معاون بهبود تولیدات چای، سازمان چای کشور از خسارت ۴۰ میلیارد تومانی ۳۰ درصد از تولیدات چای بهاره در پی سرمای اخیر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، خیرالله امیری شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در رشت با اشاره به خسارت اخیر چای در پی سرمای بهاری اظهار کرد: در پی سرمای بهاری طی روزهای اخیر باغات چای شمال کشور خساراتی را متحمل شده‌اند که میزان خسارت در مناطق مختلف متغیر است.

وی تولید مورد انتظار چای در فصل بهار را حدود ۴۵ درصد کل چای کشور عنوان کرد و افزود: حدود ۳۰ درصد تولید محصول بهاره چای در پی سرمازدگی اخیر کاهش‌یافته است.

معاون بهبود تولیدات چای، سازمان چای کشور با اشاره به میزان خسارت‌های وارده بر کشاورزان گفت: طبق بررسی‌های اولیه بیش از ۴۰ میلیارد تومان خسارت بر چای‌کاران واردشده است.

امیری افزود: کلیه شهرستان‌های چای خیز از فومنت تا تنکابن دچار خسارت شده و خسارت وارده بر باغات چای در مناطقی دشتی بیشتر است.

وی با بیان اینکه کلیه باغات چای بیمه هستند خاطرنشان کرد: سازمان چای با هماهنگی صندوق توسعه از صنعت چای و اتحادیه تعاونی چای‌کاران کلیه باغات چای کشاورزان را بیمه کرده و میزان خسارت‌ها پس از پایان سال به‌حساب چای‌کاران واریز می‌شود.

معاون بهبود تولیدات چای، سازمان چای کشور درباره نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای و افزایش قیمت آن در سال جاری تصریح کرد: هنوز قیمت چای از سوی شورای پول و اعتبار اعلام‌نشده و چای‌کاران مطابق سنوات گذشته باید چای خود را به کارخانه‌ها تحویل دهند و پس از اعلام نرخ خرید تضمینی، قیمت چای خریداری‌شده اعلام می‌شود.

انتهای پیام/