به گزارش لنگرخبر، ظریف در این پیام توییتری نوشت: «به کریستین امانپور از شبکه سی ان ان گفتم: ایالات متحده از برجام خارج شد و آن را نقض کرد. اما ایران تنها اقدامات جبرانی انجام داد. آمریکا باید به پایبندی کامل بازگردد. ایران سپس فورا از اقدامات جبرانی خود بازخواهد گشت.»

ظریف در ادامه نوشت: «جوزف بورل-به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک- میتواند قدمها را در مشورت با ایران و آمریکا هماهنگ نماید.»

دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال 1397 از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» خارج شد و همه تحریم های رفع شده ذیل این توافق را علیه ایران بازگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشوهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت دارد.

یک سال بعد که دولت های اروپایی نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن زمان به بعد تعهداتش به محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته کنار گذاشته است.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که این گام ها بازگشت پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان