سوء مدیریت مدیران لنگرود در منابع آب دهستان لیل
سوء مدیریت مدیران لنگرود در منابع آب دهستان لیل

این پروژه شبیه به انتقال آب زاینده‌رود به یزد و البته درمقیاس کوچک‌تری است با این تفاوت که هیچ منبع آبی نزدیک به شهر یزد نیست ولی لنگرود و کومله و اطاقور در فاصله ۷ تا ٢٠ کیلومتری دریای خزر قرار دارند و با طراحی و نصب دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن می‌توان این مشکل را حل نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، لیل روستایی در جنوب شهر لاهیجان و جنوب غربی شهر لنگرود واقع‌شده که شغل اصلی مردم آن کشاورزی و شالی‌کاری است این دهستان تا اوایل دهه ٧٠ از توابع شهر لاهیجان بود و از آن تاریخ در تقسیمات جدید کشوری به شهر لنگرود پیوست و ضمن آنکه این الحاق هیچ اتفاق مثبتی به همراه نداشت تنها محلی برای جولان سوء مدیریت بعضی از مدیران شهر لنگرود شد.

اولین تصمیم مدیران وقت، انتقال زباله‌های شهری و پسماند بیمارستانی لنگرود به کوهپایه‌های دهستان لیل بود که ضمن تخریب محیط‌زیست منطقه، بیماری‌هایی را نصیب مردم این دهستان کرد که البته کشاورزان به دلیل آنکه زبان رسایی نداشتند مقاومت چندانی در این خصوص ننموده و تنها عده قلیلی به این امر اعتراض نمودند و توانستند ظرف چند ماه جلوی این سوء مدیریت را بگیرند.

و اما این بار تصمیم بعضی از مدیران لنگرود و در رأس آن پیگیری‌های نماینده شهر لنگرود، محیط‌زیست و حتی فراتر از آن منبع ارتزاق کشاورزان این منطقه را هدف قرار داده و آب رودخانه لیل را از سرچشمه آن با لوله با قطر بالا مستقیماً به اطاقور و کومله انتقال می‌دهد.

این پروژه شبیه به انتقال آب زاینده‌رود به یزد و البته درمقیاس کوچک‌تری است با این تفاوت که هیچ منبع آبی نزدیک به شهر یزد نیست ولی لنگرود و کومله و اطاقور در فاصله ۷ تا ٢٠ کیلومتری دریای خزر قرار دارند و با طراحی و نصب دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن می‌توان این مشکل را حل نمود.

لذا درخواست اول از نماینده محترم شهر لنگرود است که حداقل برای سر زدن به محل کار فرزند خود که شهرداری شهر ساحلی چمخاله را برعهده‌گرفته است همراه با متخصصین امر به این محل برود تا در خصوص شیرین سازی آب و انتقال به لنگرود و‌‌ کومله و اطاقور امکان‌سنجی نماید.

درخواست دوم نگارنده به وزیر محترم کشور و استاندار محترم گیلان، دستور بررسی الحاق مجدد دهستان لیل به شهر لاهیجان بوده تا بیش از این مورد بی‌مهری مدیران لنگرود قرار نگیرد.

درخواست سوم از رئیس محترم سازمان محیط‌زیست است که موضوع مذکور را پیگیری نموده تا این منطقه خوش آب‌وهوا و بکر به دلیل این تصمیمات غلط دستخوش ویرانی نگردد چون این امر باعث خواهد شد در آینده نزدیک مزارع منطقه به محلی برای ساخت ویلاهاى افراد تبدیل شود.

درخواست چهارم از رئیس محترم سازمان میراث فرهنگى و گردشگرى است که به دلیل جلوگیرى از چهره سرسبز و توریستى این منطقه، پیگیرى لازم را در جهت توقف پروژه آب‌رسانی مذکور به عمل آورد چون با توجه به ذخیره ارزی محدود کشور در توصیه‌های حدود یک ماه قبل رئیس‌کل بانک مرکزی و همچنین در توصیه‌های رهبری در روز عید فطر ۹۷ عدم الزام به سفرهای خارجی توریستی بوده و لذا نابود کردن چهره زیبای این منطقه، توریست داخلی را نیز کاهش خواهد داد.

درخواست پنجم از وزیر محترم کشاورزی است که در راستای حمایت از کشاورزان و‌ تولید برنج داخلى پیگیری لازم را در خصوص توقف این پروژه آب‌رسانی به عمل آورد و همان‌گونه که مقاله حدود ١۵ سال قبل تحت عنوان «کشاورزان دیروز، سمند داران امروز و سرایداران فردا« یکى از عوامل تلنگر به استاندار وقت گیلان بود تا جلوی تخریب بی‌رویه مزارع را بگیرد و در اخذ مجوز ساخت در مزارع و تغییر کاربرى مزروعی به مسکونى سختگیرى کند انتظار می‌رود به‌عنوان بلندپایه‌ترین متولی حامى کشاورزان، پیگیرى لازم به عمل آورد.

درخواست ششم از رئیس‌جمهور محترم و رئیس دولت تدبیر و امید آن است که دستور پیگیرى ویژه را به مسئولان دست‌اندرکار مربوطه جهت بررسی و اقدام سریع در جهت رفع مشکل حتمى آتى صادر فرمایند چون یکی از مضرات این امر، ضعیف‌تر شدن اقتصاد نیمه‌جان مردم این دهستان و بالطبع فقر و مهاجرت به کلان‌شهرها و حاشیه‌نشینی خواهد بود. گرچه که دولت کنونی متعلق به تمام ملت هست حتی آن‌هایی که رأی نداده‌اند و یا به این دولت رأی نداده‌اند ولی بالای نود درصد مردم این منطقه به دولت تدبیر و امید رأی داده‌اند و حال انتظار دارند تدبیر لازم برایشان اندیشیده شود تا امیدشان از بین نرود.

وقتى رهبری بر حمایت از تولید و کالاى داخلى تأکیددارند انتظار می‌رود تمامى مسئولین مخاطب فوق‌الذکر نسبت به این امر توجه جدى نمایند.

و اما پیشنهاد در صورت محقق نشدن هیچ‌کدام از درخواست‌ها و توصیه‌ها و پیشنهادهای فوق‌الذکر،

تعبیه مخزن فصلی است بدین‌صورت که در محلی مثل اطاقور مخزن بزرگی تعبیه شود و در شش‌ماهه دوم سال توسط این خط لوله جمع‌آوری آب صورت گیرد ولی در شش‌ماهه اول سال این خط لوله بسته‌شده و صرفاً آب رودخانه لیل مثل صدها سال قبل جهت آبیاری مزارع روستائیان لیل استفاده شود.

شایان‌ذکر است در برهه‌ای که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستى ادعاى کمک به رفع بحران آب ایران را به رخ مردم ایران می‌کشد شایسته است از نظرات کارشناسان و متخصصان در سطح کشور و یا محلی در خصوص رفع مشکلات این منطقه استفاده شود.

نویسنده: مهدی علیپور لیلی فرزند یکی از کشاورزان لیل و کارشناس ارشد انرژی

لنگرخبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.