سال ۱۳۹۷ فارغ از شعارها، کلیشه‌بندی‌ها، همایش‌ها، جلسات و بنرهایی که زده می‌شود، اگر حمایت از کالای ایرانی به معنای واقعی خودش شکل گیرد، مطمئنا رکود از بازار و اقتصاد ما رخت برمی‌بندد، تورم و نوسانات ارزی مهار می‌شود و اقتصادی شکوفا در بدنه اقتصادی کشور خواهیم داشت که تحریم‌ها و شعارهای تحریمی روی آن اثر ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر به نقل از ۸دی، امروز همه مسئولین و مردم به اینجا رسیده اند که برای احیای تولید و اشتغال و بیکار نماندن حتی یک ایرانی به عزم جدی نیاز است و دیگر تنها وظیفه دولت و مجلس نیست که از تولیدات داخلی حمایت کنند بلکه تمام ایرانیان در هر جایگاه، پست و مقامی باید از تولید کشور خودشان حمایت کرده تا فرزندان، برادران خود بیکار نمانند و با توسعه اشتغال مشکل ازدواج و دیگر مشکلات اجتماعی نیز حل شود،.

همه توان یک ملت در گرو اقتصاد پویا است و اگر پول در داخل کشور خرج شود و ارزها به خارج از کشور نرود سودش را ایرانیان در این نسل و نسل های بعدی خواهند دید.

 

اگر جمهوری اسلامی ایران به استقلال اقتصادی دست یابد می‌تواند در مسائل سیاست، فرهنگ و دیگر عرصه‌ها مقتدرانه ورود کند و سایه تحریم‌ها نمی‌تواند ملت ایران را تهدید کند و این کشور می‌تواند دشمنانش را با اقتصاد مقاومتی خلع سلاح کند.

 

حمایت از کالای ایرانی به مفهوم ایجاد ثبات در اقتصاد، تصمیمات و نرخ ارز می باشد تا تولید کنندگان داخلی قابلیت پیش بینی اقتصاد را داشته باشند و قرارداد های بلندمدت و پایداری را برای خود اندیشه کنند بی ثباتی یعنی تعطیلی کارخانجات و کاهش ظرفیت بهره برداری واحد های تولیدی فعال، که به نوبه  خود بیکاری و نزول شاخص های اقتصادی کشور را موجب می گردد.

 

از طرف دیگر همه برنامه‌ریزان کشور و مسئولان اجرایی و به دنبال آن مردم باید از کالای ایرانی حمایت کنند تا نیازهای اولیه ملت ما در داخل کشور تولید شود و به دنبال آن حضور جدی و رقابتی در بازارهای منطقه‌ای و جهانی داشته باشیم. این ظرفیت در کشور وجود دارد و لازمه‌اش برنامه ریزی و جهت گیری درست و بکارگیری همه امکانات و نیروی انسانی است.

 

مبارزه با قاچاق کالا امر دیگری است که این مسئولیت خطیر به عهده مسئولین بوده تا آن را کنترل کنند و این امر موجب تقویت تولید داخلی و ایجاد اشتغال برای ایرانیان خواهد بود قاچاق بیش از ۱۲ میلیارد دلاری ضمن عدم پرداخت حقوق گمرکی و مالیات،  با قیمت پایین خود عرصه را بر تولید کنندگان  داخلی و وارد کنندگان از مبادی رسمی و قانونی را تنگ می نماید .اگر دولت و سایر قوا و نهاد ها با تدبیر و تلاش خود قاچاق کالا را به حداقل برسانند و از سوی دیگر مردم با تحریم کالای قاچاق و اولویت بخشیدن به خرید کالای ایرانی ، ضمن افزایش میزان تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی،میتوانند به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کمک کنند.

 

فرهنگ سازی برای استفاده از کالای ایرانی  یک امر حیاتی است و تولیدکنندگان هم باید کالای باکیفیت و قابل رقابت تولید کنند تا علاوه بر تامین مایحتاج کشور، بخشی از بازارهای منطقه‌ای و جهانی را به دست بیاورند.

