بی‌توجهی مسئولان و استعدادهایی که در شنا می‌سوزند
بی‌توجهی مسئولان و استعدادهایی که در شنا می‌سوزند

به گزارش خبرنگار مهر، رشته‌های پایه مانند شنا نقش تاثیرگذاری در افزایش کمی مدال‌هایِ کاروان‌های ورزشی در رویدادهای بزرگ مانند المپیک و بازی‌های آسیایی داشته‌اند. موضوعی که مسئولان ورزشی کشور به سادگی از کنارش عبور می کنند، توجهی ندارند و تنها به دادن شعار و برگزاری جلسات اکتفا می کنند. بازی‌های آسیایی در پیش است و تیم […]

به گزارش خبرنگار مهر، رشته‌های پایه مانند شنا نقش تاثیرگذاری در افزایش کمی مدال‌هایِ کاروان‌های ورزشی در رویدادهای بزرگ مانند المپیک و بازی‌های آسیایی داشته‌اند. موضوعی که مسئولان ورزشی کشور به سادگی از کنارش عبور می کنند، توجهی ندارند و تنها به دادن شعار و برگزاری جلسات اکتفا می کنند.

بازی‌های آسیایی در پیش است و تیم ایران با ترکیب مهدی انصاری، علیرضا یاوری، سینا غلام پور و بنیامین قره حسنلو و با هدایت خشایار حضرتی راهی اندونزی خواهد شد. ترکیبی که غیبت آریا نسیمی شاد به خوبی در آن حس می شود. استعدادی که پس از کسب سهمیه المپیک ریو همه صحبت از آینده درخشان او کردند اما حال به راحتی او را در یک دوره بازی‌های آسیایی از دست می دهیم!

پس از پایان رویدادهای بزرگ تا مدت‌ها صحبت از اهمیت رشته‌های پایه و پرمدال می شود اما با گذر زمان به دست فراموشی سپرده می شود و دریغ از سرمایه گذاری و برنامه‌های بلند مدت.

مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان در مصاحبه ای اعلام کرده بود: در برنامه ششم توسعه در زمینه استعدادیابی خیز خوبی برداشته‌ایم تا بتوانیم جمع بیشتری از استعدادهای جوانان را تحت پوشش قرا ر دهیم. از ابتدای دولت یازدهم با این رویکرد که زمان آن رسیده که در ورزش‌های مادر، پایه و پرمدال از جمله شنا، ژیمناستیک، دوومیدانی، تیراندازی و قایقرانی تمرکز ویژه داشته و سرمایه‌گذاری کنیم تا علاوه بر کمک به توسعه ورزش همگانی و سالم‌سازی جامعه سهمی در مدال‌ها جهانی در این رشته‌ها داشته باشیم.

مسعود سلطانی فر در حالی صحبت از استعداد ها می کند که حال آریا نسیمی شاد یکی از نوابغ شنا ترجیح داده است یک دوره از بازی‌های آسیایی دور باشد و به تحصیل بپردازد تا آیند مالی اش تامین شود! شنای ایران پر از استعدادهای شناخته شده و شناخته نشده است که با مهری و بی توجهی مسئولان از رشته خود فاصله می گیرند چرا که آینده ای در آن نمی بینند.

اجاره‌های سرسام آور استخرهای شنا عامل دیگری از فاصله گرفتن مردم و استعدادها از شنا می شود و همین روز به روز شنا ایران را از کسب مدال در محافل بین المللی دورتر و دورتر خواهد کرد. رشته ای که یکی از بیش ترین سهم‌های مدال آوری در بازی‌های آسیایی و المپیک را دارد و با بی توجهی مسئولان و مدیران ورزشی کشور به راحتی از دست می رود.

نه تنها استعداد پروری در شنا صورت نمی گیرد بلکه باعث دلزدگی استعدادها و فراری دادن آن‌ها نیز می شوند. بازی‌های آسیایی اندونزی نزدیک است و شنا ایران از چهار سال گذشته تا به امروز توجهی ندیده است و مربی تیم ملی در آستانه اعزام می گوید: برای موفقیت در بازی‌های آسیایی باید دیدارهای تدارکاتی بیش تری داشته باشیم. همیشه نواقص وجود دارد،  همیشه صحبت از توجه و حمایت از رشته‌های پایه و پرمدال وجود دارد اما توجهی ندیدیم. اگر نگرش موجود نسبت به رشته‌های پایه و پرمدال تغییر کند این رشته توانایی کسب مدال‌های بسیاری در المپیک و بازی‌های آسیایی دارد. تنها می شنویم که جلسه و کمیته هایی برای رشته های پرمدال برگزار می شود اما حتی خروجی این جلسات را هم نمی گویند. شرایط استخرها روز به روز بدتر می شود و استخرها با قیمت‌های سرسام آور اجاره داده می شوند که مردم توان پرداخت شهریه را ندارند، شاید خیلی‌ها استعداد در شنا داشته باشند اما به خاطر گران بودن شنا نمی توانند از پس هزینه‌ها برآیند.

 نسیمی شاد شناگر جوانی که با ۱۷ سال موفق به کسب سهمیه المپیک شد و اهالی شنا به شرط سرمایه گذاری بر روی او، امید زیادی به کسب موفقیت در بازی‌های آسیایی داشتند به دلیل نداشتن امید در شنا مدتی از شنا فاصله گرفت و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که چرا کنکور را به بازی‌های آسیایی ترجیح داده است؟ گفت: قطعا برای این تصمیم دلیل داشتم. در ایران خیلی از ورزشکاران به جز فوتبالیست‌ها و والیبالیست‌ها از نظر مالی تامین نمی شوند. ترجیح دادم یک سال درس بخوانم تا در رشته‌ی مورد علاقه ام قبول شوم و آینده مالی‌ام را تامین کنم. دیدم ارزش ندارد بخواهم یک سال تمام آینده ام را وقف ورزش کنم تا در یک دوره بازی‌های آسیایی شرکت کنم، بازی‌هایی که قبلا در آن حضور داشتم و اگر مشکلی پیش نیاید باز هم می توانم در آن شرکت کنم.

گلایه شناگر جوان ایران درباره توجه به فوتبال به حق است زمانیکه شاهد است تیم ملی فوتبال حتی در صورت صعود نکردن از مرحله مقدماتی جام جهانی رقم قابل توجهی را از وزارت ورزش دریافت می کند! و فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو که سه رشته مهم و پایه را زیر نظر دارد  بودجه قالب توجهی  دریافت نمی کند.

با این رویه که در پیش است سهم مدال‌های کاروان ایران در بازی‌های آسیایی به همان چند مدال گذشته در تعداد رشته مشخص، محدود خواهد ماند و دست شنا همچنان از مدال کوتاه خواهند ماند. مسئولان ورزشی اگر کاشتی در شنا نداشته باشند قطعا نباید انتظار برداشت نیز داشته باشند! شاید معجزه ای در اندونزی رخ دهد و طلسم بی مدالی  شنا ایران شکسته شود.

[ad_2]

منبع