۱۰ میلیارد دلار اعتبار برای توسعه خطوط ریلی کشور در نظر گرفته شد
۱۰ میلیارد دلار اعتبار برای توسعه خطوط ریلی کشور در نظر گرفته شد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ‌مجلس با اشاره به ردیف‌های در نظر گرفته شده در لایحه بودجه ۹۷ برای توسعه راه آهن گفت:‌ امسال ۱۰ میلیارد دلار اعتبار برای توسعه خطوط ریلی کشور در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، مهرداد لاهوتی در نشست خبری در رشت اظهار داشت:‌ دولت برای اجرا و توسعه راه آهن حدود ۱۰ میلیارد دلار در نظر گرفته است بنابراین انتظار داریم با این میزان اعتبارات امسال تحول بسیار عظیمی در توسعه شبکه‌های ریلی کشور ‌رخ ‌دهد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ‌مجلس منابع بودجه را به دو حوزه مجزا تقسیم‌بندی کرد و بیان داشت:‌ لایحه بودجه در درون خود دارای دو بخش پنهان و آشکار است بنابراین مدیران هر استان برای جذب اعتبارات مورد نیاز خود باید ضمن تعامل سازنده بر اساس ضوابط خاصی عمل کنند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس تعامل مدیران استانی با نمایندگان مجلس در میزان تخصیص اعتبارات را تعیین کننده خواند و افزود:‌ مسئولان استان‌ها جهت جذب اعتبارات مورد درخواستشان باید قبل از ارائه بودجه توسط دولت و یا حین بررسی آن در مجلس خواسته‌ها و نیازمندی‌های خود را اعلام کنند.

لاهوتی با بیان اینکه منابع در نظر گرفته شده در بخش پنهان لایحه بودجه به استان خاصی تعلق ندارد عنوان کرد:‌ در بودجه متمرکز اعلام ‌شده دولت میزان تخصیص و جذب منابع و اعتبارات مورد نیاز رابطه مستقیمی با میزان تعامل مدیران هر کدام از دستگاه‌های استانی با بدنه دولت و یا مجلس دارد.

وی با اعلام اینکه در لایحه بودجه ۹۷ به میزان ۳۰ میلیارد دلار فاینانس در نظر گرفته شده است بیان داشت:‌ این ردیف اعتباری به هیچ استان خاصی در کشور تخصیص پیدا نکرده است و میزان دریافت آن به نحوه عملکرد و رایزنی نمایندگان و مسئولان هر کدام از استان‌ها بستگی دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ‌مجلس به پروژه‌های ریلی کشور اشاره کرد و ابراز داشت:‌ در حال حاضر با این تصمیمات دولت فرصت بسیار خوبی در جهت توسعه خطوط ریلی استان گیلان ایجاد شده است و باید در جهت جذب اعتبارات بیشتر جهت تکمیل پروژه‌های ریلی استان تلاش کنیم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی باید از فرصت به‌دست آمده نهایت استفاده را ببرد تصریح کرد:‌ این وزارتخانه برای اجرا و تکمیل پروژه‌های خود در سطح کشور می‌تواند حدود ۷ میلیارد دلار از اعتبارات مورد نیاز را از محل ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی تهیه کند.

لاهوتی با بیان اینکه در فاینانس خارجی ۸۵ درصد تأمین اعتبار بر عهده طرف خارجی و ۱۵ درصد آن مربوط به طرف ایرانی است افزود:‌ یکی از تدابیر راهگشا برای اجرای سریع‌تر طرح‌ها تأمین منابع ۱۵ درصدی سهم دولت است که هرساله برای تحقق آن با مشکلات اساسی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ درصد سهم دولت قرار است امسال از محل صندوق توسعه ملی تأمین شود گفت:‌ با اجازه مقام معظم رهبری برای برداشت از منابع این صندوق،‌ ۷ میلیارد دلار اعتبار لازم جهت فاینانس و تکمیل پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی به این حوزه اختصاص پیدا کرده است.

لاهوتی با بیان اینکه تکمیل عملیات ساخت راه‌ آهن گیلان باید هرچه سریع‌تر در دستور کار قرار گیرد اظهار داشت:‌ احداث خط ریلی رشت- آستارا و رشت- قائمشهر به رایزنی و تعامل بیشتر مسئولان و نمایندگان گیلان نیازمند است بنابراین تمام تلاش خود را باید در جهت این تحقق این امر انجام دهیم.