پیمان‌های پولی دوجانبه راهی برای کاهش وابستگی به ارز و تقویت پولی ملی است
پیمان‌های پولی دوجانبه راهی برای کاهش وابستگی به ارز و تقویت پولی ملی است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی پیمان‌های پولی دوجانبه را راهی برای کاهش وابستگی ما به ارز و تقویت پولی ملی نام برد.

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر با اشاره به رشد افسارگسیخته نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی اظهار کرد: دولت در راستای کاهش نرخ ارز اقداماتی را انجام داده هرچند این اقدامات دولت کمی دیر بوده است.

 

وی بابیان اینکه افزایش نرخ ارز تابعی از یک منطقی است افزود: افزایش نرخ ارز باید تابعی از افزایش تورم در کشور باشد.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به نرخ تورم در کشور می‌توان پیش‌بینی کرد که نرخ ارز در آینده چه نوساناتی خواهد داشت.

 

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در بازار ارز نابسامانی‌هایی وجود دارد خاطرنشان کرد: نوسانات در قیمت ارز موجب شده تا سرمایه‌گذاران جرئت سرمایه‌گذاری در بازارهای دنیا را نداشته باشند.

 

لاهوتی با تاکید بر مدیریت هرچه سریع‌تر نوسانات نرخ توسط دولت بیان کرد: نگرانی از بالا رفتن نرخ ارز وجود ندارد چون بالا رفتن نرخ ارز مزایایی برای ما دارد که نیاز ما را به واردات کاهش می‌دهد و این‌یک مزیت است.

 

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به اجازه مجلس به دولت مبنی بر به‌کارگیری از پیمان‌های دوجانبه پولی یکسان گفت: ایران می‌تواند با کشورهایی نظیر چین، روسیه، ترکیه، عراق، هند و غیره که با ما ارتباط مستقیم تجاری دارند از یک‌پایه پولی مشترک استفاده کند.

 

لاهوتی بابیان اینکه ایران در تعاملات تجاری باید بین پول ملی خود یا کشور طرف مقابل یکی را به‌عنوان پایه پولی برگزیند افزود: پیمان‌های پولی دوجانبه می‌تواند وابستگی ما را به ارز کاهش دهد و پایه پولی کشور را تقویت کند.

انتهای پیام/