مرزهای جغرافیایی ایران عوض نشده/ تکفیری‌ها منطقه را ترک کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موافقتنامه اخیر باکو و ایروان با بیان اینکه نه مرزی عوض شده و نه ایران تغییری را خارج از آنچه اعلام کرده، می‌پذیرد، تصریح کرد: تکفیری‌ها باید هر چه سریع‌تر منطقه را ترک کنند.

کد خبر : 113803
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 آبان 1399 - 11:12

به گزارش لنگرخبر، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ابتدای این نشست خبری عنوان کرد: آرزوی سلامتی و بهروزی و عافیت برای مردم میهن دارم. این ایام کرونایی موج جدیدی را در ایران آغاز کرده و تنها با همت همه و مساعدت ارگان‌ها و همراهی مردم امکان شکست آن وجود دارد.

خطیب زاده افزود: در هفته‌ای که گذشت شاهد سفر ظریف به پاکستان بودیم که به دعوت همتای پاکستانی در راس یک هیأت سیاسی و اقتصادی به اسلام آباد سفر کرد و در شامگاه ۲۰ آبان وارد اسلام آباد شد و دو روز اقامت داشت. در دیدار با فرمانده ارتش همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی و مرزی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. فنس کشی، گروه‌های دخیل در جنایات سازمان یافته از جمله مواد مخدر، سلاح و … و موضوع افغانستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. ظریف در ملاقات با همتای خود تمامی ابعاد روابط را مرور کرد. روند صلح افغانستان، مقابله با اسلام هراسی و طرح‌های مخرب رژیم صهیونیستی مورد تبادل نظر قرار گرفت.

وی عنوان کرد: ضرورت تعیین تکلیف موافقتنامه‌های ترجیحی در این دیدار مورد بحث قرار گرفت و ملاقات با نخست وزیر و دیگر مقامات هم انجام شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: در هفته‌ای که گذشت موضوع کنفرانس بین‌المللی درباره بازگشت آوارگان به سوریه بود که دستیار ویژه وزیر خارجه به دمشق سفر و با مقامات از جمله بشار الاسد دیدار و گفت‌وگو کرد.

خطیب زاده در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره نقشه منتشر شده در فضای مجازی و اینکه گفته می‌شود ایران دیگر مرزی با ارمنستان ندارد، اظهار داشت: در هفته گذشته یکسری جوسازی‌های بی پایه رسانه‌ای را داشتیم. نقشه‌های ساختگی منتشر شد که جوسازی رسانه‌ای بود. فضای مجازی فرصتی را ایجاد کرده که برخی سو استفاده می‌کنند.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه حل و فصل دائمی بحران استقبال کرده و در سه دهه گذشته تلاش کرده این موضوع از طریق مسالمت آمیز حل شود. هر اقدامی که به این روند کمک کند مورد استقبال ایران قرار می‌گیرد. فکر می‌کنیم کاملا مسیر شناخته شده و روشن است. طرح ایران که به پایتخت‌ها هم ارائه شد هم پوشانی‌های جدی با فضایی که جلو می‌رود، دارد. مرزهای جغرافیایی ایران و منطقه تغییری نکرده و نه تنها مرزهای ایران بلکه مرزهای منطقه هم تغییری نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: یک جاده ترانزیت ساده است و نحوه تامین امنیت و مسائل مختلف آن باید مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. ایران با هوشیاری و حساسیت موضوع را پیگیری می‌کند و نمایندگان ما در پایتخت‌ها هوشیارانه موضوع را پیگیری می‌کنند. نه مرزی عوض شده و نه تغییری را ایران خارج از آنچه اعلام کرده می‌پذیرد.

خطیب زاده عنوان کرد: کریدوری که شنیدیم یک جاده ترانزیتی ساده است. همین الان که من صحبت می‌کنم  نیروهای تکفیری همین الان منطقه را ترک کرده باشند و هیچ بهانه‌ای برای این موضوع نیست و خط قرمز ماست. ایران به عنوان دو کشوری که به هر دو پایتخت دسترسی‌های متوازن و خوب دارد بخشی از تلاش‌هایش را برای حل و فصل موضوع معطوف خواهد کرد. ایران در مسیر ترانزیتی دنیاست و ایران از موقعیت ژئوپولتیکی خود آگاه است.

وی گفت: در سفر ظریف به اسلام آباد تمرکزی بر موضوع عربستان نبوده است.

*میراث شوم آمریکا برای منطقه

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی گفت: نیروهای مرزی ما و نهادهای مسئول موارد را رصد می‌کنند. آمریکا میراث شومی برای منطقه ما جز جنگ و خونریزی و آوارگی ملت‌ها نداشته است.

*هیچ کنشگر خارج از منطقه نمی‌تواند توسط کشورهای منطقه به این منطقه پایش باز شود

خطیب زاده درباره نقش ایران در حل مناقشه قره باغ و اعزام نیروهای حافظ صلح توسط ترکیه به منطقه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نقش استراتژیک و راهبردی خود را در تمامی معادلات منطقه داشته و خواهد داشت. تنها راه حل دائمی این بحران توجه به اصل انصاف، حق حاکمیتی کشورها و رعایت مرزهاست و هر چه به این مسیر کمک کند مورد استقبال ماست. این آتش بس شاید پاسخ نهایی به بحران نباشد ولی قدم بسیار موثری است.

وی افزود: هیچ موضوعی خارج از روال طبیعی نمی‌تواند شکل بگیرد همانطور که هیچ کنشگر خارج از منطقه نمی‌تواند توسط کشورهای منطقه به این منطقه پایش باز شود و ما به صراحت گفته‌ایم و آنهایی که باید پیام را بگیرند گرفته‌اند. خارج از این مسیر طبیعی است روندی شکل نخواهد گرفت.

* توصیه به حکام آل سعود

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اظهارات پادشاه عربستان هم گفت: تکرار این جملات و اظهارات خسته کننده توسط حکام سعودی چیز غیر طبیعی نیست. جملاتی که حفظ کردند مدام تکرار می‌کنند. پیام ایران کاملا روشن بوده است. رژیم آل سعود توجه کند وقتی این حرص و ولع خرید سلاح و عدم شناخت درست نسبت به معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی که نمی‌توان صرفا با قواعدی که سرکوب می‌کنی و داخل را مدیریت می‌کنی منطقه را مدیریت کرد. نمی‌توان با کشتن مردم یمن به صلح رسید. نمی‌توان با گروه‌های تکفیری اتحاد ایجاد کرد. نمی‌توان منابع جهان اسلام را به خیانت به آرمان فلسطین معطوف کرد. تا زمانی که حکام آل سعود از این وضعیت برنگردند چشم اندازی برای خروج از انزوای حکام آل سعود وجود ندارد.

وی افزود: توصیه به حکام آل سعود این است که تنها و تنها به ظرفیت‌های جهان اسلام و منطقه دل ببندند و دست دوستی ایران کماکان برای تمامی کشورهای اسلامی دراز است و تمامی خطاها، نقشه ها و توطئه‌های آل سعود را می‌دانیم. ما همسایه هم هستیم و چاره‌ای نداریم برای تعالی منطقه دست به دست هم بدهیم و حکام آل سعود از این اتهام زنی‌ها فاصله بگیرند.

خطیب زاده همچنین گفت: مسیر همکاری ایران با سازمان شانگهای روشن است. در چارچوب منافع خود این کار را می‌کنیم و هر زمان منافع مان ایجاب کند به این سازمان بپیوندیم می‌پیوندیم. تلاشمان این است بر اساس منافع و شرایط در حال شکل گیری تصمیمات خود را جلو ببریم.

وی درباره تعدادی از پناهجویان ایرانی که در پی غرق شدن کشتی حامل آنها در مصر حضور دارند، گفت:‌ متاسفیم برخی هموطنان در دام قاچاقچیان انسان می‌افتند و خود و خانواده خود را گرفتار می‌کنند متاسفیم که شاهد این سوداگری‌ها هستیم. تمامی سفارتخانه‌های ما در خارج از کشور موظفند به تمامی ایرانیان دسترسی‌های کنسولی داده و مساعدت‌های لازم را بدهند. بعد از اینکه دفتر حافظ منافع ما در قاهره مطلع شد با همکاری خوب دولت و نهادهای مصری دسترسی‌های لازم را داشت به سفارت آمدند و تلاش شد احراز هویت صورت بگیرد و تلاش شد در تهران با خانواده های آنها تماس شود. اصل بازگشت داوطلبانه است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره ترور یکی از سرکردگان القاعده در ایران نیز گفت: همه می‌دانند القاعده دست پرورده کیست. ما یک جبهه متحدی در مقابل ایدئولوژی تکفیری بودیم. این سناریوسازی ها چیزی نیست که به ایران بچسبد.

وی افزود: آن کسی که ادعا می‌کند باید بیاید بگوید چه کار کرده است. اینکه رژیم صهیونیستی مزدور ایالات متحده بشود و به قول معروف تروریست اجاره‌ای شود و پول بگیرد و کسانی را این طرف و آن طرف دنیا ترور کند، تراژدی دنیاست. در سرزمین‌های اشغالی سیاست‌شان ترور سران فلسطینی است.

خطیب زاده ادامه داد: درباره این ادعای روزنامه نیویورک تایمز باید این منابعی که این درزهای ساختگی را به روزنامه می‌دهند باید ذهنشان را جمع و جور کنند که این فرد را کجا کشته‌اند. این اتهام زنی‌ها ارزش پاسخگویی را ندارد. این‌ها سناریوهای هالیوودی را می‌سازند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.