رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ارتقا سطح حفاظت محیط زیست در ایران، گفت: حال محیط زیست کشور بحرانی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محمدرضا تابش امروز در همایش ملی کنوانسیون تالاب‌ها در هتل رامسر اظهار داشت: تغییر کاربری اراضی اطراف تالاب‌ها، ایجاد آشفتگی در تالاب، ورود گونه‌های جانوری مهاجر، کاهش فتوسنتز گیاهان آبی، بهرهبرداری نادرست و عوامل انسانی باعث از بین رفتن تالاب‌های کشور شده است.

وی افزود: باید برنامه علمی درباره حفاظت ویژه از تالاب‌ها تصویب شود که این موضوع همراهی همه ارکان حاکمیت را می‌طلبد تا برنامه‌ها به عمل تبدیل شود.

تابش با اشاره به اینکه زنگ خطر نابودی تالاب‌ها به صدا در آمده است، افزود: دولت تخریب زیادی را در عرصه‌های زیست محیطی انجام می‌دهد و مسئولان دولتی توجه کمی به محیط زیست دارند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: در دوره‌های گذشته نمایندگان مجلس محیط زیست را به عنوان محیط ایست یاد می‌کردند، اما با تغییر نمایندگان در مجلس دهم نگاه‌ها به محیط زیست تغییر یافته است.

وی با بیان اینکه حال محیط زیست کشور بحرانی است، گفت: اخیرا وضعیت محیط زیست ایران بر اساس ۲۴ شاخص رتبه بندی رصد شد که از بین ۱۸۰ کشور نمره ۵۸ را کسب کرد و  ایران در رتبه ۸۰ جهان قرار گرفت.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۱۸ کشور در بدو تاسیس کنوانسیون بین المللی تالاب‌ها در سال ۴۲ آغاز کننده این معاهده بودند، گفت: در طی این ۴۷ سال تعداد تالاب‌ها از ۸۵ تالاب به ۲۲۹۳ رسیده است، اما شگفت آور بوده که در ایران فقط شش تالاب به این کنوانسیون اضافه شده و تالاب‌های کشور در وضعیت بحرانی قرار دارد و سیر قهقرایی را طی می‌کند.

تابش با بیان اینکه نگاه دولت تدبیر و امید به حوزه محیط زیست مثبت است، گفت: در مجلس از ۱۵  لایحه زیست محیطی بخش عمده‌ای به تصویب رسیده و بقیه درحال بررسی در کمیسیون‌های تخصصی است.

وی گفت: آموزش و مشارکت مردم در فرایند جلوگیری از محیط زیست بسیار اثرگذار است.

انتهای پیام/