لازمه احیای صنعت ابریشم در گیلان، تقویت کشت صنعتی و پیله ابریشم است

گسست در زنجیره تأمین باعث صدمه به تولید ابریشم در گیلان شده است، فارغ شدن از کشت صنعتی ضربه به زنجیره تأمین صنایع تبدیلی گیلان است.

به گزارش لنگرخبر، فرهاد دلق‌پوش در حاشیه بازدید از شرکت صنایع ابریشم شرق گیلان واقع در شهرستان چمخاله لنگرود اظهار کرد: شکاف در زنجیره تأمین مواد اولیه تولید ابریشم، باعث صدمات شدیدی به این صنعت در استان گیلان شده است بنابراین لازمه احیای صنعت ابریشم در گیلان، تقویت کشت صنعتی و پیله ابریشم است.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان از ابریشم به‌عنوان یک کالای ارزشمند تجاری ایران و گیلان در قدیم یادکرد و اظهار داشت: تولید کرم پیله ابریشم و نخ ابریشم و سایر محصولات صنعتی به‌هم‌پیوسته و زنجیره‌وار است و عدم‌حمایت و برنامه‌ریزی از کشت صنعتی آن باعث ضربه و خلل در زنجیره تأمین و تولید ابریشم خواهد شد.

فرهاد دلق‌پوش ادامه داد: ظرفیت لازم برای تولید انبوه نخ ابریشم و محصولات وابسته به آن در گیلان علیرغم کارخانجات مستعمل وجود دارد ولی به دلیل مشکلات حادث‌شده در بخش کشاورزی و از بین رفتن باغات درخت توت تولید پیله کرم ابریشم با صدمات جدی روبرو شده است و توانایی تأمین نیاز مواد اولیه کارخانجات مرتبط استان به‌شدت کاهش‌یافته است.

وی وضع فعلی صنعت ابریشم استان را نیازمند سیاست‌گذاری جدید برای احیای مجدد آن دانست و عنوان کرد: ساماندهی و برنامه‌ریزی همه‌جانبه و اصولی از مرحله کشاورزی و صنعتی تا مرحله تجاری‌سازی ابریشم گیلان و تأمین نقدینگی این صنعت باعث تحول و ارتقاء آن در گیلان خواهد شد و نباید از ظرفیت کشت صنعتی برای رشد صنایع تبدیلی کشاورزی در استان فارغ شد.

متولی بخش صنعت معدن و تجارت استان گیلان، به عدم تأمین و تولید موردنیاز داخلی کشور به ابریشم توسط کارخانجات اشاره و تصریح کرد: هم‌اکنون با توجه به کاربردهای مختلف نخ ابریشم میزان سالانه مصرفی کشور ۷۰۰ تن است که تولید کارخانجات فعلی می‌تواند فقط بخش اندکی از آن را تأمین می‌نماید و مابقی آن از طریق واردات تأمین می‌گردد.

دلق‌پوش افزایش تعرفه واردات ابریشم و حمایت‌های مالی جهت بازسازی ماشین‌آلات و راه‌اندازی صنایع تکمیلی ابریشم در دستیابی این محصول به جایگاه مطلوب در بازار را مؤثر دانست و گفت: نظام مالی و بانکی باید پشتوانه‌ای تولید و صنعت باشد و تا روندهای موجود در آن اصلاح نشود چرخ صنعت به روانی به حرکت درنمی‌آید.

وی مسئولین مرکز توسعه نوغانداری حاضر در بازدید مشترک را مخاطب قرارداد و تأکید کرد: باید پروسه اولیه تولید و عرضه پیله ابریشم به کارخانجات دارای چارچوب و مبنای منطقی قیمت محصولات باشد ابزارها و مکانیزم تعادل کشت، تولید و عرضه بکار گرفته شود و نباید اجازه داد با برهم خوردن موازنه نرخ‌ها توسط استان‌های مجاور، بستر رقابت منفی ایجاد گردد و صنعت ابریشم گیلان ظرفیت بالایی برای احیا دارد و اگر زیرساخت آن احیا نشود، قطعاً از سایر استان‌ها عقب می‌مانیم.

شایان‌ذکر است هم‌اکنون شرکت صنایع ابریشم شرق گیلان با ظرفیت تولید ۶۰ تن نخ تک‌لا به علت کمبود مواد اولیه در استان با نیمی از ظرفیت در حال فعالیت است که به ازای هر ۲/۳ کیلوگرم پیله خشک به‌طور میانگین یک کیلوگرم نخ ابریشم استحصال می‌گردد.

در ادامه بازدیدهای شهرستانی دکتر فرهاد دلق‌پوش پس از بازدید از خطوط تولید صنایع ابریشم شرق گیلان به بازدید ساختمان جدیدالاحداث اتاق اصناف شهرستان لنگرود رفت و پس از بازدید، ضمن تحسین از تلاش به‌عمل‌آمده، اظهار داشت: بازار و کسبه، آبروی هر شهرستان و استان هستند و جایگاه آنان نیز باید آبرومند و درخور شأن اصناف پرتلاش باشد. تأسیس این ساختمان می‌تواند موجب بهبود روند خدمات به اصناف شهرستان گردد.