شرکت های نفتی اروپایی با وجود تهدید آمریکا به وضع تحریم های جدید علیه ایران، همچنان از این کشور نفت می خرند، اما برخی انتظار دارند به دلیل مشکلات بانکی، میزان خرید نفت اروپا از ایران کاهش پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه گفت، کشورش از برجام خارج می شود و تحریم های جدیدی را برای کاهش صادرات نفت ایران به اجرا خواهد گذاشت.

اما تا روز جمعه، شرکت های نفتی در اروپا می گویند، همچنان دارند از ایران نفت خریداری می کنند. ایران حدود ۴ درصد از کل نفت جهان را تولید می کند و حدود ۴۵۰ هزار بشکه از این رقم به اروپا صادر می شود.

مارتا لورنته، سخنگوی شرکت کپسای اسپانیا، که مشتری نفت ایران است گفت: «در حال حاضر، فعالیت تجاری ما مطابق روال گذشته است.»

وی افزود: «ما به دقت از مقررات اتحادیه اروپا و قوانین حقوق بین الملل تبعیت می کنیم و با وسواس به هرگونه محدودیت تجاری ای که از سوی هر تحریم بین المللی ای وضع شود، احترام می گذاریم.»

انی ایتالیا، دیگر مشتری اروپایی نفت ایران نیز گفته، در قالب قراردادی که تا پایان امسال با ایران دارد، ماهانه ۲ میلیون بشکه نفت از ایران خریداری می کند. این شرکت اضافه کرده که آغاز اجرای هرگونه تحریم جدید ۶ ماه طول خواهد کشید.

دولت آمریکا به مشتریان نفت ایران ۱۸۰ روز فرصت داده تا خرید نفت خود از این کشور را کم کنند. این بدان معناست که هرگونه کاهش صادرات نفت ایران به صورت آنی رخ نخواهد داد و شرکت ها با عجله به دنبال یافتن جایگزین های دیگر نخواهند رفت.

رئیس بخش تجاری یک پالایشگاه دیگر اروپایی گفت: «باید منتظر ماند و دید. اگر مجبور به کاهش خرید از ایران شویم این کار را خواهیم کرد. به جز نفت ایران نفت کشورهای دیگر هم هست.»

بخش عمده ای از نفت ایران یعنی حدود ۱٫۸ میلیون بشکه در روز به آسیا صادر می شود.

کاهش حجم صادرات نفت ایران به دلیل تحریم ها موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد. قیمت نفت بعد از اعلام تصمیم ترامپ به بالای ۷۸ دلار در هر بشکه رسیده که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۴ تاکنون است.

منابع آگاه در شرکت های بین المللی خرید و فروش نفت پیش بینی کرده اند که صادرات نفت ایران به دلیل مسائل و مشکلات بانکی در آینده نزدیک رخ خواهد داد.

یک منبع آگاه در یک شرکت بازرگانی گفت، ما امیدوار بودیم حداقل بتوانیم در این دوره ۶ ماهه خرید نفت از ایران را ادامه دهیم، اما احتمالا مشکلات بانکی خرید نفت ایران را متوقف خواهد کرد.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود افزود: «به نظر می رسد که هنوز می توان تا ۶ ماه از ایران نفت خرید… اما بانک ها در این معاملات نقش کلیدی دارند. اگر بانک ها ما را متوقف کنند، ممکن است ما خرید را متوقف کنیم.»

یک مقام ارشد یک شرکت دیگر اروپایی گفت، من انتظار دارم مشکلات بانکی یک مشکل عمده برای خرید نفت ایران باشد. یک مقام دیگر هم گفته، اگر معافیت هایی در نظر گرفته شود، خرید نفت از ایران باز هم کاهش خواهد یافت.

انتهای پیام/