در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

به گزارش لنگرخبر، فرماندار لنگرود ظهر امروز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان در سالن اجتماعات شهرداری لنگرود اظهار کرد: در دنیای آشفته و روزهایی که فقط از اقتصاد صحبت می شود مطالعه کتاب و کتاب خوانی به حاشیه رفته است.

سیدرضا جوادپور با بیان اینکه آگاهی باید مهم ترین دغدغه مردم و مسئولین باشد افزود: معجزه دین اسلام از جنس کتاب است که مانندی برای آن نیامده است و وظیفه همه ما گسترش فرهنگ کتاب و کتاب خوانی است.

وی با تأکید بر پرداخت حق نیم درصد توسط شهرداری ها گفت: پرداخت حق نیم درصد تکلیف قانونی است و شهرداری ها با پرداخت به موقع این حق قانونی از انباشته شدن آن جلوگیری کنند.

فرماندار لنگرود با بیان اینکه حق نیم درصد کتابخانه ها روزانه و در حساب مستقلی واریز شود تصریح کرد: برای احداث کتابخانه در شلمان و چاف و چمخاله اعتبارات زیادی در نظر گرفته شده است و باید با پیگیری بیشتر شاهد بهره برداری این ساختمان ها باشیم.

جوادپور با اشاره به اینکه می توان از ظرفیت مساجد برای گسترش فرهنگ کتاب خوانی استفاده کرد تصریح کرد: کتابخانه ها طی جلساتی با شهرداری ها شیوه های قانونی و تهاتر بدهی های گذشته برای گسترش فضای مطالعه را بررسی و انجام دهند.

وی با بیان اینکه گسترش کتابخانه های خیابانی، پارکی و غیره موجب گسترش فرهنگ می شود گفت: پارک فجر لنگرود محل تجمع مردم است و استعداد احداث کتابخانه را دارد تا علاقه مندان بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز با بیان اینکه صحبت درباره کتاب کتاب خوانی در جمع پیشکسوتان بسیار سخت است اظهار کرد: امیدواریم تا با افزایش فضای مطالعه شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و بالا رفتن اطلاعات مردم باشیم.

پریسا کرمی با تأکید به گسترش سرانه مطالعه گفت: اهمیت به حوزه کتاب می تواند باعث پیشگیری از آسیب های اجتماعی و آشنایی بیشتر بافرهنگ ها در خانواده ها شود.

پرداخت مستمر حق نیم درصد توسط شهرداری لنگرود

شهردار لنگرود نیز با اشاره به جلسات گذشته با رئیس کتابخانه عمومی لنگرود اظهار کرد: شهرداری از سال 96 حق نیم درصد خود را به صورت مستمر برای کتابخانه ها واریز می کند.

سید مهدی رجایی با بیان اینکه زمینی در آنسرمحله برای احداث کتابخانه در نظر گرفته شده است افزود: درباره بدهی های گذشته شهرداری لنگرود به انجمن کتابخانه ها دنبال راه کارهای قانونی هستیم تا این مشکل حل شود.

[gallery columns="1" size="large" ids="100550"]

غلامرضا منصفی رئیس شورای شهر لنگرود نیز اظهار کرد: فرهنگ کتاب خوانی لازمه افزایش مطالعه است که در یک سال گذشته فعالیت شورای دور پنجم مسابقات کتاب خوانی توسط شهرداری و شورا برگزار شد تا به فرهنگ کتاب خوانی کمک کند.

تحقق حق نیم درصد حق قانونی کتابخانه ها است

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود نیز اظهار کرد: در حوزه تحقق مصوبات و حق نیم درصد کتابخانه ها بعضاً تعلل هایی صورت می گیرد و به تنهایی بار مشکلات کتابخانه های شهرستان را به دوش می کشیم.

فاطمه اسماعیل پور با بیان اینکه کتابخانه شهرستان لنگرود از استقبال خوبی توسط کتاب خوانان برخوردار است افزود: کتابخانه عمومی اطاقور از روز گذشته حق عضویت در کتابخانه را حذف کرده تا مردم در هر رده سنی از ظرفیت موجود استفاده کنند.

وی با اشاره به گسترش فرهنگ کتابخانه بیان کرد: با مشارکت اداره زندان ها کتابخانه ای در زندان عمومی لنگرود در نظر گرفته شد که یکی از اهداف آن ترویج فرهنگ کتابخانه در همه اقشار است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود گفت: استاندارد فضای مطالعه به ازای هر 100 نفر چهار مترمربع است که در حال حاضر در لنگرود 2/26 صدم مترمربع است.

اسماعیل پور با تأکید بر افرایش سرانه مطالعه تصریح کرد: کمبود سرانه فضا بزرگ ترین معضل در شهرستان و حتی استان و کشور است که به فرهنگ مطالعه نیز آسیب می رساند و مخاطبان لنگرود با مشاهده کاهش فضا مراجعه کمتری به کتابخانه ها می کنند.

وی با بیان اینکه 12 درصد مراجعه کنندگان به کتابخانه لنگرود دارای فوق تخصص هستند خاطرنشان کرد: 43 درصد مراجعه کنندگان به کتابخانه لنگرود دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند که نشان دهنده استقبال افراد با تحصیلات بالا از کتابخانه ها هستیم.

[gallery columns="1" size="large" ids="100551"]  

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود با بیان اینکه علی رغم همه تلاش های انجام شده امکانات کتابخانه ها خیلی محدود است افزود: در سرانه مطالعه در استان، لنگرود دارای رتبه چهارم است ولی ازنظر میزان سرانه فضا، لنگرود در مکان یازدهم استان قرار دارد که با توجه به میزان فضای کم در لنگرود، بهترین کارکرد صورت گرفته است.

اسماعیل پور با بیان اینکه تحقق حق نیم درصد حق قانونی کتابخانه ها است تصریح کرد: حق عضویت در کتابخانه پنج هزار تومان است که برخی حتی همین مبلغ را هم نمی توانند پرداخت کنند و اگر حق نیم درصد توسط شهرداری ها پرداخت شود می توانیم کمک بیشتری برای اشاعه فرهنگ مطالعه کنیم.

وی با اشاره به بدهی میلیونی شهرداری های شهرستان به کتابخانه ها بیان کرد: مجموع بدهی شهرداری های شهرستان لنگرود از سال 83 تا 95، 717 میلیون و 514 هزار تومان است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود با بیان اینکه 62860 نسخه کتاب با 53699 عنوان در کتابخانه های شهرستان لنگرود وجود دارد افزود: کتابخانه عمومی لنگرود دارای 3329 عضو فعال است که میزان استفاده اعضای کتابخانه ها 65 درصد است.

اسماعیل پور گفت: ساختمان کتابخانه کومله یازده سال است که در اختیار شورای شهر کومله قرار دارد و علی رغم مکاتبات زیاد با شورای شهر هیچ پاسخی دریافت نکردیم این در حالی است که حق نیم درصد را نیز پرداخت نمی کنند.

وی با بیان اینکه کتابخانه عمومی لنگرود در بحث مطالعه به عنوان طرح الگو انتخاب شده است خاطرنشان کرد: تغییر طرح و المان ورودی کتابخانه لنگرود یکی از نیازهای کتابخانه است که از شهرداری درخواست می کنیم در این زمینه همکاری کنند.

کتاب خوانی از خانواده شروع شود

امام جمعه کومله نیز با اشاره به اهمیت حوزه کتاب و کتاب خوانی اظهار کرد: فرهنگ کتاب خوانی اگر از خانواده شروع شود این فرهنگ در بین اقشار جامعه نیز گسترش می یابد.

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا محیطی فضای کتابخانه ها در خانه ها نیز فراهم شود افزود: بسیاری از علما و دانشمندان در منازل خود کتابخانه ای برای مطالعه داشتند که به این اصل بسیار اهمیت می دادند.

وی با بیان اینکه باید مردم را به سوی کتاب دعوت کنیم گفت: انبیا هیچ گاه مردم را به خود دعوت نمی کردند بلکه مردم را به کتاب خدا آشنا و دعوت می کردند و کسانی که مردم را دعوت به خود می کنند آن شخص دروغین است.

انتهای پیام/84008

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان