وزیر خارجه سوریه تأکید کرد حضور ایران در سوریه قانونی است و بنا به درخواست دولت سوریه در خاک این کشور حضور دارد، در حالی که حضور آمریکا، فرانسه و ترکیه غیرقانونی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، «ولید المعلم» در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: ایران از همان ابتدای بحران از جمهوری عربی سوریه در مقابله با تروریسم حمایت کرده است و ما از رهبری و ملت ایران به‌خاطر این حمایت‌ها تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی گسترده از گروه‌های تروریستی در سوریه خاطرنشان کرد ایران هیچ حضور نظامی در خاک سوریه ندارد، بلکه مستشارانی از این کشور کنار ارتش عربی سوریه حضور دارند (و به آنها کمک می‌کنند).

المعلم تأکید کرد حضور ایران در سوریه قانونی است و بنا به درخواست دولت سوریه بوده به‌خلاف حضور آمریکا، فرانسه و ترکیه که بدون اجازه دولت سوریه وارد شده‌اند.

وزیر خارجه سوریه اضافه کرد سوریه کشوری دارای حاکمیت (مستقل) است و با هر طرفی که بخواهد در راه مبارزه با تروریسم همکاری خواهد کرد.

وی در بخشی دیگر از این کنفرانس گفت تحویل فهرست اسامی اعضای کمیته بررسی قانون اساسی فعلی به سفیران ایران و روسیه در دمشق بر اساس توافقی صورت گرفت که مبتنی بر تحویل آن به طرفین روسی و ایرانی است به‌دلیل اینکه این  دو کشور تضمین‌کننده مسیر آستانه هستند.

بر اساس گزارش سانا، المعلم افزود مأموریت دی‌میستورا (نماینده سازمان ملل در امور سوریه) تسهیل کننده بحث و بررسی‌هایی  است که در چارچوب کمیته بررسی قانون اساسی فعلی است و این مأموریت از این حدود فراتر نخواهد رفت.

وی گفت: ما اسامی ۵۰ نفر را ارسال کردیم و هر تعدادی که درباره آنها توافق شود، دولت سوریه باید در آنها اکثریت را داشته باشد و تصمیمات کمیته هم با اجماع گرفته شود.

المعلم درباره اظهاراتی مبنی بر توافق درباره جنوب سوریه اظهار داشت: تا زمانی که نظامیان آمریکایی از منطقه التنف خارج نشده‌اند، این حرف‌هایی که از توافق درباره جنوب سوریه گفته می‌شود، باور نکنید.

وزیر خارجه سوریه تأکید کرد رژیم اشغالگر اسرائیل توافق‌نامه جداسازی نیروها را که در سال ۱۹۷۹ امضا شده است، با حمایت از گروه‌های تروریستی با هدف ایجاد کمربند امنیتی برای خود نقض کرده است.

وی درباره ترکیه گفت: ما ترکیه را دشمن متجاوز و اشغالگر سرزمین خود می‌‌دانیم، این کشور و آمریکا حق ندارند درباره هر شهر سوری مذاکره کنند، ما وجب به وجب خاک سرزمین خود را آزاد خواهیم کرد.

وزیر خارجه سوریه تأکید کرد الرقه در قلوب همه سوری‌ها قرار دارد و به‌زودی از لوث بیگانگان پاکسازی و بازسازی خواهد شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم