مدعی‌العموم از مستندات اظهارات عجیب نماینده رشت رونمایی کند/ یادتان باشد “با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را پاک کرد”!

با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه به‌طور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.”

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر به نقل از ۸دی، “مبارزه با فساد” کلیدواژه‌ای است که مسئولان بارها از آن سخن به میان آورده‌اند ولی عملاً چیزی در چنته نداشته‌اند.

این مهم را رهبر انقلاب در پاسخ به نامه آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، در ارتباط با برگزاری «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» و درخواست صدور پیام برای این همایش، به آن به وضوح اشاره کردند:

در متن مرقومه رهبر معظم انقلاب آمده است: “نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟

مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟

با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه به‌طور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.”

 

حال حکایت این روزهای برخی‌ها است که از قضا قریب به ۶ سال در نقش وکیل ملت ظاهر شده اند.

 

نماینده رشت: مبارزه با فساد از دفتر رهبری شروع شود

نماینده رشت در اظهاراتی از موضوع فساد مالی و گستردگی آن در کشور سخن می‌گوید و معتقد است: “فساد در ساختار کشور دامنه‌دار شده و جا خشک کرده و من هیچ امیدی ندارم که این قانون (طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان) بتواند جلوی این حجم فساد را بگیرد.

وی می‌گوید: “چه خوب است که مبارزه با فساد از دفتر خود رهبری شروع شود و من فکر می‌کنم اگر این اتفاق بیافتد و سپس در قوه قضاییه با فساد مبارزه شود و پس از آن قوه مجریه به پالایش فساد در درون خود بپردازد حداقل دستاوردی که از آن حاصل می‌شود “اعتمادسازی” در جامعه است.”

اینکه این نماینده از مبارزه با فساد سخن می‌راند خوب است اما اینکه چرا باوجود بخش عظیمی از اختلاس‌ها و پرونده‌های قضایی در طویل‌ترین عرصه مدیریتی کشور انگشت اشاره‌اش را به سمت دفتر رهبر معظم انقلاب می‌برد موضوعی است که اگر مستندات آن رو شود یقیناً در ایجاد شفاف‌سازی و اعتمادسازی موردنظر جناب نماینده اثر مطلوب خواهد گذاشت.

از آنجایی‌که در عرصه فعالیت خبری درفضای مجازی پلیس فتایی وجود دارد که نسبت به انتشار کوچک‌ترین اظهارات و اخبار رسانه‌ها واکنش نشان داده و مستندات مطالب ارائه‌شده را مطالبه می‌کند، مدعی‌العموم و دادستانی استان هم طبق وظیفه خطیرشان به اظهارات نماینده مذکور واکنش نشان داده و از آن بابت اظهارات و حرف‌هایش سند و مدرک بخواهند تا برای مردم روشن شود که این شخص بر مبنای کدام مدرک سخن می‌راند و معتقد است مبارزه با فساد باید از دفتر رهبری آغاز شود که بیشتر از هر مسئولی در کشور دغدغه مند مبارزه با فساد است و همواره مسئولان را به مبارزه با انواع فساد فراخوانده است؟!

در اینجا شاید یادآوری جمله معروف مقام معظم رهبری در باب مبارزه با فساد خالی از لطف نباشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارها و بارها و در سال‌های متمادی بیانات بسیار مهمی درباره مبارزه با فساد به‌ویژه فساد اقتصادی مطرح کرده‌اند، اما یکی از مهم‌ترین و ماندگارترین این بیانات مربوط به دیدار رهبر معظم انقلاب با نمایندگان مجلس در تاریخ ۲۷ خردادماه سال ۱۳۸۳ است.

 

** با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را پاک کرد

مقام معظم رهبری در این دیدار مطرح کردند: «از جمله‌ مهم‌ترین کارها، مبارزه‌ با فساد است. مبارزه‌ با فساد، یک جنبه‌ اخلاقی محض نیست؛ اداره‌ کشور متوقف به مبارزه‌ با فساد است. بنده دو سه سال پیش که آن نامه را درباره‌ مبارزه‌ با فساد به مسئولان کشور نوشتم، به دنبال یک کار طولانی و یک بررسی و مطالعه‌ وسیع و همه‌جانبه بود. از هر طرف می‌رویم، می‌بینیم اگر با فساد مبارزه نشود، همه‌ کارها لنگ خواهد ماند.»

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان فرمودند: “فساد مالی، مثل خوره، ایدز و سرطان است؛ باید با آن مبارزه کرد … باید با فساد مبارزه‌ جدی کرد. یک پایه‌ مبارزه، شمایید. آن روزی که بنده مسئله‌ مبارزه‌ با فساد را گفتم، توقعم این بود که مجلس شورای اسلامی سینه سپر کند و جلو بیاید و در این میدان حرکت کند تا ما دیگر احتیاج نداشته باشیم دنبال کنیم؛ اما متأسفانه این‌طور نشد. آن‌ها نکردند، شما بکنید. البته به قول برادر ظریف و نکته‌سنجمان، با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را تمیز کرد. اگر انسان بخواهد با فساد مبارزه کند، باید در درجه‌ اول مراقب باشد که فساد دامن خودش را نگیرد. داخل خودتان و درون مجلس مراقب باشید. دست‌پاک، دامن‌پاک، زبان پاک و چشم‌پاک خواهد توانست در حوزه‌ اقتدار وسیعی که شما دارید، همه‌چیز را پاک کند.”