روایت دهنوی از سنگ‌اندازی‌ها در تصویب یک طرح

زمان تقریبی مطالعه دقیقه
۰
۹
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱


در نمایشگاه اینوتکس 2022 پنل «تشریح قانون حمایت از جهش تولید دانش‌بنیان» در نشست با شرکت‌های این حوزه و با حضور دکتر سید محسن دهنوی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران برگزار شد.

در این نشست دکتر "شیوا قاسمی‌پور" عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مریوان، فاطمه قاسم پور عضو کمیسیون اجتماعی و رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران، دکتر معصومه پاشایی عضو کمیسیون صنایع و معادن و رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم جلفا و دکتر علیرضا عباسی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم کرج حضور داشتند.

طی این نشست مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان به بیان مشکلات خود در این حوزه پرداخته و سپس سیدمحسن دهنوی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از برگزار‌کنندگان این نشست و تشریح روند تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان، اظهار کرد: در سال 88 قانون حمایت از شرکت دانش‌بنیان به تصویب رسیده اما تا به امروز هیچ قانون و سیاست کلی که ریل‌گذاری و فعالیت‌های دانش‌بنیان را حمایت کند نداشتیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، گفت: این حوزه هر روز درحال تغییر است و قانونگذاری این حوزه در جهان طی هر سال تغییر می‌کند، اما در کشورمان طی این سال‌ها هیچ تبصره و قانونی به روز‌رسانی نشده بود؛ در سال 89 تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان زیر 100 عدد بود اما امروز با رشد این شرکت‌ها باید ریل‌گذاری جدیدی داشته باشیم.

دهنوی ادامه داد: در طرح اولیه قانون جهش تولید، مقاومت‌های بسیار زیادی برای عدم تصویب داشتیم و دستگاه‌های دولتی که بروکراسی حاکم درکل نظام سنتی کشور را برعهده داشتند و به ساختار‌ها رخته کرده بودند با تمام وجود جلوی تصویب این طرح را گرفته بودند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: به طور مثال در این قانون یک‌بندی به وزارت بهداشت مرتبط بود که محصولاتی چون دارو، تجهیزات پزشکی و غیره که به صورت دانش بنیان تولید می‌شود و کیفیت مناسب و یا بهتر از نمونه خارجی را دارا است، وارد نشود. سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت این بند را نمی‌پذیرفتند و درکمیسیون مخالفت خود را دائماً تکرار می‌کردند و این روند تصویب این قانون را کند کرده بود.

دهنوی گفت: درمسیر تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان، 100 مورد تغییر داشتیم و با رفت و برگشت‌های بسیار به شورای نگهبان در روز چهارشنبه آخرین جلسه برگزار و فردا نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ تمام تلاش دوساله ما با این قانون برای اکوسیستم نوآوری طی یکی دو هفته آتی به نتیجه خواهد رسید و روند کار شرکت‌ها بهبود پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه برداشتن موانع فعلی با این قانون محقق می‌شود، تأکید کرد: طی مناقصه‌های دولتی شرکت‌های دانش‌بنیان در مقابل شرکت‌های دولتی مزیتی نداشته و توان مقابله نیز نداشتند زیرا برای ضمانت شرکت در مناقصه 10 میلیارد تومان اوراق نیاز بود که شرکت‌های دانش‌بنیان این مبالغ را نداشتند.

وی تصریح کرد: بحث ضمانت در بند‌های این قانون رفع شده و اجازه دادیم در مناقصات با ترک تشریفاتی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود قواعد تغییر پیدا کند و این باعث جهش در این حوزه خواهد شد؛ زیست‌بوم نوآوری مانند فنری است که پشت ساختار بروکراسی قرار گرفت و اگر این مانع برداشته شود نیروی بسیاری آزاد خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان مانند جریان آب پشت سد هستند و در صورت باز شدن دریچه سد این شرکت‌ها مانند سیل مسیر‌ها را هموار خواهند کرد و این قانون نقش دریچه این سد را خواهد داشت.

دهنوی ادامه داد: دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ ما یکی از خلأ‌های اصلی اکوسیستم نوآوری است و وضعیت امروز فعالیت‌های نوآورانه مراکز رشد، پارک‌های علمی و فناوری با صنایع فاصله دارد.

وی ادامه داد: امروز صنایع از خلاقیت بی‌بهره بوده و دانشگاه‌ها فقط درون خود به بازی می‌پردازند اما "جی‌دی‌پی" کشور ظرفیت‌های بالایی دارد و یک جنبه مهم آن نقش دولت و حاکمیت است.

دهنوی تصریح کرد: دولت‌ها با سیاست‌های تنظیم‌کننده مالیاتی برای صنایع بزرگ و در دانش‌بنیان می‌توانند توسعه‌دهنده این حوزه باشند و با معادل سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها در حوزه دانش‌بنیان و دادن معافیت مالیتی به همان میزان کمک شایانی به رشد خلاقیت و نوآوری در صنایع خواهند کرد.

نماینده مردم تهران گفت: ابزار حاکمیت برای دانش‌بنیان شدن صنایع دادن انواع مشوق‌ها، تسهیلات، وام و غیره است و از سوی دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان نیز رشد بیشتری می‌کنند./تسنیممنبع

https://langarnews.ir/p/165326

پیوند ها

بکوریتی

دیدگاهتان را بنویسید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.