۴۸ ساعت مانده به محرم حرف عوض نکنید!

ستاد مقابله با کرونا ۱۹ مرداد با ابلاغ دستورالعملی شرایط برگزاری عزاداری محرم را اعلام کرد. هیأت‌ها بر آن اساس، جلسات خود را برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی کردند، اما ۴۸ ساعت مانده به آغاز محرم حرف جدیدی مطرح می‌شود: عزاداری در محیط بسته ممنوع!

کد خبر : 112050
تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 مرداد 1399 - 11:59

به گزارش لنگرخبر، ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ۱۹ مردادماه بود که با ابلاغ دستورالعملی شرایط برگزاری مجالس عزاداری در ماه محرم را اعلام کرد. هیأتی‌ها براساس مفاد مطرح شده در این دستورالعمل علی‌رغم بار هزینه‌ای بالا که هزینه لازم برای برگزاری جلسات را چندین برابر نسبت به سال‌های قبل کرده بود، خود را برای برگزاری مجالس آماده و حتی برنامه‌های رسمی خود را نیز اعلام کردند، اما ۴۸ ساعت مانده به محرم، حرف جدیدی از سوی مسئولین وزارت بهداشت اعلام شد: هرگونه عزاداری در محیط بسته ممنوع!

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت روز گذشته ۲۸ مردادماه در ارتباط زنده با شبکه خبر با اشاره به نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم و صفر اظهار داشت: برای حفظ سلامت عزاداران لازم است در فضای بسته عزاداری نکنیم؛ چرا که در محیط بسته چه با سقف بلند یا کوتاه، امکان گردش ویروس وجود دارد و این به معنای ابتلا به ویروس است.

این جمله دو روز مانده به آغاز برنامه‌های عزاداری دهه اول ماه محرم به معنای ممنوعیت برگزاری مجالس عزاداری در فضای بسته است که برخلاف دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا و حرف‌های گذشته دکتر رئیسی است که در ادامه فیلم بالا نیز آمده بود که اعلام داشت، «برگزاری مراسم در فضای باز اولویت اصلی مجالس حسینی باشد و در صورت اضطرار در محیط‌های بسته می‌بایست یک چهارم ظرفیت مکان و با حفظ فاصله فیزیکی برگزار شود. (هر چقدر ارتفاع سقف محیط‌های بسته بلندتر باشد، مثل ۶ یا ۸ متر، به فضای باز نزدیک‌تر است.)» این تغییر تصمیم دو روز مانده به محرم موجب گلایه و ناراحتی بسیاری از هیأتی‌ها شده است.

مگر نگفتید سخنگو، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی است؟

اعلام این موضوع و حرف جدید از سوی معاون وزارت بهداشت از سویی اعلام شد که سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۱ مردادماه در آخرین جلسه ستاد پیگیری ویژه محرم که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف فرهنگی و رسانه ها برگزار شد، با انتقاد از اعلام مواضع مختلف در خصوص عزاداری محرم، رسماً اعلام کرد سخنگو و تصمیم‌گیر در خصوص برگزاری جلسات محرم، شخص حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی است و از این پس ایشان اعلام موضع خواهد کرد.

گلایه معاون سازمان تبلیغات از معاون وزارت بهداشت

دیشب، حجت‌الاسلام جلالی، معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در برنامه زنده تلویزیونی با انتقاد از این تصمیم دو روز مانده به محرم اظهار داشت: در جلسه مسئولین وزارت بهداشت با مسئولین سازمان تبلیغات اسلامی و مداحان و وعاظ سرشناس کشور، دکتر رئیسی اعلام کرد که برگزاری مراسم در فضای مسقف با ارتفاع ۶ متر همچون فضای باز است؛ در صورتی که تهویه مناسب داشته باشد و بعد در دستورالعمل ابلاغی نیز همین امر تأکید شد اما حال دو روز مانده به برگزاری مجالس، حرف را تغییر دادند.»

تصمیم خلق‌الساعه‌ای که به ۲۰۰۰ هیأت ضرر می‌زند

میثم مطیعی مداح اهل بیت(ع) در واکنش به این تصمیم با انتشار رشته توئیتی نوشت: آقای معاون وزیر! حداقل ۱۰ روز قبل اعلام کردید، عزاداری در مکان سربسته با سقف بالای ۶ متر مصداق فضای باز است و مشکلی ندارد. امروز و تنها ۴۸ ساعت قبل از آغاز محرم گفتید، برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته ممنوع است. حرف قبلی شما که محصول کار کارشناسی بود، عوض شد. ویروس جهش کرده؟؟؟

مردم شریف بدانند که با این تصمیم خلق‌الساعه، حداقل ۲۰۰۰ مراسم هم در کشور تعطیل شده و یا حداقل لطمه جدی می‌خورد. مثلا در شهری مثل بوشهر با آن درجه بالای رطوبت هوا می‌شود مراسم را از زیر سقف و همراه با تهویه آورد، در فضای باز و شدیداً گرم برگزار کرد؟؟

ما هیأتی‌ها از روز اول یک حرف زدیم و هنوز پای همان حرفمان ایستاده‌ایم. ما گفتیم تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و سلامت مردم بیش از دیگران، برای ما هیأتی‌ها مهم است، اما شما هرروز حرف عوض کردید. خدا کند اغراض دیگری پشت این تغییرات مکرر نهفته نباشد.

به عنوان تصمیم‌گیر تا به حال هیأت برگزار کرده‌اید؟ از تمهیدات برگزاری یک مراسم خبر دارید؟ هیأت‌ها در این مدت تمام شرایط را طبق دستورالعمل ستاد ملی آماده کرده بودند؛ الان و ۴۸ ساعت قبل از برگزاری چطور می‌شود، همه مقدمات را فراهم کرد؟ برای خیلی از هیأت‌ها راهی جز تعطیلی مراسم است؟

بد نیست الان نماینده‌ای از ستاد ملی سری به امامزاده قاضی‌الصابر بزند، ۱۰ روز است دوستان مشغولند. دکور نصب شده، صوت اجاره شده، با پول قرضی سیاهی خریده و نصب شده، فاصله‌گذاری انجام شده، در جایی که در شرایط غیرکرونا ۲۵۰۰ نفر ظرفیت داشت، فقط برای ۴۰۰ نفر اجازه ورود در نظر گرفته شده است.

حرف جدید ستاد کرونا عملاً به معنای تعطیلی جلسات است

حجت‌الاسلام حامد کاشانی سخنران مذهبی نیز در این خصوص نوشت: ۱۵ روز پیش در جلسه‌ای به دکتر رئیسی معاون وزیر بهداشت عرض کردم، اگر قرار است جلسه در فضای سربسته را ممنوع کنید، زودتر اعلام کنید تا جلسات بتوانند خود را هماهنگ کنند. در ضمن چیزی بگویید که باز تغییر ندهید.

ایشان گفتند: آن چیزی که اصل است و می‌توانید روی آن حساب کنید، این است که ترجیح با فضای باز است، اما اگر در فضای سربسته موارد دستورالعمل را رعایت کنند، مشکلی نیست. چند روز بعد در پروتکل رسمی اعلامی هم همان قید شد.

اما امروز تنها دو روز مانده به محرم مثل برخی از تصمیمات دیگر، دوباره ناگهان نظر خود را تغییر دادند و مانند کنکور که با اعصاب مردم بازی کردند، برگزاری جلسه در فضای سربسته از سوی ستاد کرونا مطلقاً ممنوع اعلام شد. این کار در این زمان عملاً به این معناست که فقط این جلسات را تعطیل کنید؛ چون زمانی برای تمهید در فضای باز وجود ندارد.

ما قطعا تابع پروتکل ستاد کرونا هستیم و بنده تمام جلسات خود در فضای سربسته را تعطیل یا به فضای باز منتقل خواهم کرد(که قطعا در بسیاری از موارد شدنی نیست) اما از ستاد به خدا شکایت می‌بریم و آن‌ها را به سیدالشهدا علیه السلام واگذار می‌کنیم.

پ.ن ۱: محل اشکال بنده محتوای پروتکل نیست، بلکه نحوه اجرا و زمان اعلام و تغییرات مکرر و پی در پی آن است.

پ.ن۲: این فیلم از ایشان بخشی از صحبت ایشان در آن جلسه است و صدای بنده که می‌پرسم فضای سربسته با چه ارتفاعی ملاک است، در فیلم شنیده می‌شود.

پ ن۳: یقیناً هیچ فرد هیاتی و امام حسینی دنبال برگزاری مراسمی که سلامت مردم را به خطر بیاندازد نیست، اما از کسانیکه مقام معظم رهبری این تصمیم خطیر را به آنها سپرده، انتظار اینکه به خواسته های میلیون‌ها هیأتی عاشق سیدالشهدا سلام الله علیه بی‌توجهی و بی‌احترامی کنند را نداریم.

 تغییر مکرر تصمیم‌ها و اعلام دیر هنگام آنها نمونه بارز این بی‌توجهی و بی‌احترامی است.

هیأت‌ها براساس دستورالعمل‌ها برنامه رسمی محرم اعلام را کرده‌اند!

این در حالی است که هیأت‌های مذهبی از ۱۹ مردادماه و بعد از ابلاغ دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا برای برگزاری مجالس عزاداری محرم هرچند که آن‌ زمان هم دیر بود، برای برگزاری مراسم اقدام کرده‌اند و برنامه‌های رسمی خود را اطلاع‌رسانی کرده بودند و درصدی از آن ها براساس حرف و دستورالعمل ستاد کرونا، روی یک چهارم ظرفیت حضور عزاداران در فضای بسته حساب کرده بودند.

دستورالعمل‌های ستاد کرونا بعد از جلسات مختلف ستاد پیگیری‌های ویژه محرم با ریاست حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جلسات کارگروه‌های ذیل آن با حضور مداحان و وعاظ سرشناس و کارشناس وزارت بهداشت برگزار شده بود. هیأتی‌ها با تمام اختلاف ‌نظرها با مفاد این دستورالعمل، در مجموع براساس بیانات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید، خود را مکلف به اجرای آن می‌دانستند.

گلایه هیأتی‌ها موجب نشده تا این قشر از تصمیم خود نسبت به اجرای دستورالعمل‌ها براساس فرمایش مقام معظم رهبری کوتاه بیایند. این افراد همچنان پای حرف خود برای رعایت دستورالعمل‌ها هستند، اما انتظار دارند ستاد ملی کرونا نیز یک حرف بزند و بازی کنکور و تصمیمات لحظه‌ای در خصوص آن و یا ماجرای برگزاری مجالس دعای عرفه، عید غدیر و عزاداری مسلمیه دوباره تکرار نشود و ستاد با تصمیمات لحظه آخری فضای روحی و روانی هیأت‌ها را برهم نزند.

انتهای پیام/

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.