عکس بازی نهایت کار روابط عمومی فرمانداری/محرمانه بازی برخی ادارات برای عدم اطلاع‌رسانی به مردم!

در طی چند سال اخیر همواره بسیاری از جلسات فرمانداری که با حضور مدیران استانی و کشوری برگزار می‌شد به رسانه‌ها جهت پوشش خبری اطلاع داده نمی‌شد و حتی ظرفیت و فضای لازم برای خبرنگاران جهت پرسش سؤالات مردمی فراهم نشد و درد بزرگ‌تر این است که روابط عمومی فرمانداری مدعی است که دفتر فرماندار زمان و ساعت جلسات را جهت اطلاع‌رسانی به وی اعلام نمی‌کنند!

کد خبر : 116909
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 فروردین 1400 - 9:44

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی لنگرخبر، ارتباطات در عصر حاضر دارای جایگاه ویژه‌ای است که در شرایط فعلی هرکسی در هر رده سنی به نحوه‌ای از ارتباطات و تکنولوژی‌های موجود به روش‌های گوناگون بهره می‌برد.

جدای فلسفه وجودی ادارات جهت خدمت به مردم در راستای قوانین محوله، برای هر نهاد یک جایگاه روابط عمومی نیز در نظر گرفته‌شده تا خدمات انجام‌شده توسط دولت‌ها را از طریق رسانه‌های جمعی و غیره به مردم اطلاع‌رسانی کرده و از طرفی انتقادات و پیشنهاد‌های شهروندان را نیز دریافت و دسته‌بندی کرده و به مدیر مافوق خود تحویل دهد.

این شاید تعریف بسیار ساده‌ای از یک روابط عمومی اداره یا نهاد باشد ولی در چارت قانونی محوله آنان هرکدام دارای وظایف تشریح شده مشخصی هستند که به‌عنوان‌مثال برای روابط عمومی فرمانداری‌ها حدود ۲۰ شرح وظایف تشریح شده است.

روابط عمومی فرمانداری‌ها در چارت قانونی به‌صورت مستقیم زیر نظر فرماندار است ولی بخش‌های دیگر فرمانداری در زیرمجموعه دو معاونت سیاسی یا عمرانی قرار می‌گیرند، در چند سال اخیر نیز در مراحل مختلف به ضعف عملکردی روابط عمومی فرمانداری در موضوعات مختلف پرداختیم ولی نه‌تنها به مسئله حل نشد بلکه شاید بتوان گفت که این موضوع گسترده‌تر نیز شده است.

در طی چند سال اخیر همواره بسیاری از جلسات فرمانداری که با حضور مدیران استانی و کشوری برگزار می‌شد به رسانه‌ها جهت پوشش خبری اطلاع داده نمی‌شد و حتی ظرفیت و فضای لازم برای خبرنگاران جهت پرسش سؤالات مردمی فراهم نشد و درد بزرگ‌تر این است که روابط عمومی فرمانداری مدعی است که دفتر فرماندار زمان و ساعت جلسات را جهت اطلاع‌رسانی به وی اعلام نمی‌کنند!

این مشکل همواره در طی پنج فرماندار و سرپرست فرمانداری وجود داشت درحالی‌که رحیم حیدری و محمد رنجبر ازجمله فرماندار و سرپرستانی بودند که در محل‌های خدمت قبلی خود ارتباط بسیار نزدیکی با رسانه‌ها و جلسات مکرری داشتند ولی این ضعف در حال حاضر و طی ۱۰ سال گذشته در روابط عمومی مشهود است.

البته این موضوع و ضعف موجود صرفاً مربوط به روابط عمومی فرمانداری نیست بلکه ضعف از دیگر همکاران رسانه است که در این موضوع مطالبه گری صحیحی انجام نداده‌اند.

شاید این سؤال در ذهن مخاطب ایجاد شود که اساساً چه لزومی دارد خبرنگار در همه جلسات حضورداشته و اطلاع‌رسانی قبلی شود؟ که جواب نیز مشخص است چراکه رسانه به‌عنوان نماینده افکار عمومی می‌تواند در جلسات حضور و پوشش خبری دهد و در مورد مسائل و مشکلات شهروندان از مسؤولین مربوطه پیگیر حل مسئله شود.

این‌که فرماندار یا هر مسئول دیگری در حوزه مدیریتی خود با تک‌تک شهروندان ملاقات کند تقریباً کاری غیرممکن است ولی می‌توان از ظرفیت رسانه‌ها برای دریافت سؤالات، پیشنهاد‌ها و انتقادات مردمی استفاده و در جلسات فصلی رسانه‌ها با فرماندار و دیگر مسؤولین موضوعات و مسائل مردمی مطرح و از طریق همان رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شود که همین کار ساده نیز انجام نمی‌گیرد.

البته مشکل دیگری که در سد راه رسانه‌های پیگیر و مطالبه گر است محرمانه بازی برخی مسؤولین و روابط عمومی‌های آنان است که این به دلیل عدم اشرافیت نسبت به جایگاه اشغال کرده و یا شاید از عدم وجود روحیه مناسب برای انجام کار باشد که سؤالات مردمی ابتر می‌ماند یا اعلام می‌کنند که جواب سؤالات باید توسط استان اعلام شود که این فلسفه وجودی مدیر و روابط عمومی یکی اداره در شهرستان را زیر سؤال می‌برد.

در چند ماه گذشته نیز جلسات زیادی با حضور مدیران استانی و شهرستانی در فرمانداری برگزار شد که به‌جز چند عکس از جلسات، متنی نیز در پرتال فرمانداری برای افکار عمومی و استفاده و بازنشر رسانه‌ها بارگذاری نشده که حاصل جلسات و دیدارها چه بوده و روابط عمومی صرفاً با عکس بازی و نمایش دادن آن در فضای مجازی اعلام وجودی می‌کند!

البته این مشکل صرفاً در فرمانداری و روابط عمومی آن نیست و اکثر ادارات درگیر این ضعف مفرط هستند که در این سال‌ها کوچک‌ترین تلاشی نیز برای حل یا تقویت آن نشده و این یعنی خدماتی که دستگاه‌ها و ادارات در شهرستان انجام می‌شود در همان فضای به بهره‌برداری رسیده خفه می‌شد و شهروندان از آن بی‌اطلاع هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.