عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: واردات محصولات خارجی برای کسانی که در دستگاه‌های دولتی نفوذ دارند منفعت دارد و در دستگاه‌های دولتی نیز عده‌ای هستند که منافع خود را بر منافع ملی کشور می‌فروشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، مهرداد لاهوتی شامگاه جمعه در نشست خبری شبکه باران با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی مانند حلقه‌های به‌هم‌پیوسته است اظهار کرد: دولت، مجلس، مردم و تولیدکنندگان باید با یکدیگر همراهی کنند تا شعار سال ۹۷ محقق شود.

 

وی با اشاره به اینکه دولت باید نگاه خود را به واردات کاهش دهد افزود: دولت باید آن دسته از کالاهایی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد را وارد کشور نکند.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم باید تعصبی که نسبت به کالای ایرانی دارند را بیشتر کنند گفت: مردم باید به خرید کالای ایرانی تعصب داشته و از تولیدکننده ایرانی حمایت کنند.

 

لاهوتی با اشاره به اینکه تولیدکننده نیز باید برای مردم ارزش قائل شود تصریح کرد: تولیدکننده نباید فکر کند که ما بستر را فراهم کرده و مسیر را برای واردات کالای خارجی بستیم و او نیز هر چیزی که می‌خواهد و با هر کیفیتی تولید کند و مردم نیز مجبور به خریداری باشند.

 

وی با بیان اینکه اختیار وضع تعرفه‌ها در دست دولت است گفت: اکنون ۶۰ درصد واردات ما ۲۰۰ قلم کالا است و می‌توانیم حتی در تعرفه برخی از این کالاها ورود و شرایطی را فراهم کنیم که تولیدکننده قدرت رقابت با کالای مشابه را داشته باشد.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس باید از قانون‌گذاری خارج شود تصریح کرد: وقتی قوانین به‌اندازه کافی داریم مجلس باید به بعد نظارت ورود کند زیرا ما به‌اندازه کافی مخصوصاً در بحث حمایت از کالای داخل، قانون شفاف و روشن داریم و دولت حق واردات کالاهایی که امکان تولید آن در داخل کشور است را ندارد.

 

لاهوتی با اشاره به اینکه تمام تولیدکنندگان با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت خودشان در حال کار هستند بیان کرد: ۷۰ درصد ظرفیت تولیدکنندگان در کشور خالی است که این موضوع باید بررسی شود.

 

وی با اشاره به منفعت واردات محصولات خارجی برای کسانی که در دستگاه‌های دولتی نفوذ دارند گفت: در دستگاه‌های دولتی نیز عده‌ای هستند که منافع خود را بر منافع ملی کشور می‌فروشند.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه درگذشته در استان گیلان یک هزار تن نخ ابریشم تولید می‌کردیم افزود: آن‌ موقع تعرفه واردات نخ ابریشم ۲۰۰ درصد بود که اکنون به ۱۵ درصد رسیده است.

 

لاهوتی با بیان اینکه اگر این نخ ابریشم در دست چینی‌ها بود این‌یک هزار تن را ۱۰ هزار تن می‌کردند تصریح کرد: مجلس باید از بعد نظارت ورود و این مسائل را بررسی کند زیرا قاچاق کالا حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار بوده و تمامی کالاها نیز از بندرهای رسمی کشور وارد می‌شود.

 

وی با بیان اینکه باید سه حلقه تولیدکننده، مردم و دولت روی کیفیت کار کنند گفت: اگر مردم نگاه خود را روی کالای ایرانی داشته و دولت نیز نگاه خودش را به واردات کاهش دهد و مجلس نیز نظارت کند می‌توان تا پایان سال ۸۰ میلیارد دلار واردات را به ۵۰ میلیارد دلار کاهش داد.

انتهای پیام/