نتایج برنامه ششم سبب مرگ کامل تالاب‌های نیمه جان کشور می‌شود
نتایج برنامه ششم سبب مرگ کامل تالاب‌های نیمه جان کشور می‌شود

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه قالب تالاب‌های کشور پس از انقلاب نابود شد، گفت: نتایج برنامه ششم سبب مرگ کامل تالاب‌های نیمه جان کشور می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، عیسی کلانتری ظهر امروز در همایش روز جهانی تالاب‌ها با اشاره به برنامه ششم توسعه و سیاست‌های بخش کشاورزی، اظهار داشت: اگر این سیاست اعمال شود، ۳۵ میلیارد متر مکعب آب برای مصرف کشاورزی نیاز بوده و بنده نمی دانم این برنامه چه افتخاری دارد و نتایج آن در مرگ کامل تالاب‌های نیمه جان دیده می شود.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب همه تالابهای ما سالم بودند، افزود: به دلیل سیاست‌های نادرست و رفتار نامناسب با طبیعت تالاب‌های ما بعد از انقلاب نابود شد.

کلانتری با بیان اینکه برخی تالاب‌ها در کشور اصلا قابل بازسازی نیست، تصریح کرد: باید تجدید نظر کلی در رفتار خود در مواجهه با محیط زیست داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی توسعه یابند، گفت: نیاز به قیم در محیط زیست داریم چرا که تفکرات زیست محیطی در کشور عقب مانده و در آموزش عمومی محیط زیست تقریبا نمره صفر را داریم و ادامه این رفتار باعث می‌شود هیچ محیط زیستی برای آیندگان باقی نماند.

معاون رئیس جمهور، اقتصاد محیط زیست را اقتصادی گمشده در ایران دانست و گفت: یکی از اشکالات دولت‌های حکومت جمهوری اسلامی این بوده که همه را خواستیم راضی نگه داریم با اینکه باید برای حفظ کشور ” نه ” گفت. چرا که حفظ کشور مهم تر از راضی نگه داشتن برخی از افراد است و ما باید خودمان را با رفتار جدید طبیعت همسو کنیم نه اینکه به جنگ با طبیعت برویم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه ما محیط زیست را با قواعدمان ویران کردیم، خاطرنشان کرد: با اختصاص نیم در هزار بودجه به این سازمان، چگونه می‌تواند با این همه فشارهای قانونی و غیر قانونی تاب بیاورد.

وی با تاکید بر توسعه پایدار که مبنای علمی داشته باشد، افزود: ما باید در راستای توسعه پایدار قوانین را مصوب کنیم و مجلس باید با توجه یه اهداف رهبری قوانین محیط زیست را اصلاح کند.

کلانتری با بیان اینکه ما در سیاست‌های محیط زیست دچار افراط و تفریط شده و مسائل ریز را چسبیده ایم و مسائل کلان را رها کرده ایم گفت: توسعه باید در کشور اتفاق بیفتد تا محیط زیست پایدار باشد اما این توسعه باید مبنای علمی داشته باشد و توجه به محیط زیست در مخالفت با توسعه نیست.

معاون رئیس جمهور گفت: قانون برنامه ششم اگر اجرایی شود مصوباتش محیط زیست را ویران می‌کند چرا که ما در قوانین جزیره ای تصمیم می‌گیریم و اگر هم اکنون کنوانسیون رامسر دوباره تالاب‌ها را بررسی کند، بسیاری از آنها از معاهده حذف می‌شوند.

کلانتری با بیان اینکه با اعمال سیاست‌های نادرست، تالاب های هامون، جازموریان، بختگان و پریشان مردند و میانکاله، ارومیه و شادگان و انزلی نیمه‌جان هستند، افزود:سیاست کلان نادرستی که در زمینه توسعه پایدار نبوده از دلیل نابودی محیط زیست و تالاب‌های ایران بوده و افزایش جمعیت، تقاضای بیشتر برای مواد غذایی، اعمال سیاست‌های نادرست در توسعه کشاورزی منتج به این شده که تالاب‌ها در حال از بین رفتن هستند.

انتهای پیام/