نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد، شورای امنیت در پیش‌نویس قطعنامه تجدید تحریم‌های یمن نباید ایران را محکوم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، انگلیس، فرانسه و آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که علاوه بر تمدید تحریم تسلیحاتی یمن برای یک سال دیگر، ایران را به‌دلیل آنچه ناتوانی در جلوگیری از ارسال موشک به جنبش «انصارالله» خوانده شده، محکوم می‌کند.

دراین‌باره، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد، نباید در این پیش‌نویس موضوع محکومیت ایران به‌دلیل ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به انصارالله مطرح شود.

نبنزیا گفت: «به‌طور کلی، ما محکومیت را نمی‌پسندیم».

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد متذکر شد: «این قطعنامه درباره یمن است. موضوع این قطعنامه‌ تمدید مأموریت کارگروه (کارشناسان مستقل) است و مربوط به ایران نیست. لذا، بهتر است ما ابتدا روی تمدید مأموریت این کارگروه متمرکز شویم».

طبق این گزارش، این قطعنامه بایستی تا روز دوشنبه آینده تصویب شود. در این قطعنامه ضمن تمدید تحریم‌های سازمان ملل درباره یمن، مأموریت کارشناسان مستقل ناظر بر اجرای این تحریم‌ها نیز تمدید خواهد شد. در این پیش‌نویس همچنین تحریم‌های هدفمندی دنبال می‌شود به‌طوری که شامل هرگونه فعالیت مرتبط با استفاده از موشک‌های بالستیک در یمن باشد.

از سوی دیگر، یک دیپلمات ارشد در سازمان ملل که نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفته است: «روس‌ها از قطعنامه پیشنهادی حمایت نخواهند کرد و خیلی روشن موضع خود را اعلام کرده‌اند».

یک دیپلمات دیگر نیز گفته است، روسیه پیش‌نویس قطعنامه انگلیس را «غیر قابل قبول» خوانده است.

آمریکا و برخی کشورهای غربی و عربی، که در مقابل توانمندی‌های دفاعی و نظامی انصارالله یمن مستأصل شده‌اند، ایران را متهم می‌کنند که تسلیحات و موشک‌هایی به این نیروهای یمنی ارسال می‌کند.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا مدت‌هاست که با راه‌اندازی نمایش‌هایی با لاشه‌های موشک شلیک‌شده از یمن به ریاض، تلاش می‌کند ایران را در شورای امنیت پاسخگو کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم