وزیر علوم: اگر دانشگاه آزاد مشکل داشت تعطیلش می‌کردم/ دلم به مدیران جدید دانشگاه قرص است.

وزیر علوم درباره رابطه وزارت علوم و دانشگاه آزاد گفت: من با کسی تعارف ندارم، اگر دانشگاه آزاد مشکل داشت تعطیلش می‌کردم، دلم به مدیران جدید دانشگاه قرص است.

کد خبر : 93800
تاریخ انتشار : سه شنبه 8 اسفند 1396 - 12:16

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،وزارت علوم در دولت یازدهم و دوازدهم شاید خاص‌ترین شرایط طول دوران این وزارتخانه را داشت، در دولت یازدهم پس از گذشت بیش از یکسال از فعالیت دولت، وزارت علوم به سر و سامان نرسیده بود و بعد از انتخاب دو سرپرست و یک وزیر که استیضاح شد، همچنان این بدون وزیر اداره می‌شد تا محمد فرهادی بر کرسی عالی این وزارتخانه نشست.

در دولت دوازدهم نیز رئیس جمهور در لیست کابینه خود جای وزیر علوم را خالی گذاشت و این وزارتخانه در چند ماه نخست دولت دوازدهم با سرپرست اداره شد تا اینکه منصور غلامی به سمت وزیر علوم منصوب شد.

غلامی از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ عضو جهاد سازندگی همدان و مسئول اردوگاه روستایی بود و از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲ سرپرستی دانشکده کشاورزی شهرکرد وابسته به دانشگاه اصفهان و عضو جهاد دانشگاهی اصفهان را برعهده داشت، وی همچنین در سال ۱۳۶۴ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم باغبانی از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرد و در همان سال تا سال ۱۳۶۷ ریاست دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا را عهده‌دار بود.

غلامی پس از آن به مدت دو سال معاونت اداری و مالی دانشگاه بوعلی سینا را بر عهده داشت و بعد از آن مجدداً به مدت یک سال رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا شد. او در سال ۱۳۷۰ برای تحصیل در مقطع دکتری به دانشگاه آدلاید استرالیا رفت و در سال ۱۳۷۴ در مقطع دکتری رشته علوم باغبانی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و به ایران بازگشت.

غلامی پس از بازگشت به ایران مجدداً به مدت یک سال معاون اداری و مالی دانشگاه بوعلی سینا شد و پس از آن ریاست آن دانشگاه را عهده‌دار بود و حالا او وزیر علوم دولت دوازدهم است.

غلامی از ابتدای حضورش در کرسی عالی وزارتخانه دانشگاهیان بر کیفی‌سازی آموزش عالی و همدلی و همیاری تمام بخش‌ها برای دستیابی به اهداف کلان ملی تأکید کرد.

وی که تنها چهارماه از سال ۹۶ را در پست عالی وزارت علوم حضور داشته است در گفت‌وگوی پایان سال با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس از برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت برای آینده آموزش عالی کشور سخن گفت.

فارس: سال ۹۶ که روزهای پایانی آن را می‌گذرانیم عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» را داشت، وزارت علوم برای تحقق این ۳ امر چه فعالیتی داشته و چه برنامه‌ریزی‌هایی دارد؟

*  ۲.۹ درصد از سهم مقالات پراستناد دنیا را داریم

غلامی: ما در حال حاضر از نظر رشد علمی در منطقه، اول و در دنیا شانزدهم هستیم، با داشتن یک درصد جمعیت جهان ۱.۹ درصد سهم از مقالات نمایه شده و ۲.۹ درصد سهم از مقالات پراستناد داریم.

بیش از ۴۲ پارک علم و فناوری و ۱۹۰ مرکز رشد داریم و برای ۳۰ هزار نفر ایجاد اشتغال داشتیم به طوری که صادرات محصولات فناورانه در سال پیش رو از ۲۳۰ میلیون دلار فراتر خواهد رفت.

* در زمینه اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی برنامه‌ریزی داریم

در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز چند طرح را ارائه دادیم که یکی از این طرح‌ها مربوط به ارتقای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در تراز بین‌المللی است.

این طرح پروژه‌ای ملی ـ بین‌المللی است که در این طرح انتخاب ۱۶ دانشگاه و ۹ پژوهشگاه در مرحله نخست ارتقای ۱۰ دانشگاه و پژوهشگاه به تراز جهانی، بر اساس شاخص‌های اولیه صورت گرفته است.

در زمینه اشتغال نیز باید بگویم که ما وظیفه اشتغال نداریم ولی وظیفه ما این است که فارغ‌التحصیلان را توانمند کنیم تا بتوانند کارآفرین باشند و هم برای خودشان و هم برای دیگران ایجاد اشتغال کنند که در این زمینه برنامه‌هایی داریم و قرار است به طور جدی کار کنیم.

افرادی که کارآفرین شوند تعداد دیگری را هم به کار می‌گیرند.

کار دانشگاه بیشتر آموزش و پژوهش است که امیدواریم نتایج آن به اشتغال کمک کند.

* ساماندهی زیرنظام‌های آموزش عالی در راستای توسعه کیفی

فارس: شما حضور خود در کرسی عالی وزارت علوم را با برنامه‌ریزی درباره کیفی‌سازی آغاز کردید، کیفیت آموزش عالی تا چه حد مورد تأکید است؟

غلامی: برنامه‌ریزی برای آموزش عالی به صورت کلان در دستور کار است، تعداد زیادی دانشکده و موسسه در کشور داریم که باید در یک چارچوب نظام‌مند تا جایی که ظرفیت‌هایشان اجازه می‌دهد در راستای توسعه کیفی آموزش عالی به کار بگیریم.

* حضور مدیران فعلی دانشگاه آزاد، حجتی برای افزایش نظم در این دانشگاه است

فارس: وزارت علوم در سال‌های اخیر در زمینه توسعه کمی اختلافاتی با دانشگاه آزاد داشته است، آیا این مشکلات و اختلافات همچنان ادامه دارد؟

غلامی: دانشگاه آزاد یکی از دانشگاه‌های منظم و اصولی ما است، من با کسی تعارف ندارم، اگر با دانشگاه آزاد مشکلی داشتیم تعطیلشان می‌کردیم.

حضو ر مدیران فعلی در دانشگاه آزاد حجتی برای افزایش نظم است و فارغ از گرفتاری‌هایی که باید حل کنند حتما ما بخش خصوصی را براساس قانون اساسی باید حمایت کنیم و نباید تمام بار به گردن دولت باشد این قدر ندانستن سرمایه و مجموعه‌ای که در دانشگاه آزاد شکل گرفته کفران نعمت است ولی من دلم به مدیران دانشگاه آزاد قرص است.

* حذف کنکور نیازمند هماهنگی با آموزش و پرورش است

فارس: به تازگی بحث‌هایی نیز در رابطه با تغییر در آزمون‌های سراسری مانند کنکور و مسأله حذف آن مطرح‌ می‌شود.

غلامی: کنکور دکتری تا دو سال آینده تغییری نخواهد کرد
یعنی کنکور دکتری ۹۷ تغییری نسبت به گذشته ندارد و بر اساس روال سابق برگزار می شود.
ظرفیت دکتری به نسبت سال گذشته با اندکی کاهش روبرو است و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی نیز با هماهنگی وزارت علوم تنظیم شده است.
این آزمون با توجه به میزان تقاضای بالایی که برای آن وجود دارد حذف نمی‌شود و در واقع داوطلبان با شرکت در این رقابت به نوعی دسته بندی می‌شوند.
با توجه به سهمی که دانشگاه‌ها در نمره آزمون دارند ممکن است در آینده این سهم افزایش یابد اما تا یکی دو سال آینده تغییری نداریم.

درباره حذف کنکور نیز هم وزارت آموزش و پرورش و هم شورای سنجش و پذیرش و وزارت علوم اقداماتی را در این زمینه شروع کرده‌اند که برای به نتیجه رسیدن آن باید فرصتی از مجلس گرفته شود.
اکنون ۸۵ درصد داوطلبان با سوابق تحصیلی دانش آموزی پذیرفته می‌شوند اما برای رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند باید عدالتی برای جذب داوطلبان برقرار شود.

* تکمیل ظرفیت نداریم

فارس: پذیرش تکمیل ظرفیت به چه صورت است؟

غلامی: تمام زیرنظام‌ها باید به صورت یکسان پذیرش کنند و پذیرش به صورت سراسری انجام می‌شود که مهرماه و بهمن ماه پذیرش را انجام می‌دهند ولی تکمیل ظرفیت نداریم.

* حمایت وزارت علوم از مهارت‌آموزی

فارس: برای سال ۹۷ چه برنامه‌ریزی دارید؟

غلامی: اولویت در سال ۹۷ این است که با توکل به خدا برنامه‌های دانشگاه‌های مهارتی را به صورت جدی پیش ببریم که یکی از برنامه‌های اصلی ما حمایت از این دانشگاه‌ها است که وظیفه مهارت‌آموزی دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.