«کوفی عنان» درگذشت
«کوفی عنان» درگذشت

کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد، در سن ۸۰ سالگی در سوئیس درگذشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر و به نقل از فارس، شبکه خبری الجزیره اعلام کرد که «کوفی عنان» دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد در سن ۸۰ سالگی فوت کرد. وی که برای درمان، به سوئیس رفته بود، اوایل وقت صبح امروز (شنبه) در بیمارستانی در ژنو درگذشت.

کوفی عنان متولد ۸ آوریل ۱۹۳۸ در غنا و هفتمین دبیر کل سازمان ملل متحد در فاصله سالهای ۱۹۹۷ تا دسامبر ۲۰۰۶ بود. او در سال ۱۹۶۲ در سازمان بهداشت جهانی سمتی کسب کرد که نخستین سمت وی در سازمان ملل محسوب می‌شود. پس از آن  پستهایی مانند قائم مقامی اداره کمیساریای عالی پناهندگان و معاونت مالی دبیر و رهبری گروه حافظ صلح سازمان ملل از دیگر مناصبی بودند که وی عهده دار آن بود.

او  موسس و رئیس بنیادی به نام کوفی عنان بود. کوفی عنان در سال ۲۰۰۱ به صورت مشترک با سازمان ملل جایزه صلح نوبل را دریافت کردند. وی همچنین رئیس گروه کاری توسعه آفریقا بود که در عالی ترین سطح در راستای توسعه پایدار و عادلانه در آفریقا تلاش می‌کند.

عنان همچنین ریاست سازمان ریش سفیدان سازمان ملل که به عنوان سازمان متنفذین هم شناخته می‌شود را عهده‌دار بود. این سازمان متشکل از چهره‌های دولتی است که در راستای صلح و دفاع از حقوق‌بشر تلاش می‌کنند. وی شهریور  ۱۳۸۵ به منظور انجام دیداری دو روزه و رایزنی با مقامات ایرانی به تهران سفر کرده بود. عنان همچنین سال ۱۳۹۱ به عنوان فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه چندبار به تهران آمده بود.

انتهای‌پیام/