پذیرش دانشجویان خوابگاهی به یک سوم کاهش می‌یابد

وزیر علوم با تاکید بر اینکه آموزش ترم آینده به صورت ترکیبی برگزار می‌شود اما با این وجود دانشگاه‌ها در انتخاب شیوه آموزش مستقل هستند، گفت: به سازمان امور دانشجویان پیشنهاد دادیم پذیرش دانشجویان خوابگاهی در ترم آینده به یک سوم کاهش یابد.

کد خبر : 111347
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 تیر 1399 - 13:48

به گزارش لنگرخبر، دکتر منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه نشست خیرین آموزش عالی که امروز در وزارت علوم برگزار شد، در خصوص زمان بازگشایی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای ترم آینده در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه در اواخر ترم جاری تحصیلی هستیم و این ترم عمدتا به شکل مجازی طی شد بخش واحدها و دروس عملی را در باقیمانده تابستان خواهیم گذراند. لذا ما امسال ترم تابستانی نداریم و سال های گذشته معمول بوده است که برخی از دانشگاه ها ترم خود را از نیمه دوم شهریور ماه آغاز می کردند. بنابراین برای اینکه دانشگاه ها با یک هماهنگی بیشتری ترم آینده خود را شروع کنند قرار شد تاریخ ۱۵ شهریور ماه را برای شروع ترم آینده اعلام کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر هر دانشگاهی بخواهد ترم آینده خود را زودتر آغاز کند منعی برای آن وجود ندارد اما قطعا باید تلاش کنیم دیرتر از ۱۶ شهریور دانشگاه ها بازگشایی نشود اما باید تلاش کنیم دیرتر از آن اتفاق نیفتد.

وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: زمان شروع سال تحصیلی برای دانشجویان جدید الورود نیز به دلیل اینکه زمان آزمون های سراسری ورود به دانشگاه ها با تاخیر برگزار می شود به دلیل زمانبر بودن تصحیح پاسخنامه ها و اعلام نمرات همچنین انتخاب رشته و تعیین قبولی ها با تاخیر برگزار می شود در واقع حداقل زمانی که لازم بود برای سازمان سنجش در زمینه اعلام نتایج عنوان شود حداکثر نیمه دوم مهر ماه عنوان شده است و بلافاصله در اولین فرصت نیمسال تحصیلی برای دانشجویان جدیدالورود نیز شروع خواهد شد که قطعا این زمان دیرتر از آخر مهر نخواهد بود.

دکتر غلامی همچنین در خصوص زمان بازگشایی خوابگاه های دانشجویی نیز گفت: قرار است برای دانشجویان فعلی آموزش را ترکیبی یعنی به شکل مجازی و حضوری برگزار کنیم اما دانشگاه ها خود در این زمینه برنامه ریزی خواهند کرد. مشکلی که وجود دارد این است که باید ظرفیت خوابگاه ها با توجه به تعداد دانشجویانی که وجود دارد کاهش یابد و به سازمان امور دانشجویان پیشنهاد شده است که حداقل ظرفیت پذیرش در خوابگاه ها به یک سوم کاهش یابد تا مشکلی را از نظر بهداشتی ایجاد نکند و دانشگاه ها نیز با توجه به تقویم حضور دانشجویان پذیرش آنها در خوابگاه ها را نیز مدیریت کنند.

وزیر علوم همچنین یادآور شد: هر دانشگاهی این اختیار را دارد وضعیت حضور دانشجویان در خوابگاه ها را بر اساس برنامه های حضور آنها در دانشگاه ها را مدیریت کند بنابراین یک برنامه عمومی در این زمینه اعلام نخواهد شد بلکه بسته به وضعیت و امکانات دانشگاه ها در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد و دانشجویان نیز باید در این زمینه اطلاعات را از دانشگاه محل تحصیل خود کسب کنند تا در جریان این باشند که آموزش آنها با چه ترکیبی شروع خواهد شد.

دکتر غلامی در خصوص وضعیت آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز گفت: دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که مشغول رساله و یا پایان نامه خود هستند در حال حاضر در دانشگاه ها حضور دارند و کسانی که نیاز به آزمایشگاه و کارگاه دارند برنامه ریزی های لازم انجام شده است و موارد مربوط با پروتکل های بهداشتی به خوبی رعایت می شود. امیدواریم در ترم بعدی نیز با همین پروژه ای که تعریف شد دانشجویان ارشد و دکتری که واحدهای درسی دارند در اولویت پذیرش قرار بگیرند و ادامه تحصیل دهند.

وی تاکید کرد: ما برای دانشگاه ها یک نسخه مشخص نمی پیچیم و حتما همه مسئولین دانشگاه ها برای ارائه بهتر خدمات بهتر آموزشی حساسیت کافی را دارند. امیدواریم ترم آینده نسبت به ترم فعلی خدمات بهتری را ارائه بدهیم.

وزیر علوم همچنین در خصوص احتمال افزایش اجاره بهای خوابگاه و ژتون تغذیه نیز گفت: در جلسه ای که به این منظور تشکیل خواهد شد حساسیت ها را درک کرده و آنها بررسی خواهیم کرد. در عین حال که عموما صندوق رفاه حداقل هزینه ها را پیشنهاد می کند و در این زمینه مراقب دانشجویان است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.