 

به جز فرهنگ سازی، حمایت از تولید به مفهوم ایجاد بستر مناسب و بهبود فضای کسب و کار است تا تولیدات داخلی هم ارزانتر و هم با کیفیت تر شده و توان رقابت با رقبای خارجی را داشته باشند البته یکی از بزرگترین مشکلات بخش تولید نرخ بالای تسهیلات بانکی است که گاه در مقایسه با نرخ تسهیلات ۳ درصدی  رقبای خارجی، بسیار بالاست و توان رقابت را از تولید کنندگان داخلی سلب می کند.

در این برهه برای محدود کردن واردات بی رویه و همچنین جلوگیری از رانت، اقدامات شفاف از سوی مجریان ضروریست ، و در این راستا ، دیگر مماشات با ویژه خواران و اصطلاحا آقازاده ها و ژن های خوب روا نیست.

 

 

نظر فعالان بازار درباره حمایت از کالای ایرانی

گودرزی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان کاشی و سرامیک در خصوص تحقق شعار سال مبنی بر حمایت از تولید داخل گفت: برای محقق شدن شعار سال وحمایت از کالای ایرانی باید به تولیدات داخل توجه ویژه‌ای شود و در این راستا دولت باید از تولید کنندگان حمایت ویژه داشته باشد.

وی در ادامه افزود: در سال‌های گذشته به علت نبود شرایط لازم برای تولید کنندگان شاهد تعدیل نیرو در برخی از واحد‌های تولیدی بودیم که با حمایت همه جانبه ازکالای ایرانی می‌توان رونق را به این تولیدات بازگرداند و در این میان نیز کسب و کار‌ها را به سوددهی رساند.

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان کاشی و سرامیک با اشاره به اینکه واردات تاثیر جزئی بر صنعت کاشی کاری داشته است افزود: واردات تاثیر زیاید بر صنعت کاشی نداشته، ولی به علت وجود رکود در اقتصاد کشور این صنعت نیز تحت تاثیر قرار گرفته و با رکود مواجه بوده است که با محقق شدن شعار سال مبنی برحمایت از کالای ایرانی می‌توان انتظار رونق در این صنعت و سایر صنایع و تولیدات داخلی را درکشور داشت.

گودرزی در انتها خاطر نشان کرد: امیدواریم مسئولین در سال آینده این شعار را جدی بگیرند و با ارائه تسهیلات و قرار دادن کالای ایرانی در بازار هدف و خرید مردم شاهد رونق تولید کالای ایرانی باشیم و مردم نیز در این راستا با خرید کالای ایرانی برای تحقق این شعار تلاش کنند.

همه به حمایت از تولید به پا خیزند

شجری رئیس اتحادیه کفاشان در خصوص شرایط تحقق شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی گفت: موارد متعددی دست به دست هم داده تا تولید در کشور ضعیف شود به همین خاطر دولت باید در ابتدا تولید داخل را اولویت و محور اصلی قرار دهد تا شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی محقق شود.

وی درادامه افزود: تمام ارگان‌ها از بانک گرفته تا شهرداری‌ها و از دارایی تا تأمین اجتماعی به عنوان چهار چرخ تولید کشور باید شرایط را برای تولید فراهم کنند.

رئیس اتحادیه کفاشان دست‌دوز با اشاره به لزوم ایجاد بستر سازی برای صادرات گفت: علاوه بر ایجاد بستر لازم برای تولید در کشور باید شرایط برای صادرات نیز فراهم شود که در حال حاضر با توجه به بالا بودن هزینه تولید و مازاد تولید نسبت به تقاضا هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم.

شجری با اشاره به اینکه باید سود تسهیلات بانکی به طور واقعی کاهش یابد یادآور شد: درحال حاضر تولید کنندگان تسهیلات با سود ۱۸ درصد که در واقعیت این نرخ ۲۰ درصد است دریافت می‌کنند که در راستای حمایت از تولید داخل باید این نرخ واقعی و کاهش یابد.

