جهانگیری: مسئولی که انگیزه ندارد و کاربلد نیست، کنار بکشد
جهانگیری: مسئولی که انگیزه ندارد و کاربلد نیست، کنار بکشد

معاون اول رئیس جمهور گفت: مسئولی که انگیزه ندارد و کاربلد نیست، کنار بکشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،  اسحاق جهانگیری معاون‌ اول رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح پنج هزارمین خانه مسکونی روستایی نوسازی شده در روستای شیرین آب گفت: این اتحاد و همبستگی یک بار دیگر در زلزله آبان ماه سال گذشته در منطقه سرپل ذهاب به منصه ظهور نشست. مردم در آن حادثه که بیش از ۶۲۰ تن از هموطنان جان خود را از دست دادند و هزاران نفر نیز مصدوم شدند، به میدان آمدند و نمایش بزرگی از اتحاد را به دنیا نشان دادند.

وی ادامه داد: پس از این حادثه اسف‌بار از بالاترین سطح نظام از رهبر‌معظم‌انقلاب تا رئیس‌جمهوری و همه‌وزرا و مسئولان در کنار مردم به صحنه آمدند تا این زخم التیام یابد. مردم نیز طوری در صحنه حاضر شدند که گویی خانواده خود آنها در این حادثه آسیب دیده بود.

معاون‌اول رئیس‌جمهور با اشاره به ایفای نقش چهره‌های محبوب و سرشناس‌ مردم پس از این اتفاق گفت: شخصیت‌های محبوب‌مردم از سرمایه‌اجتماعی خود استفاده کردند تا همراه مردم و مسئولان به آسیب‌دیدگان کمک کنند که باید از آنها قدردانی شود هر‌ چند گاهی سخنانی درباره‌آنها گفته می شود که مایه شرمساری است.

جهانگیری ادامه‌ داد: من از استاندار و مسئولان خواسته‌ام تا از کمک‌های جمع‌شده توسط این چهره‌های سرشناس با کمک آنها در جای مناسب و به نفع مردم استفاده شود.

**دولت هیچ‌گاه امور را رها نکرده است

وی با قدردانی از عملکرد نیروهای مسلح به ویژه ارتش و سپاه‌پاسداران جمهوری‌ اسلامی‌ ایران گفت: دولت نیز تمام مساعی خود را برای تامین منابع و بازسازی مناطق زلزله‌زده بکار بسته و تلاش دارد تا وضعیت‌اسکان در شهرها و روستاها به سرعت فراهم شود.

معاون‌اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه روند بازسازی در شهر سرپل ذهاب با کندی مواجه شده است از استاندار و مسئولان این شهر خواست تا هر چه سریعتر در جهت تسریع در روند بازسازی‌ها به منظور بازگشت مردم به خانه‌هایشان برنامه‌ریزی و تلاش کنند.

جهانگیری همچنین به آسیب‌های وارده به مسکن‌مهر و اهمیت بازسازی سریع این خانه‌ها اشاره کرد و گفت: مسکن‌مهر متعلق به ضعیف‌ترین اقشار جامعه بوده و ضرورت دارد که هرچه سریعتر بازسازی شود تا این اقشار به خانه‌های خود نقل مکان کنند.

وی تاکید کرد: مراکز آموزشی در مناطق زلزله زده باید تا قبل از شروع سال‌تحصیلی جدید به بهره‌برداری برسد و در غیر اینصورت با استفاده از سایر مراکز و ساختمان‌های قابل بهره‌برداری شرایطی فراهم شود که دانش‌آموزان برای شروع سال‌تحصیلی مشکل نداشته باشند.

معاون‌اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران به لحاظ جغرافیایی روی گسل‌های زلزله قرار گرفته و هر از چند‌گاه شاهد این واقعه طبیعی در گوشه و کنار کشور هستیم، تصریح کرد: بازسازی و مقاوم سازی خانه‌ها در کشور وظیفه مهم دولت است. تاکنون بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی به همت بنیاد‌مسکن بازسازی شده است و باید این روند ادامه یابد.

