قایق‌های غیرمجاز تفریحی در سواحل خزر جمع‌آوری می‌شوند
قایق‌های غیرمجاز تفریحی در سواحل خزر جمع‌آوری می‌شوند

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت:‌ از تردد قایق‌های تفریحی غیرمجاز در سواحل دریای خزر جلوگیری می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حسین چراغی در جلسه ستاد ساماندهی سواحل شهرستان رشت اظهار داشت:‌ اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در صورت مشاهده قایق‌های تفریحی غیرمجاز در طول سواحل خزر و یا تالاب‌ها با صاحبان آن برخورد می‌کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان تصریح کرد: ‌با توجه به تجربه بسیار خوب تشکیل ستاد تسهیل سفرهای گردشگری دریایی که نوروز امسال موفقیت‌های چشمگیری در امور محوله داشت این مجموعه برای تابستان امسال نیز فعالیت‌های ویژه خود را ادامه خواهد داد.

چراغی از سیستم یکپارچه پلاک‌گذاری جدید قایق‌های تفریحی خبر داد و افزود:‌‌ این اقدام از سال گذشته توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان آغاز شده است که با اجرای آن علاوه بر کار پلاک‌گذاری از تردد و ادامه فعالیت قایق‌های تفریحی غیرمجاز جلوگیری می‌شود.

وی اجرای طرح یکپارچه‌سازی پلاک‌گذاری قایق‌ها را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت:‌ در صورت مشاهده قایق‌های تفریحی گردشگری غیرمجاز و یا دریافت گزارشاتی مبنی بر این امر علاوه بر لغو شماره ثبت مالکان آن‌ها تحت تعقیب و توقیف قرار خواهند گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به فعالیت مراکز نجات غریق استان و نوع پراکندگی آن در سواحل دریای خزر عنوان کرد:‌ مرکز اصلی جست‌و‌جو و نجات غریق گیلان در بندرانزلی مستقر شده و دو مرکز فرعی دیگر نیز در آستارا و چمخاله لنگرود فعال هستند.

چراغی از نصب و نوسازی علائم کمک ناوبری در طول سواحل و تالاب انزلی خبر داد و خاطرنشان کرد:‌ نصب این تجهیزات در واقع به مالکان قایق‌های تفریحی مجاز کمک می‌کند برای انتخاب مقاصد گردشگری برای مسافران از مناطق ایمن و مطمئن استفاده کنند.

وی با اعلام آمادگی کامل نیروها و تجهیزات مراکز جست‌وجو و نجات غریق جهت ارائه خدمات لازم به مسافران ابراز داشت:‌ شماره‌های تماس اضطراری ۱۵۵۰ این مراکز به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشات مردمی در مورد سوانح دریایی است.

انتهای پیا‌م/ش