پروژه‌های فاضلاب شهری و آبرسانی شهرهای گیلان در ۵ سال به اتمام می‌رسد

مدیرعامل آب و فاضلاب گیلان از اتمام و راه اندازی پروژه‌های فاضلاب شهری و آبرسانی ۵۱ شهر طی پنج سال در گیلان خبر داد و گفت: ایستگاه پمپاژ آستارا تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش لنگرنیوز ، کاظم لطفی در گفت‌وگو با تسنیم ، با اشاره به طرح‌های فاضلابی و آبرسانی شهرهای گیلان، اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های کارشناسی شده در حوزه آبرسانی و راه اندازی سیستم‌های فاضلاب شهری، ۵۱ شهر گیلان طی پنج سال تجهیز می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حوزه طرح‌های فاضلاب شهری اقدامات بسیار خوبی با حمایت استاندار گیلان در حال انجام است، افزود: کلانشهر رشت و شهرهای انزلی،فومن، صومعه‌سرا، تالش، آستارا، لنگرود، آستانه‌اشرفیه، لاهیجان، رودسر و سیاهکل که عمده جمعیت شهری استان در این شهرها هستند در ۵ سال سیستم فاضلاب شهری تمام این شهرها راه اندازی می‌شود.

مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان با بیان اینکه محل تامین اعتبارات برای اجرای سیستم فاضلاب شهری در کلانشهر رشت و شهر انزلی مشخص شده است، گفت: بخشی از اعتبارات این طرح از محل بانک توسعه اسلامی و بخشی دیگر از محل اعتبارت ملی، استانی و تبصره سه مشارکت مردمی تامین می‌شود.

اتمام پروژه‌های فاضلاب شهری و آبرسانی ۵۱ شهر گیلان در ۵ سال

لطفی با تاکید بر اینکه ۹ شهر دیگر گیلان همین رویه تامین اعتبار را دارند، افزود:در راستای تامین آب ۵۱ شهر گیلان نیز طرح‌های بسیار خوبی در دست اجرا است که طی چند سال اخیر به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه در سال آینده احتمال کم آبی در شهرهای گیلان به علت خشکسالی وجود دارد، تصریح کرد: در سال ۹۴ نیز برنامه‌های جامع و کارشناسی شده در دست اجرا است که در همین راستا برنامه تامین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه در برنامه داریم.

ایستگاه پمپاژ آستارا تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل آبفا گیلان با اشاره به پیشرفت طرح فاضلاب شهری آستارا و تاکید بر لزوم تسریع در اجرای این طرح مهم و حیاتی این شهرستان افزود: هم اکنون تصفیه‌خانه فاضلاب شهری آستارا در حال احداث است که البته ایستگاه پمپاژ این شهر تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد.

لطفی با بیان اینکه برای اجرای سیستم فاضلاب شهر آستارا به ۱۳۷ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: از این مقدار اعتبار در حدود ۷۰ میلیارد تومان از محل بانک توسعه اسلامی و بقیه از منابع ملی،استانی و تبصره سه مشارکت مردمی تامین می‌شود.

کلانشهر رشت نیازمند ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار

وی با بیان اینکه برای اجرای طرح سیستم فاضلاب شهری رشت به ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، تاکید کرد:طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و نگاه ویژه استاندار گیلان امیدواریم این طرح در مدت تعریف شده مورد بهره برداری قرار بگیرد.

مدیرعامل آبفا گیلان با اشاره به اینکه برای اجرای سیستم فاضلاب شهر انزلی نیز ۱۲۰ تا ۱۶۰میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است، خاطر نشان کرد: برای ۹ شهر دیگر گیلان نیز به طور متوسط ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

لطفی با اشاره به نحوه تامین اعتبارات اجرای طرح سیستم فاضلاب شهری شهرهای گیلان اظهار کرد:بخشی از این اعتبارات از محل بانک توسعه اسلامی و بانک‌های دیگر که ۵۰ درصد را شامل می‌شود و مابقی از محل اعتبارات ملی، استانی و سهم آورده محل تبصره سه انجام می‌شود.

author ۲۸ مهر ۱۳۹۳
author 168 views