جهانگیری با ابراز خرسندی از موفقیت بنیاد مسکن در بازسازی و نوسازی ۵ هزار خانه در منطقه مسکونی سرپل ذهاب و قصرشیرین گفت: خواست مردم منطقه افزایش میزان وام‌های بلاعوض یا کم‌بهره یا بدون‌بهره برای جبران تخریب‌ها است و دولت تلاش کرده در کنار افزایش کمک‌های بلاعوض میزان وام‌ها را نیز از ۲۵ به ۳۰ میلیون و سپس ۴۰ میلیون افزایش دهد. امیدوارم بتوانیم در جلسه آتی هیأت‌دولت این میزان را نیز افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: اهتمام دولت به ساخت و ساز مسکن روستایی و شهری جدی است و این گونه نیست که دولت نقش و نظارتی در این امور نداشته باشد بلکه با نظارت بر پرداخت تسهیلات اعطایی و عملکرد بنیاد‌مسکن و مردم تلاش می کند تا مقاوم‌سازی خانه‌ها به نحو احسن انجام شود. دولت هیچ‌گاه امور را رها نکرده و اینگونه نیست که پس از اهداء کمک کنار کشیده و کاری با سایر مسائل و مشکلات مردم نداشته باشد.

**جهانگیری: اگر مسئولی انگیزه کار ندارد و یا کاربلد نیست بهتر است کنار بکشد

معاون‌اول رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت فعالیت بیش از پیش مسئولان برای توسعه کشور گفت: اگر مسئولی انگیزه کار ندارد و یا کاربلد نیست، بهتر است، کنار بکشد. ما مطمئن هستیم که با انگیزه و برنامه در میان مسئولان و با کمک مردم قادر خواهیم بود مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر بگذاریم.

جهانگیری از قصر شیرین به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی آینده کشور نام برد و گفت: این منطقه با توجه به همجواری با کشور عراق و سایر زیرساخت‌ها می تواند به منطقه‌ای مهم مبدل شود.

وی همچنین با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران و برنامه‌های این کشور برای ممانعت از تجارت و داد و ستد مالی توسط جمهوری‌اسلامی‌ایران گفت: در شرایط جدید کشورهای هم مرز و شهرهایی مثل قصر شیرین می توانند دالان جریان داد و ستد کشور باشند و باید مسئولان استان در این رابطه فعال تر عمل کنند.

معاون‌اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه استان کرمانشاه برای مردم ایران نماد سلحشوری، از خودگذشتگی و دفاع از کیان ایران در برابر حملات بدخواهان به مرزهای ایران است، گفت: ما بعنوان خدمتگزاران مردم بر خود فرض می دانیم آنچه در توان داریم برای خدمت رسانی به مردم بکار گیریم.

در این مراسم استاندار کرمانشاه نیز گزارشی از اقدامات انجام شده برای اسکان دائم زلزله‌زدگان ارائه کرد و گفت: خوشبختانه پس از وقوع زلزله اجماع و وحدت خوبی برای کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه در سطح کشور شکل گرفت.

رئیس بنیاد‌مسکن انقلاب‌اسلامی نیز در این مراسم گزارشی از اقدامات صورت گرفته و روند بازسازی‌ها ارائه کرد و سپس در خصوص برنامه زمان بندی تکمیل واحدهای مسکونی آسیب دیده به ارائه توضیحاتی پرداخت.

گفتنی است، معاون‌ اول رئیس‌جمهور پیش از حضور در این مراسم از واحدهای مسکونی بازسازی شده در روستای دستک علیا، شهر سرپل ذهاب و روستای شیرین آب بازدید و به صورت نمادین کلید یکی از واحدها را به مالک آن اهدا کرد.

انتهای پیام/