میزان بارش‌های ثبت‌شده از ابتدای سال آبی جاری تا عصر روز بیست‌وپنجم خرداد به ۱۶۶.۱ میلی‌متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۲۶.۴ درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، مجموع بارشهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۹۶) تا ساعت ۱۸:۳۰ روز بیست و پنجم خرداد به ۱۶۶٫۱ میلی‌متر رسید.

از مجموع ۱۶۶٫۱ میلی‌متر بارش ایران، ۷٫۷ میلی‌متر در ۲۵ روز ابتدایی خردادماه ۹۷ باریده است، این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل (اول تا بیست و پنجم خرداد ۹۶) تنها ۰٫۵ میلی‌متر بارش در ایران ثبت شده بود.

ثبت ۱۶۵ میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته ۲۲۵٫۸ میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش ۲۶٫۴ درصدی بارشها در سال جاری است.

همچنین میزان بارشهای ایران در مدت مشابه در ۴۹ سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط ۲۳۶٫۱ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارشهای سال جاری، از کاهش ۲۹٫۶ درصدی بارش‌ها در سال آبی ۹۷ ــ ۹۶ حکایت دارد.

در این مدت پربارش‌ترین نقطه کشور “رامسر ــ صفارود” در استان مازندران با ثبت ۹۵۸٫۵ میلی‌متر بارش و کم‌بارش‌ترین نقطه کشور “هوشک ــ سراوان” در استان سیستان و بلوچستان با ثبت ۳٫۳ میلی‌متر بارش بوده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم