رتبه چهارم لنگرود در گیلان در زمینه آمار کتاب و کتاب‌خوانی
رتبه چهارم لنگرود در گیلان در زمینه آمار کتاب و کتاب‌خوانی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با اشاره به فضای فرهنگی و تاریخی شهرستان لنگرود گفت: آمار کتاب و کتاب‌خوانی و مطالعه در این شهرستان بالا است که در رتبه چهارم گیلان نیز قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، هادی نوری در جلسه انجمن و نهضت مطالعه کتابخانه‌های عمومی در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: کتابخانه یک‌نهاد غیردولتی عمومی است که فاقد بودجه مستقیم است و بخشی از بودجه دولت از طریق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به کتابخانه‌ها تخصیص داده می‌شود که کفاف پرداخت حقوق پرسنل را نیز نمی‌دهد.

 

وی با بیان اینکه سهم نیم درصد شهرداری‌ها جهت پرداخت به کتابخانه‌ها دیگر منبع دریافت مبالغ برای اداره کتابخانه‌ها است افزود: برخی از شهرداران در پرداخت این حق قانونی به کتابخانه‌ها تعلل می‌کنند.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با بیان اینکه لنگرود ظرفیت ایجاد یک کتابخانه دیگر را دارد گفت: احداث یک کتابخانه در محلات قدیمی نظیر چالکیاسر، انزلی محله و فشکالی محله ازجمله برنامه‌های در نظر گرفته‌شده است که مسئولین می‌توانند در تحقق این موضوع کمک کنند.

 

نوری با اشاره به فضای فرهنگی و تاریخی شهرستان لنگرود تصریح کرد: آمار کتاب و کتاب‌خوانی و مطالعه در این شهرستان بالا است که در رتبه چهارم گیلان نیز قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه باید زیرساخت لازم برای مطالعه کنندگان فراهم شود خاطرنشان کرد: طبق برنامه پنج‌ساله طرح توسعه برای کتابخانه‌های استان، مطالبات بر اساس طرح توسعه درخواست می‌شود.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با انتقاد از بی‌توجهی برخی از فرمانداران گیلان نسبت به مطالعه و کتاب‌خوانی بیان کرد: در برخی از شهرستان‌ها فرمانداران و مسئولین توجهی به جلسات کتابخانه‌ها ندارند و حتی برخی فرمانداران در برگزاری جلسات نهضت مطالعه و بیان مشکلات کتابخانه‌ها جهت رفع آنان اخلال نیز ایجاد می‌کنند.

 

نوری با بیان اینکه تلاش کردیم که کتابخانه فقط فضای مطالعه نباشد گفت: ایجاد و توسعه فضای فرهنگی و آموزش در کتابخانه از برنامه‌هایی است که در حال انجام است و علاقه‌مندان به کتاب می‌توانند در کلاس‌های آموزشی، نویسندگی، خوشنویسی، جمع خوانی و همایش‌ها شرکت کنند.

 

وی با بیان اینکه در زمینه برگزاری برنامه‌های فرهنگی رو به رشد هستیم افزود: کتابخانه شهرستان لنگرود نیازمند یک سالن اجتماعات و همایش‌ها برای برگزاری برنامه‌های خود است که می‌توان از داشته‌های فعلی برای گسترش بهره برد.

انتهای پیام/