌شود ولی می‌بینیم که در بودجه، جهت‌گیری به این سمت نیست.»

وی ادامه داد: در حالی که صحبت از بحران جدی است، ولی بودجه به سازمان‌هایی داده می‌شود که خروجی کار آنها مشخص نیست، در کمیسیون تلفیق بحث عدالت اجتماعی مطرح شده که ما را یاد دولت گذشته می‌اندازد زیرا این عدالت اجتماعی بگونه‌ای که سبب ناراحتی اقشار تأثیرگذار شده است اقشاری مانند قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاه که در تمام کشورها حقوق بالایی دارند ولی ما به اسم عدالت اجتماعی کاری کردیم که نتیجه‌اش نارضایتی است.

وی ادامه داد: کاش دست دولت باز بود که مانند برخی کشورهای اسکاندیناوی که به عدالت اجتماعی نگاه درستی دارند برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت:‌در ارتباط با بودجه ۴ موضوع را باید مطرح کنم، بحث درآمدها،‌بودجه‌ریزی  عملیاتی،‌اشتغال و تولید و صادرات که شعار می‌دهیم ولی در عمل هیچ جهت‌گیری نداریم.

وی ادامه داد: ترکیه در بحث صادرات حمایت می‌کند و بازارهای قطر و روسیه را گرفته‌اند ولی ما از تولیدکنندگانمان حمایت نمی‌کنیم و دغدغه ما بیشتر از حمایت‌کننده است که این مسائل بیشتر شده ولی همچنان وجود دارد.

میرزایی اظهار داشت:‌درباره بودجه‌ریزی  نیز با توجه به هدفی که دولت اعلام کرده بود این بودجه‌ریزی عملیاتی نیست، باید وظایف دستگاه‌ها به صورت دقیق مشخص شود و هدف از بودجه‌ریزی عملیاتی از نگاه مردم، خروجی است.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت:‌ما برای برخی فعالیت‌های یکسان در وزارت ارشاد، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های دیگر بودجه در نظر گرفتیم که این کار تداخل و موازی‌کاری است.

وی ادامه داد: در بحث بودجه‌ریزی برای شورای نظارت بر صدا و سیما ۶ میلیارد تومان در نظر گرفتیم که ماهی یک جلسه هم ندارند و ۴ ـ ۵ عضو بیشتر نیستند، برای بنیاد سعدی ۱۲ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفتیم در حالی که چندین دانشگاه پیرامون سعدی‌پژوهی فعالیت می‌کنند،‌مرکز الگوی ایرانی ـ‌ اسلامی پیشرفت ۷ میلیارد بودجه دارد اما راه‌آهن ایران ۸ میلیارد،‌ ما مگر چقدر الگو نیاز داریم که این مقدار پول برای مرکزی اختصاص می‌دهید که خروجی آن مشخص نیست، شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به همین صورت است.

وی افزود: این بودجه‌ریزی عملیاتی نیست، در وزارت کشور پرداخت خسارت ویژه صورت می‌گیرد که ابهاماتی ایجاد می‌کند، برای کمک به اشخاص حقوقی غیردولتی زیرمجموعه وزارت ارشاد ، دولت ۲۸ میلیارد پیشنهاد داده ولی کمیسیون تلفیق ۱۲۷ میلیارد تومان در نظر گرفته است.

وی گفت:‌به نظر می‌رسد که پولی که در نظر می‌گیریم هدفمند نیست و سیاست‌های غلط بنگاه‌های زودبازده را دوباره تکرار می‌کنیم.ایجاد اشتغال نیاز به اصلاح نگاه دارد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس