ماسک بالاتر از ۱۳۰۰ تومان گرانفروشی است/ کمبود دارو و تجهیزات پزشکی نداریم

رییس سازمان غذا و دارو نسبت به گرانفروشی ماسک هشدار داد و درباره داروهای بیماری کرونا توضیحاتی را ارایه کرد.

کد خبر : 113622
تاریخ انتشار : شنبه 10 آبان 1399 - 13:26

به گزارش لنگرخبر، دکتر محمدرضا شانه ساز در بخش نخست نشست خبری ویدیو کنفرانسی در استودیو سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره قیمتهای عرضه ماسک بالاتر از ۱۳۰۰ تومان، گفت: قیمت ماسک ۱۳۰۰ تومان است و الان به دلیل نظارتهای انجام شده واقعا قیمت خرید داروخانه و سایر فروشگاه های زنجیره ای و تجهیزات پزشکی بر اساس اطلاعات موثقی که داریم کاهش یافته است. بعضا ممکن است داروخانه ای بگوید که فاکتور گران خرید داریم، در این زمینه نیز نامه نوشتیم که یا باید آن ماسک ها را مرجوع کنند یا فاکتورهایشان اصلاح شود.

ماسک بالاتر از ۱۳۰۰ تومان گرانفروشی است

وی تاکید کرد: ماسک نباید بالای ۱۳۰۰ فروخته شود و در غیر این صورت گرانفروشی و تقلب محسوب می شود و با فرد خاطی برخوردهای تعزیراتی انجام خواهد شد. گروه های بازرسی فعال در سراسر کشور این موضوع را رصد می کنند. از مرم نیز می خواهیم که موارد تخلف را حتما به معاونتهای غذا و دارو محل یا سامانه ۱۹۰ اطلاع رسانی کنند. در حال حاضر تولیدات ماسک در کشور بسیار بالاست و بالاتر هم می رود و کمبودی در این زمینه نیست.

مشکلی در تامین داروهای کرونا نداریم

رییس سازمان غذا و دارو همچنین درباره داروهای بیمارستانی کرونا از جمله رمدسیویر گفت: در بحث داروهای کرونا طبق پروتکلهای درمان عمل می شود و داروهای بیمارستانی تنها در بیمارستان عرضه می شوند. در مورد تامین اقلام خوراکی داروهای کرونا هیچ مشکل حتی برای بخش سرپایی نداریم.

وی تاکید کرد: داروهای بیمارستانی اگر در خارج از بیمارستان تجویز شوند مخالف دستورالعملهای کمیته علمی کرونا است. اگر به هر حال مراجع درمان به ما اعلام کنند ما برای تامین این اقلام در بخشهای غیربیمارستانی هم مشکل خاصی نداریم و خواهشم آن است مردم را از مراجعه به ناصر خسرو به هر دلیلی، منع کنید. در حال حاضر این داروها تامین شده و مشکلی در این زمینه نداریم. در مورد عرضه این داروها در ناصر خسرو که البته تقلبی هم بودند افرادی را گرفتند  و برخورد کردند؛ این داروها اصلا رمدسیویر نبود، بلکه آنتی بیوتیک های معمولی بود و برچسب آنها برداشته شده بود و با قیمتهای ۵۰ – ۶۰ میلیونی عرضه می شد.

شانه ساز همچنین تاکید کرد: از همکاران پزشک خواستار آن هستیم که تجویز این داروها را در خارج از بیمارستان انجام ندهند تهیه این ها برای مردم در خارج از بیمارستان وجود ندارد و در ناصرخسرو هم که همین کلاهبرداریها و تقلبها است. ضمن این که اکنون تمام داروها به لحاظ برچسب اصالتی که دارند باید هنگام تهیه چک شوند.

وضعیت تولید رمدسیویر ایرانی

وی همچنین درباره وضعیت تولید رمدسیویر در کشور گفت: در حال حاضر سه کمپانی مان در این زمینه فعال هستند و یکی دو کمپانی دیگر هم متقاضی تولید هستند و به زودی این تعداد به پنج کمپانی افزایش می یابد. برای تولید این دارو مشکل چندانی نداریم و علیرغم موج افزایشی بیماران، اما دارو برای بیمارستانها تامین می شود.

نگرانی بابت دارو و تجهیزات پزشکی نداشته باشید

به گزارش ایسنا، شانه ساز درباره وضعیت تامین دارو و تجهیزات پزشکی گفت: با وجود همه مسائل و مشکلاتی که دشمنان‌مان می‌خواهند ایجاد کنند، اما به لطف خداوند از نیمه دوم شهریور ماه با تسهیل روند تخصیص و تامین ارز، نگرانی‌هایمان تا حد زیادی درباره تامین دارو و تجهیزات پزشکی کاهش یافت. بسیاری از اقلامی که نگران بودیم که در ماه‌های آینده با کمبود آن‌ها مواجه می‌شویم، اما دوباره به ذخایر اطمینان بخش بازگشت و امروز با اولویت تولید داروهای داخلی و بعد از آن واردات داروهایی که مشابه تولید داخلی ندارند، اطمینان لازم را به بیماران بدهیم که از بابت تامین دارو و تجهیزات پزشکی نگرانی نداشته باشند. در عین حال با تخصیص و تامین ارزی که امسال برای تامین اقلام مورد نیاز برای درمان بیماران کرونایی اضافه شد، با کمک همکاران‌مان در بانک مرکزی ضریب اعتماد و اطمینان ما بالاتر هم خواهد رفت.

وی افزود: به هر حال امروز شاهدیم که علی رغم افزایش تعداد بیماران و مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها، به لطف خداوند در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی بیماران و کادر درمان، مشکلی در کشور وجود ندارد. آنچه در زمینه کمبود اقلام و داروهای مربوط به درمان کرونا می‌شنویم، عمدتا به حوزه‌های بیمارستانی مربوط می‌شود. این داروها، داروهایی هستند که فعلا طبق تصمیمات کمیته درمان، کمیته علمی ستاد کرونا و سازمان غذا و دارو فعلا باید مصرف‌شان در بیمارستان انجام شود. بعضا گزارشاتی می‌رسد که از آنجایی که برای بیمار خارج از بیمارستان دارو تجویز شده، آن را به عنوان کمبود تلقی می‌کند. در حالی که ما تمام این اقلام را امروز در کشور تولید و تامین می‌کنیم.

شانه‌ساز با اشاره مجدد به قیمت ماسک، گفت: قیمت ماسک را ظرف دو سه هفته گذشته، با پیگیری‌های جدی که انجام شد و با کمک همکاران‌مان در سازمان حمایت از مصرف کننده و وزارت صمت  به قیمت رسمی خودش برگرداندیم و در حال حاضر ماسک با کیفیت در تمام داروخانه‌های کشور با قیمت ۱۳۰۰ تومانی قابل تهیه است.

نگرانی بابت تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران کرونا نداریم

وی با اشاره به نگرانی‌هایی که در  زمینه تامین اکسیژن در بیمارستانها با توجه به بالا رفتن بار بیماری، گفت: یکی از مسائل در این زمینه در حوزه تامین و یک موضوع هم در زمینه متغیر بودن قیمت وجود داشت که هم برای تولید آن منابع مختلف از سوی همکاران ما در معاونت بهداشت و سازمان غذا و دارو پیگیری شد و امروز در زمینه تامین اکسیژن هم دیگر هیچ نگرانی نداریم و قیمت آن هم رسما توسط کمیسیون قیمت‌گذاری دارو تعیین شده است. این مورد هم که می‌توانست تهدیدی برای تامین باشد، برطرف شد.

تلاش برای کاهش قیمت انسولین قلمی در کشور

شانه ساز درباره انسولین قلمی نیز گفت: در حال حاضر داریم پیگیری می‌کنیم که قیمت انسولین قلمی کاهش یابد. ظرف چند ماه گذشته متوجه شدیم که قیمت انسولین قلمی در کشور ما بالاتر از نُرم بین المللی و کشورهای منطقه عرضه می‌شود. با پیگیری‌های جدی اداره کل دارو، امروز داریم قیمت انسولین را با رقم‌های پایین‌تر در کشور تامین می‌کنیم. فکر می‌کنیم بسیاری از حواشی که در زمینه انسولین دامن زده می‌شود، به دلیل موضوع بحث اصلاح قیمت انسولین است. ما واقعا در زمینه تامین انسولین قلمی، بیش از سال قبل تخصیص و تامین ارز و تامین انسولین قلمی را داشتیم و خوشبختانه تا حد زیادی با پیگیری سازمان غذا و دارو از طریق سامانه تیتک و کمک همکاران‌مان در نیروی انتظامی و گمرک از قاچاق این اقلام به خارج از کشور گرفته شده است.

شیطنت شبکه های معاند در ماجرای کشف داروهای قاچاق در عراق

وی گفت: امروز شاهدیم که یک شیطنت رسانه‌ای توسط شبکه‌های معاند شکل می‌گیرد و بر همین اساس درخواست‌مان از رسانه‌های کشور این است که به ما کمک کنند. شبکه‌هایی که سال‌هاست شاهدند که ملت ما در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی تحریم هستند، کوچکترین خبری از تحریم را منعکس نمی‌کنند، اما درباره یک خبر کاملا کذب و دروغ مانند کشف داروهای ایرانی در کشور همسایه‌ ما عراق، به دروغ اخبار گسترده‌ای را منعکس می‌کنند. در حالی که یک قلم از آن داروها ایرانی نبود. فقط می‌توانم اظهار تاسف کنم برای کسانی که ردای مقدس خبررسانی را به تن کردند، اما به دلیل مسائل مادی به انتشار اخبار دروغ تن می‌دهند.

هیچ کدام از داروهای مکشوفه در عراق، ایرانی نبود

شانه ساز تاکید کرد: ۱۹ کامیونی که در کشور عراق کشف شد، علی رغم اینکه ما، نیروی انتظامی و گمرک بارها اعلام کرده‌ایم که هیچ یک از آن‌ها ایرانی نبوده است، اما شبکه‌های معاند خارجی بر روی افکار ساده‌لوحی که شنونده و مخاطب آنها هستند، کار می‌کنند. به هموطنان هوشیار و خواهران و برادرانم می‌گویم و اطمینان می‌دهم که هیچ یک از این داروها به هیچ عنوان ایرانی نبوده و این خبر کذب محض است. تمام دستگاه‌ها و رسانه‌های رسمی کشور و دستگاه‌های متولی قاچاق این بحث را با حساسیت رصد کردند و امروز این مساله ثابت شده است. متاسفم که برخی در داخل هم به این اخبار دامن می‌زنند.

کاهش خروج داروی ایرانی از کشور به صورت مسافری

وی تاکید کرد: امروز هم به دلیل کاهش مسافرت‌ها بین ایران و کشورهای منطقه به دلیل کرونا، حتی دیگر خروج دارو به صورت مسافری را هم کمتر شاهد هستیم. در عین حال سامانه تیتک ما هم می تواند هر دارویی را که در هر منطقه دنیا، کشور ما و مرز ما شناسایی شود، بلافاصله اطلاع داده شود که این دارو و تجهیزات پزشکی و به زودی سایر کالاهای سلامت محور از کدام نقطه و از کدام بخش از زنجیره تامین دارو خارج شده است. امروز به تکنولوژی جدیدی دسترسی داریم و می‌توانیم با دقت در این زمینه صحبت کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو درباره کمبودهای دارویی نیز گفت: امروز آمار کمبودهای دارویی در کشور کاهش یافته است. در زمینه واکسن آنفلوآنزا هم یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز تامین شده که از طریق مراکز بهداشتی و درمانی در دسترس گروه‌های هدف قرار می‌گیرد.

چرایی نوسانات قیمت شیرخشک

شانه‌ساز در پاسخ به سوالی درباره نوسانات قیمت شیر خشک، گفت: بخشی از تولیدات داخلی ما در حوزه دارو، شیرخشک و تجهیزات پزشکی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کند و بخش عمده‌تر آن ارز نیمایی دریافت می‌کند. علی‌رغم اینکه تلاش می‌کنیم که این نوسان به حداقل برسد، به دلیل افزایش قیمت قابل توجهی که ارز نیمایی پیدا کرد، واقعا تولید این شیر خشک‌ها برای تولیدکنندگان امکان‌پذیر نبودد و بر همین اساس بار دیگر قیمت شیر خشک بازنگری شد. به هر ترتیب اگر قیمت شیر خشک در قالب قیمت‌هایی باشد که در سایت سازمان غذا و دارو اعلام شده، قیمت رسمی است، اما اگر  خارج از آن باشد، تقلب و تخلف محسوب می‌شود.

توانمندی صنعت داروسازی ایران

رییس سازمان غذا و دارو درباره جایگاه ایران در بین کشورهای دیگر در زمینه ساخت دارو، گفت: ما یک امتحان بسیار سخت، اما اطمینان بخش را در زمینه کرونا داریم. از قبل به این موضوع قائل بودیم که داروسازی ایران  به لحاظ توانمندی و خوداتکایی که پیدا کرده، نه تنها در منطقه که در دنیا از جایگاه علمی بالایی برخوردار است و می‌تواند بیش از ۹۷ درصد نیاز کشور را بر طرف کند. این موضوع را برخی تا زمانیکه کرونا پیش آمد، باور نداشتند. علی‌رغم همه تلخکامی‌های کرونا، اما اثبات شده که در کشور ما هر دارویی که کاندید درمان بیماری کووید-۱۹ می‌شود، بلافاصله آن دارو را با یک فاصله زمانی یکی – دو ماهه تولید کردیم. این نشان دهنده عمق داروسازی کشور ما است. کمتر کشوری توانست با این سرعت و به این روش عمل کند که این یکی از مظاهر ظهور اقتصاد مقاومتی در صنعت داروسازی ما بود.

شانه‌ساز ادامه داد: به هر حال به دلیل تعدد دانشکده‌های داروسازی و تعداد متخصصین داروسازی کشور، این امکانات فراهم شده و حتی در حوزه عرضه و داروخانه هم شاهد کمترین مشکلات بودیم. کشورهایی را می‌بینیم که اقتصاد ظاهرا بسیار قوی تری از ما دارند، در زمینه تامین این اقلام در داروخانه‌ها و فروشگاه‌هایشان مشکل دارند، اما اغلب داروخانه‌ها بدون نگاه کردن به صرف منافع مادی، کمک کردند و علی رغم اینکه بسیاری از داروخانه‌ها مطالبات طولانی مدت از بیمه‌ها داشتند، اما کمک کردند تا با کمترین تنش و در کوتاه ترین زمان بر مشکلات فائق آییم. در زمینه شرکت‌ها و حوزه “های تک” هم کمتر دارویی است که در کشور ما تولید نشود. اقدامی که ظرف چند ماه قبل در سازمان غذا و دارو انجام شد، این بود که همه اقلام دارویی و حتی مکمل‌های ورزشی، تغذیه‌ای و… که در کشور تولیدکننده ندارد، بر روی سایت سازمان غذا و دارو قرار دادیم و متقاضیان زیادی برای تولید آن اقلام وارد شدند و تقاضا دادند و امیدواریم با اطلاع رسانی به موقع روند تولید این داروها در کشور، سرعت بیشتری پیدا کند.

انتهای پیام

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.