کارشناس و پژوهشگر اقتصادی چالش در بازار ارز را نتیجه عدم استفاده مدیران از ظرفیت نبوغ و نخبگان اقتصاد داخلی دانست و گفت: دولت از تجارب دولت‌ها در مدیریت ارز استفاده کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، غلامرضا خانکشی پور شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در رشت با اشاره به افزایش نرخ ارز در چند روز گذشته اظهار کرد: خوب و یا بد بودن تأثیر افزایش و یا کاهش قیمت نرخ ارز قضاوتی کاملاً فنی و تخصصی است.

وی پیش قضاوت‌ها درباره ارزش دلار و تأثیر آن با افزایش و یا کاهش را غیرعلمی و تخصص دانست و افزود: واکاوی اثرات کاهش و یا افزایش نرخ ارز در کشور وابسته ‌به وضعیت اقتصاد در کشور و رویدادهای پس‌ازآن است.

کارشناس و محقق اقتصادی با بیان اینکه کشورهای بزرگ و توسعه‌یافته در تلاش هستند تا ارزش پول ملی آن‌ها به‌صورت کنترل‌شده کاهش یابد گفت: در حال حاضر ارزش دلار در دنیا ۱۰ درصد کاهش‌یافته و این کاهش عمدی و خودساخته است تا اقتصاد آمریکا رو به‌بهبود و توان رقابت با دنیا را داشته باشد.

خانکشی پور با تأکید بر اینکه آمریکا برای حفظ و ارزش دادن به پول خود از سلاح نیز استفاده می‌کند بیان کرد: اگر در حال حاضر کشور ژاپن بخواهد ارزش پول خود را کاهش دهد آمریکا وارد نبرد نظامی و تهدید و مانع از کاهش ارزش پول ژاپن خواهد شد.

پژوهشگر اقتصادی بابیان اینکه کاهش ارزش پول قدرت صادرات را افزایش و انگیزه واردات را کاهش می‌دهد خاطرنشان کرد: وقتی دلار در ایران افزایش پیدا می‌کند برای کارخانه‌های تولیدکننده و با توان صادرات خوشایند است چون مشکلاتشان با صادرات حل می‌شود.

وی مشکل کاهش ارزش پول در ایران را کاهش ناخواسته آن دانست و گفت: لجام‌گسیختگی و دخالت بیرون از اقتصاد با عواملی روحی، روانی و اعتراف به خواستگاه اجتماعی و یا به‌صورت عوامل مافیایی اقتصاد داخل را ضربه می‌زند.

محقق و کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به نیاز برخی از تولیدکنندگان برای واردات نهاده‌ها در کشور افزود: واردات نهاده‌ها نیاز به ارز خارجی دارد و چون ارز خارجی گران و ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند، تولید نهایی گران می‌شود.

خانکشی پور با بیان اینکه اگر کشور منابع نداشته باشد، مخترعین نتوانند اختراع کنند و نبوغ اجازه ابداع به ما ندهد کشور با چالش مواجه می‌شود تصریح کرد: اگر تولیدکنندگان ما در قبل و پس از برجام نگاهشان به تولید نهاده‌های خارج از کشور باشد درحالی‌که نهاده‌های موردنیاز آن‌ها در داخل با کمترین ابداع و حمایت از نخبگان تهیه می‌شود، مشکل ارز در کشور حل نخواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه توجه به ظرفیت‌ها و نبوغ ابداعات داخل می‌تواند بازار ارز را به‌خوبی مدیریت کند افزود: ایران کشوری است که ماهواره به فضا پرتاب کرده و مطمئناً بی‌آبرویی در تولید خودرو با نبوغ و استعدادهای نهفته در کشور توسعه پیدا می‌کند و مانع از خروج ارز از کشور می‌شود.

محقق و پژوهشگر اقتصادی با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی و توان رقابت با دنیا نیازمند تحلیل درست از ظرفیت‌ها و برنامه‌ریزی بلندمدت در اقتصاد است گفت: باید از ظرفیت‌ها در داخل کشور به‌خوبی استفاده شود و افزایش نرخ ارز در کشور زمانی بد می‌شود که مدیران ما توانایی استفاده از نبوغ و استعداد ایرانی را نداشته باشند.

خانکشی پور داشتن مدیران توانمند و کارا را موجب رشد و بالندگی همه‌جانبه کشور ازجمله اقتصاد دانست و بیان کرد: باید مدیران باور کنند که خودشان باید بر سر جایشان بنشینند و از نخبگان در اداره امور استفاده کنند نه اینکه خودشان نخبگی کنند و احساس نبوغ و تفکر خلاقیت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه نفوذ تنش‌های ناشی از نوسانات ارزی در داخل، عدم به‌کارگیری از نخبگان توسط مدیران است تصریح کرد: چون مدیران از نخبگان برای کنترل اقتصاد استفاده نمی‌کنند مشاهده می‌شود که حرف متخصصان و عامه مردم در تخصصی‌ترین مسائل یکی می‌شود آفتی بزرگ به وجود می‌آورد.

محقق اقتصادی بابیان اینکه می‌توان از نوسانات ارزی اقتصاد پویا و پررونقی را داشت گفت: اگر دولت ادعا می‌کند که نمی‌تواند از نوسانات ارزی در کشور استفاده کند و منکر آن می‌شود می‌تواند از سیاست‌های استفاده‌شده در دولت‌های گذشته و یا سیاست‌های فعلی آمریکا استفاده کند.

خانکشی پور فروش ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت را مسکنی در بازار عرضه و تقاضای آن برشمرد و افزود: با توجه به اینکه ذخیره ارزی در کشور محرمانه نگه‌داشته می‌شود به‌عنوان یک دانش‌آموخته اقتصاد نمی‌توانم تحلیلی دقیق از سیاست دولت داشته باشم.

انتهای پیام/۳۴۰