وی تصریح کرد: سازمان امورمالیاتی و سازمان تامین اجتماعی نیز باید شرایط لازم را برای حمایت از کالای ایرانی درجهت تحقق شعار سال داشته باشند و در این زمینه دارایی باید مالیات بخش تولید را کاهش و تامین اجتماعی نیز زیر مجموعه بیمه شدگان را افزایش دهد تا در این راستا شاهد حمایت از تولید کنندگان و افزایش تولید کالای داخلی باشم.

رئیس اتحادیه کفاشان دست‌دوز در خصوص شرایط سیستم بانکی برای صادرات گفت: در حال حاضر شرایط سیستم بانکی برای صادارت پاسخگو نیست، زیرا نقل وانتقال پول با سایر کشور‌ها به سختی انجام می‌شود به همین دلیل تولید کنندگان رغبتی برای صادارت نخواهند داشت و از بازار عقب می‌مانند.

وی با بیان اینکه ۱۵ تا ۲۰ درصد مواد اولیه کشف از سایر کشور‌ها وارد می‌شود در حال حاضر ۱۵ تا ۲۰ درصد مواد اولیه از سایر کشور‌ها وارد می‌شود و در این میان نیز برخی از دستگاه‌های تولیدی که واردات آن الزامی است نیز جزء این سهم محسوب می‌شوند.

شجری تأکید کرد: برای حمایت از کالای ایرانی و رونق بازار باید واردات بی رویه کالا‌های مشابه با برند‌های خارجی به کشور کاهش یابد تا در این راستا تولید داخل بتواند جایگاه خود را در بازار کسب کند و در مقابل تولید کنندگان نیز باید با بالا بردن کیفیت کالا شرایط را برای رقابت با کالای خارجی فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه واردات کالای مشابه توسط برخی افراد سودجو صورت می‌گیرد، گفت: باید با افراد سودجو که واردات کالا‌های مشابه با برند خارجی را پشتیبانی می‌کنند برخورد شود تا در این راستا تولید داخل بتواند جایگاه خود را در بازار پیدا کند.

رئیس اتحادیه کفاشان‌دوز با بیان اینکه وارد کنندگان باید تابع قوانین کشور باشند، بیان کرد: اکثر کالا‌های وارداتی از قانون کشور تبعیت نمی‌کنند و به همین دلیل جایگاه تولید داخل را نیز گرفته‌اند که باید با این مقوله از سوی مسئولین برخورد جدی صورت گیرد.

شجری یادآور شد: آماری که از سوی دولت برای واردات کفش‌های نهایی به کشور گزارش شده ۷ تا ۸ میلیون دلار است که این آمار در واقعیت بیش از ۵۲۰ میلیون دلار را نشان می‌دهد که در این راستا دولت باید برای حمایت از تولید داخل با واردات بی رویه مقابله کند.

نظر نمایندگان مجلس چیست؟

مرتضی خاتمی نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس در این باره معتقد است: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و پویا، و تحقق رشد ۸ درصدی بر اساس برنامه ششم ،توجه جدی به بخش تولید ضرورت دارد و مقام معظم رهبری با درایت خاص به موضوع حمایت از کالای ایرانی برای سال جدید پرداختند.

عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به اهمیت تولید داخلی در ایجاد رونق و اشتغال اظهار داشتند همه ی سازمان ها، نهاد ها و شرکت ها به همراه آحاد مردم با یک عزم ملی جهت تحقق شعار سال در کنار هم باشند در جهت حمایت از تولید داخلی چند موضوع بایستی مورد توجه قرار گیرد که مهم ترین آن بحث مصرف کالای ایرانی است که در این راستا فرهنگ سازی و ایجاد اشتیاق لازم برای خرید کالای ایرانی که گاه کیفیت بالاتری نیز دارند یک اصل اساسی است.

 

غیرتمندانه به تولیدات داخل نگاه کنیم

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر باتوجه به غیرت ایرانی به اقتصاد داخلی نگاه کنیم، به کارگر و کارفرمای ایرانی و اقتصاد خودمان خدمت کرده‌ایم و لازم است امت واحده‌ای را تشکیل دهیم و نگرشی کاملا اقتصادی بر موضوعات داشته باشیم.

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: نام‌گذاری سال ۱۳۹۷ به عنوان حمایت از کالای ایرانی، استمرار شعار جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته بیان فرمودند.

وی افزود: ایشان منشوری را در خصوص توجه به اقتصاد درون‌زا یعنی اقتصاد مقاومتی به نمایش می‌گذارند و مسئولان کشور را توجه می‌دهند تا جهت‌گیری‌های آن‌ها به این سمت باشد تا کشور از آسیب‌هایی که از طرف اقتصاد متوجه آن است، نجات پیدا کند.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ملت ایران شروع شده است و کشورهای معاند که در رأس آن‌ها آمریکا قرار دارد، تمام تلاششان را می‌کنند آسیب جدی را از راه اقتصادی به ملت ایران وارد کنند.

به گفته فلاحتی  راه دفاع و جهاد در این زمینه، توجه به اقتصاد داخل کشور است و از مؤلفه‌های قوی و درستی که ما را نجات می‌دهد و نسخه درمان اقتصاد بیمار کشور است، حمایت از تولید داخلی است.

وی با بیان این‌که حمایت از تولید داخلی، رویکردی کاملا منطقی و درست است افزود: بسیاری از کشورهای دنیا که مسیر توسعه‌یافتگی را طی کردند و امروز به لحاظ اقتصادی مستغنی هستند و حرفی برای گفتن دارند، حتی کشورهای بزرگی مانند هندوستان که به لحاظ مساحت و جمعیت کشوری کاملا خاص در جهان است، با حمایت از تولید داخلی، به جایی رسیده است به طوری‌که امروزه اقتصادش را پویا و توانمند دارد و توانسته بسیار خوب در عرصه جهانی اقتصادش را نشان دهد.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در خصوص این‌که رهبر معظم انقلاب اسلامی، بر حمایت از کالای ایرانی تأکید کردند، باید چند مؤلفه مهم را در نظر بگیریم گفت: توجه به کالای ایرانی به معنی تحمیل کالای ایرانی بر مردم نیست بلکه مردم حق انتخاب دارند و کالای ایرانی باید به حدی از مرغوبیت و استاندارد برسد که مردم خودشان دنبال کالای ایرانی بدوند و آن را بپذیرند همان‌گونه که در بسیاری از کالاها، تجربه داریم و در طول سال‌های تحریم، بهترین کالاها را در عرصه‌های مختلف توانستیم با اقتصاد داخلمان تولید کنیم و مردم خودشان دنبال این کالاها هستند و باافتخار از آن استفاده می‌کنند.

به گفته فلاحتی، برخی از اجناس به دلیل ضعف مدیریت‌ها و ضعف‌های برنامه‌ریزی، نتوانسته جایش را در بین خانواده‌های ایرانی باز کند.یک بخش از کار، برنامه‌ریزی کارفرمایان و تولیدکنندگان برای کیفیت‌بخشی به محصولات و بخش دیگری از کار، توجه دولتمردان برای مبارزه با قاچاق است.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: نمی‌شود مرز را به روی هر نوع کالا با هر نوع ظرفیتی باز کنیم و در داخل کشور، انواع کالای خارجی از همه‌ی دنیا باشد و به دلیل آن‌که حقوق گمرکی آن پرداخت نشده و قاچاق وارد کشور شده است، ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده می‌رسد که طبیعی است مردم رغبتی به خرید کالایی که هرچند با کیفیت باشد اما قیمت بیشتری داشته باشد، پیدا نمی‌کنند، لذا عملا اقتصاد داخلی فلج می‌شود و بلایی که امروز سر بسیاری از کالاهای داخلی درآمده است، برسر دیگر کالاها خواهد آمد.

فلاحتی معتقد است: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند مراد از قاچاق، انگشتری که در فلان مغازه وارد شده یا کوله‌بری که در مرز کار می‌کند نیست بلکه مبارزه با قاچاقچیان حرفه‌ای که از کانال‌های خاص گمرکی وارد می‌شوند و قانون را دور می‌زنند، است و این موارد است که باید در گلوگاه‌ها گرفته شود که به طور تمام در ید قدرت دولت است چراکه مرز، گمرک و نیروهای انتظامی و امنیتی در دست دولت است و هیچ توجیهی در این زمینه نیست. اگر مشکلاتی به لحاظ قانونی باشد، باید رفع شود و مجلس شورای اسلامی ورود پیدا کند و اگر جایی به لحاظ فرهنگی نیاز است، نهادهای فرهنگی باید کار کنند.

مردم پای کار کالای ایرانی باشند

همانگونه که بارها گفته ایم رکن اصلی حمایت از کالای ایرانی، مردم هستند، منِ ایرانی اگر باتوجه به غیرت ایرانی خودم به اقتصاد خانوار خود نگاه کنم، حتما به این سمت می‌روم که اگر حتی کالای ایرانی درجه دو را به نسبت کالای درجه یک اروپایی انتخاب کردم، حتما به کارگر و کارفرمای ایرانی و اقتصاد خودم خدمت کردم.

ما همان مردمی هستیم که در شرایط مختلف، خیرات و نذورات می‌کنیم و کارهای خیر انجام می‌دهیم که از توصیه‌های دین ما است؛ چطور می‌شود در خرید یک کالا با این نیت ورود پیدا نکنیم؟ چطور می‌شود بی‌توجه باشیم به این‌که پولی که به بازار می‌دهیم و جنس ایرانی را می‌خریم، باعث می‌شود جوانان این مملکت سرکار باشند و جلوی  قاچاق گرفته شود؟

غیرت ایرانی هرچه بیشتر باید توسط رسانه‌های داخلی و تریبون‌ها و جاهایی که در این موضوعات تأثیرگذار است مانند آموزش و پرورش، از پایین‌ترین مقاطع تحصیلی و در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی تأکید شود و امت واحده‌ای را تشکیل دهیم و نگرشی کاملا اقتصادی بر موضوعات داشته باشیم.

اگر در شهرستان ما رشت برنج ایرانی تولید می شود باید تا می توانیم این برنج را مصرف کنیم تا خانواده های خود شهرمان همیشه از لحاظ اقتصادی پرتوان باشند، یا  اگر محصول معدنی در استان تولید می‌شود، اولین اولویت آن شهرستان را باید به محصول خودشان بدهند و در تمام دنیا این‌گونه است. برندهای خاصی که هرجایی تولید می‌کند، بیشترین شهرت را آن‌جایی دارد که مبدأ و تولیدکننده بوده است.

 

 

الفبای اقدامات توجه به مسائل اقتصادی در استان است و مقداری تأکید می‌خواهد که از طرف مسئولان استان اعم از مسئولان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تأکید خواهد شد و گاهی باید دستوری انجام شود و پیگیری کنیم محصولی که در گیلان تولید می‌شودچه مقدار داخل استان مصرف می‌شود و اگر مصرف نمی‌شود چرا مصرف نمی‌شود؟

سال ۱۳۹۷ فارغ از شعارها، کلیشه‌بندی‌ها، همایش‌ها، جلسات و بنرهایی که زده می‌شود، اگر حمایت از کالای ایرانی به معنای واقعی خودش شکل گیرد، مطمئنا رکود از بازار و اقتصاد ما رخت برمی‌بندد، تورم و نوسانات ارزی مهار می‌شود، اقتصادی شکوفا در بدنه اقتصادی کشور داریم که تحریم‌ها و شعارهای تحریمی روی آن اثر ندارد و بلندگوهایی که از خارج بلند است که علیه ملت ایران چه اقداماتی انجام می‌دهند، همه قطع خواهد شد.

باید تاکید کرد که تکرار شعار سال و برگزاری همایش کافی نیست. مسئولان اجرایی بایستی به صف عملیات بپیوندند و تدابیر لازم در جهت حمایت همه جانبه از تولید کالای ایرانی را در دستور کار قرار دهند.