جوانی که حمله منافقین به لنگرود را خنثی کرد
جوانی که حمله منافقین به لنگرود را خنثی کرد

شهید سیروس ضمیریان با ایجاد تشنج و درگیری توسط گروهک‌های منافقین در لنگرود به منطقه اعزام شد و با تلاش شبانه‌روزی سپاهیان توانست امنیت را در این شهر برقرار کند و سرانجام در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۵۹ با اصابت ترکش خمپاره دشمن متجاوز به ناحیه سر در منطقه سرپل ذهاب به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، شهید سیروس ضمیریان در دهم اسفند ۱۳۳۹ در خانواده‌ای مؤمن و مذهبی در شهرستان رشت دیده به جهان گشود.

 

وی تحصیلات ابتدایی و سپس مقطع راهنمایی و دبیرستان را در مدارس شهرستان رشت با موفقیت چشمگیری گذراند و در رشته‌ فرهنگ و ادب موفق به اخذ دیپلم شد.

 

او جوانی بانشاط و شاداب بود که در رشته‌های ورزشی هندبال و بسکتبال مهارت بالایی داشت و در مسابقات استانی نیز موفق به کسب رتبه شد.

 

سیروس دارای روحیه جوانمردی، حسن خلق و نسبت به مسائل اخلاقی و مذهبی بسیار مقید بود و با این روحیه به‌تنهایی عامل اتحاد و همبستگی تیم‌های ورزشی استان شد و توانست با حفظ همبستگی تیم‌ها در مسابقات کشوری تهران، گیلان را به‌عنوان تیم برتر و برگزیده معرفی کند.

 

وی شخصیتی داشت که برای همه افراد ارزش و احترام قائل می‌شد و پدر و مادر نیز جایگاه خاصی نزد سیروس داشتند و او سعی داشت با مشورت با پدر از تجربیات گران‌بهایش بهره ببرد.

 

پدر سیروس از مداحان اهل‌بیت (ع) بود و او از پدر الگوی مناسبی برای خود برگزیده بود و گاهی مانند پدر در ایام شهادت اهل‌بیت (ع) به ذکر مصیبت و مداحی می‌پرداخت.

 

او اوج جوانی‌اش با حرکت طوفانی مردم مسلمان ایران علیه حکومت ستم‌شاهی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) تقارن داشت و خود نیز که جوانی متدین بود از این موقعیت معنوی نهایت استفاده را کرد.

 

وی با شرکت در راهپیمایی‌ها و توزیع نوار و اعلامیه حضرت امام خمینی (ره) نقش مؤثری در بیداری مردم گیلان داشت و شبانه‌روز در به‌زانو درآوردن و سرنگونی حکومت جور و ستم تلاش و فعالیت می‌کرد.

 

سیروس بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی که به مقصد و مرادش رسیده بود برای حراست و پاسداری از دستاوردهای انقلاب به عضویت کمیته انقلاب اسلامی درآمد و پس از مدتی با تشکیل سپاه پاسداران و مشورت با پدر، برای رسیدن به مقاصد عالی خود وارد سپاه شد.

 

او به‌عنوان مربی آموزش نظامی به‌صورت شبانه‌روز برای خدمت به‌نظام جمهوری اسلامی در سپاه تلاش و کوشش کرد و با ایجاد تشنج و درگیری توسط گروهک‌های وابسته به آمریکا و شوروی سابق ازجمله منافقین و کمونیست‌ها در شهرستان لنگرود، از سوی سپاه رشت به سپاه لنگرود مأمور شد که با تلاش شبانه‌روزی سپاهیان توانستند امنیت را در این شهر برقرار کند.

 

سیروس با آغاز آهنگ جنگ نابرابر دشمن بعثی عراق به همراه تعدادی از جان‌برکفان پاسدار، تحت سرپرستی سردار حاج محمود قلی پور به منطقه سرپل ذهاب اعزام شدند و با حداقل امکانات جنگی با دشمن تادندان‌مسلح شجاعانه جنگیدند.

 

شهید سیروس ضمیریان سرانجام پس از رشادت‌های فراوان درنبرد با مزدوران بعثی سرانجام در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۵۹ با اصابت ترکش خمپاره دشمن متجاوز به ناحیه سر در منطقه سر پل ذهاب به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش به همراه هم‌رزمان شهید پس از تشیع باشکوه امت حزب‌الله رشت در گلزار شهدای این شهرستان به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/