شناسایی عاملان انتشار تصاویر شخصی در رشت/ ۳نفر دستگیر شدند
شناسایی عاملان انتشار تصاویر شخصی در رشت/ ۳نفر دستگیر شدند

رئیس پلیس فتا گیلان با اشاره به شناسایی عاملان انتشار تصاویر شخصی شهروندان گیلانی در یک کانال تلگرامی در رشت، گفت: در این رابطه سه جوان ۱۸ تا ۲۰ ساله دستگیر شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، سرهنگ ایرج محمدخانی در جمع خبرنگاران به دستگیری عاملان انتشار تصاویر شخصی شهروندان در شبکه های اجتماعی اشاره و اظهار کرد: به دنبال تماس شهروندان گیلانی مبنی بر انتشار تصاویر شخصی آنها در یک کانال تلگرامی با بیش از هشت هزار عضو با مضامین توهین آمیز، پیگیری موضوع در دستور کار پلیس فتا گیلان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه براساس تحقیقات میدانی از سوی کارشناسان و کارگاهان سه امین جوان ۱۸ تا  ۲۰ ساله کانال عامل انتشار تصاویر شخصی شهروندان گیلانی شناسایی شد، افزود: با هماهنگی دستگاه قضایی این سه نفر در رشت دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتا گیلان در ادامه با اشاره به اینکه وجود ادله کافی از متهمان سبب اعتراف سریع آنها به جرم خود شد، گفت: در ادامه پرونده متهمان تشکیل و برای سیر مراحل قانونی به مقام قضایی ارجاع شد.

وی خاطرنشان کرد: براساس قانون جرائم رایانه ای هر فردی به وسیله سامانه های مخابراتی، صوت، تصویر و رایانه اسرار افراد را بدون رضایت آنها جزء در موارد قانونی در فضای مجازی منتشر و در دسترس دیگران قرار دهد به نحوی منجر به ضرر و عرفا سبب هتک حیثیت آنها شود به حبس از ۹۱ روز تا دو سال و جزای نقدی از پنج  تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

سرهنگ محمدخانی یادآورشد: امروز خوشبختانه جایگزین های خوبی برای پیام رسان های خارجی در داخل کشور طراحی و اجرا شده که هم نیاز کاربران را تأمین و هم از نظر امنیت و سلامت اخلاقی شبکه ها کار را راحت کرده است.

وی در ادامه از شهروندان خواست در صورت مشاهده و یا اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی و یا پیام رسان های مجازی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس  WWW.cyberpolice.ir و یا ایمیل پلیس فتا اطلاع رسانی کنند.