دستور ترامپ مبنی بر تمدید تحریم‌های پیونگ‌یانگ بی‌اعتمادی به وی در اجرای توافق‌های بین‌المللی را بیش از اثبات کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،روز گذشته (جمعه) دونالد ترامپ در یادداشتی به کنگره، کره شمالی را «تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده» علیه کشورش خواند و تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ را به‌مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

انتشار این خبر که تنها چند روز پس از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در راستای تنش‌زدایی میان دو کشور می‌گذرد، این سؤال را مطرح می‌کند؛ آیا موضوعی بین المللی وجود دارد که ترامپ به‌خلاف رویکرد خود به آن پایبند بماند؟

با ورود ترامپ به کاخ سفید به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا، تنش میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ تا حدی بالا گرفت که رهبران دو کشور را به جنگ اتمی تهدید کردند و در سخنانشان، یکدیگر را با الفاظی غیردیپلماتیک مانند پیر یاوه‌گوی خرفت و مرد موشکی مورد خطاب قرار دادند.

در ادامه این روند در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ (۶ بهمن ۹۶) دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی وضع کرد. در این راستا وزارت خزانه‌داری ایالات متحده با هدف افزایش فشارهای اقتصادی بر پیونگ‌یانگ، وزارت صنایع نفت خام کره شمالی را تحریم کرد؛ همچنین ۱۶ مقام این کشور که در روسیه، چین و منطقه جدایی‌طلب آبخازیای گرجستان فعالند، کنار ۶ کشتی باربری کره‌شمالی و دو شرکت چینی نیز مشمول این تحریم‌ها شدند.

علاوه بر این وزارت خزانه‌داری آمریکا در راستای جلوگیری از هرگونه رابطه تجاری پیونگ‌یانگ اعلام کرد این تحریم‌ها ۲۷ کمپانی و ۲۸ کشتی مستقر، ثبت‌شده و یا با پرچم کره شمالی، چین، سنگاپور، تایوان، هنگ‌کنگ، جزایر مارشال، تانزانیا،‌ پاناما و کوموروس را نیز هدف می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه کره شمالی اعمال کرد

اما در کمتر از پنج ماه بعد از هجمه‌های رسانه‌ای، دیپلماتیک و اقتصادی آمریکا علیه کره شمالی، اخباری در مورد دیدار ترامپ و کیم جونگ اون منتشر شد. این نشست که البته تا آخرین روزها با فرافکنی‌های توئیتری رئیس جمهوری آمریکا احتمال لغوشدنش می‌رفت، در نهایت با میزبانی سنگاپور برگزار شد.

هدف اصلی و نخست این دیدار خلع سلاح کره شمالی بود، لذا پیش از این دیدار پیونگ‌یانگ برای نشان دادن حسن نیت خود در ماه مه بخش‌های مختلفی از سایت اتمی پانگی ــ ری را منفجر و پست‌های امنیتی و دیگر تأسیسات را نابود کرد.

در همین راستا ترامپ پس از بازگشت از سنگاپور ضمن بزرگ‌نمایی در خصوص برداشته شدن تهدید کره شمالی مدعی شد روند خلع سلاح کامل کره آغاز شده و این کشور چهار مورد از سایت‌های بزرگ خود را منهدم کرده است. البته ترامپ مشخص نکرد کدام سایت‌ها تخریب شده‌اند و مقامات آمریکایی آگاه به اطلاعات هسته‌ای کره شمالی نیز اعلام کردند هیچ مدرکی مبنی بر اقدام جدید کره شمالی برای برچیدن هرکدام از سایتهای هسته‌ای پس از دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی وجود ندارد.

لذا میان شک و تردیدها و گمانه‌زنی‌های کارشناسان درباره روند اجرایی شدن خلع سلاح پیونگ‌یانگ و تضمین‌های امنیتی به این کشور، به‌یک‌باره ترامپ کره شمالی را به‌عنوان یک تهدید غیرمنتظره معرفی کرد، در واقع این موضع‌گیری رسمی رئیس جمهور آمریکا در کمتر از یک ماه از دیدارش با کیم جونگ را باید پایانی بر امید افرادی دانست که انتظار داشتند پس از نشست سنگاپور میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن روابط عادی برقرار می‌شود.

در این شرایط به‌نظر می‌رسد به‌واسطه تمدید تحریم‌ها و سابقه ترامپ در زیرپا گذاشتن عهدنامه‌هایی بین المللی مانند توافقنامه آب‌وهوایی پاریس، برجام، نفتا، شورای حقوق بشر سازمان ملل، کره شمالی دلیلی برای ادامه روند نمایش حسن نیت خود نداشته باشد.

تا پیش از یادداشت روز گذشته ترامپ به کنگره، طبق اظهارات یک مقام آمریکایی به رویترز، قرار بود کره شمالی سایت پرتاب ماهواره‌ای سوهایی در استان پیونگان تخریب شود. اهمیت این سایت از آن رو است که گمان می‌رود از آنجا موشک دوربرد هوآسونگ‌ــ۱۵ که  قادر است خاک ایالات متحده را هدف قرار دهد، آزمایش شده است. اما صحت و سقم این خبر، با توجه به ادامه خصومت و تنش میان دو کشور، دور از ذهن خواهد بود رهبر کره شمالی چنین ابزار بازدارنده‌ای را نابود کند.

براین‌اساس آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ بیش از گذشته غیرقابل اعتماد شده است، زیرا در حال حاضر فردی رهبری این کشور را به‌عهده دارد که هیچ احترام و ارزشی برای توافقات، گفتگوها و عهدنامه‌های مصوب بین المللی قائل نیست و این مسئله گویای نقشه راه کشورهایی خواهد بود که امیدوار بودند پشت میز مذاکره مسائل را با ایالات متحده حل‌وفصل کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم