سیزده‌بدر کردن یا آتش به دامان طبیعت زدن/جاذبه‌های تفریحی و گردشگری لنگرود ظرفیت فراموش‌شده شهرستان+تصویر
سیزده‌بدر کردن یا آتش به دامان طبیعت زدن/جاذبه‌های تفریحی و گردشگری لنگرود ظرفیت فراموش‌شده شهرستان+تصویر

لنگرود باوجود جاذبه‌های تفریحی و گردشگری فراوان نظیر کوه، دریا، جنگل و جاذبه‌های تاریخی و غیره در طول سال پذیرای هزاران گردشگر از نقاط مختلف کشور و توریست است که به نظر می‌رسد از این ظرفیت به‌خوبی استفاده‌نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر، سیزدهم فروردین‌ماه در تقویم ملی کشور به‌عنوان روز طبیعت نام‌گذاری شده است که مردم بعد از دیدوبازدیدهای نوروزی، آخرین روز تعطیلات را در کنار خانواده و دوستان خود در طبیعت سپری می‌کنند.

 

در این روز نیز خانواده‌های لنگرودی از اول صبح تا شامگاه، آیین‌های مختلفی را برای گذراندن یک روز شاد همراه با خانواده خود در طبیعت انجام می‌دهند.

 

کباب یکی از غذاهای ساده و شاید گرانی است که پای ثابت سفره‌ها در آیین‌ها و تفریحات ایرانی‌ها است و کاهو سکنجبین، آجیل و تنقلات نیز به‌عنوان عصرانه استفاده می‌شود.

 

یکی از آداب ایرانی‌ها تعارف به همسایه است که در روز طبیعت نیز از غذای خود به دیگران تعارف می‌کنند تا از این طریق شادی را بین همه مردم تقسیم کنند و آخرین روز تعطیلات نوروز را در کنار یکدیگر به خوشی بگذرانند.

 

البته خوی  مهمان‌نوازی گیلانیان و مردم لنگرود زبانزد عام و خاص است که شاید علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و طبیعت دل‌نشین در گیلان، اخلاق خوش مردم این خطه است که در هرسال شاهد افزایش حضور مسافران در شمال کشور هستیم.

 

طبیعت  و جاذبه‌های طبیعی نعمتی خدادادی است که در حفظ آن نیز اسلام تأکیدات زیادی دارد و همه مردم به این معتقد هستند که طبیعت صرفاً محدود به زمان خاصی نیست و باید با نگه‌داری و استفاده درست، آن را برای آیندگان حفظ و منتقل کنیم.

البته برخی افراد نیز وجود دارند که شاید به دلیل حواس‌پرتی زباله خود را در طبیعت رها و یا پس از اتمام کارشان آتش را خاموش نکنند و خوب است در راستای کمک به همنوع خود و طبیعت، اگر شاهد چنین مواردی بودیم در جمع‌آوری زباله و خاموش کردن آتش نیز اقدام کنیم.

 

متأسفانه در چند سال اخیر شاهد تخریب جنگل و منابع طبیعی و تخریب محیط‌زیست هستیم که باعث کاهش زمینه سلامت در انسان‌ها و کمبود جاذبه‌های تفریحی نیز می‌شود، طبیعتی که برای ما به وجود آمد و بابی احتیاطی با دست‌های خودمان آن‌ها را تخریب می‌کنیم.

 

قطعاً هیچ‌کسی در خانه خود بی‌تفاوت نیست و اگر زره ای زباله در محیط خانه ببیند نسبت به تمیز کردن آن اقدام می‌کند و شاید اگر طبیعت را نیز جزو خانه خودمان بدانیم کمتر شاهد تخریب محیط‌زیست باشیم.

 

لنگرود باوجود جاذبه‌های تفریحی و گردشگری فراوان نظیر کوه، دریا، جنگل و جاذبه‌های تاریخی و غیره در طول سال پذیرای هزاران گردشگر از نقاط مختلف کشور و توریست است که به نظر می‌رسد از این ظرفیت به‌خوبی استفاده‌نشده است.

 

وجود آثار تاریخی نظیر پل خشتی، خانه منجم‌باشی، حمام تاریخی فشکالی، منزل دریا بیگی، بقعه آقا سید حسین و غیره در لنگرود می‌تواند به‌عنوان ظرفیتی برای درآمدزایی برای شهرستان باشد که تاکنون مشکلات حقوقی و عدم مدیریت صحیح و کمبود بودجه مواردی بود که بر سر راه قرارگرفته است که موجب شد تا آثار تاریخی شهرستان به دست فراموشی و تخریب سپرده شود.

 

پارک فجر لنگرود، لات محله کومله، سواحل چاف و چمخاله، کوهپایه‌های اطاقور و امامزادگان در شلمان و دیگر نقاط مختلف شهرستان مکان‌هایی است که مردم و مسافران به‌عنوان سیزده به در از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 

منطقه توریستی لیلاکوه  ، پارک جنگلی بلوردکان، پارک جنگلی خرما و مریدان، منطقه ییلاقی هلو دشت، غار لیارو و استخر کومله و ملاط نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان محسوب می‌شود.

انتهای پیام/