معرفی انواع مته در صنعت چوب و نجاری

زمانیکه به کارگاه‌های نجاری بروید، ابزار آلات و دستگاه‌های گوناگونی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام کارایی و کاربرد خاص خود را دارند. یکی از اصلی‌ترین این ابزار آلات دریل است که در مدل‌ها و سایزهای مختلف تولید شده است. اما برای استفاده از این دستگاه باید مته‌های مختلف را نسبت به نیاز روی آن نصب کنید.

کد خبر : 135159
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۹:۴۹

همانطور که می‌دانید، صنعت چوب مانند صنایع تولیدی دیگر از ابزار آلات و ماشین آلات خاصی برای ساخت استفاده می‌کنند. از این رو، نجاران و تولید کنندگان باید اطلاعات کافی در مورد آنها بدانند، اینکه هر کدام از آنها برای چه کاری و چگونه استفاده می‌شوند. از این جهت که هر کدام کارایی و عملکرد خاص خود را داشته و اکثر آنها برای انجام کار نیاز به تجهیزات جانبی دیگر دارند. زمانیکه نجاران در مورد این موارد بدانند، کار را سریع‌تر و بی نقص‌تر انجام خواهند داد. به عنوان مثال دستگاهی مثل دریل که در صنایع مختلف کاربرد دارند، باید مته‌های مختلفی براساس نوع کار روی آنها نصب شود تا این دستگاه به یک وسیله کاربردی تبدیل شود. امروزه با پیشرفت‌هایی که در صنعت چوب شده است، مته‌ها در انواع مدل و سایز تولید شده‌اند. بر این اساس نجاران می‌توانند نسبت به نیاز خود از آنها استفاده کنند و کار سوراخ کاری را با دقت بالایی انجام دهند. در ادامه به معرفی نمونه‌ای از مته‌های موجود در این صنعت می‌پردازیم تا با کارایی آنها بیشتر آشنا شوید.

انواع مته دریل نجاری

زمانیکه به کارگاه‌های نجاری بروید، ابزار آلات و دستگاه‌های گوناگونی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام کارایی و کاربرد خاص خود را دارند. یکی از اصلی‌ترین این ابزار آلات دریل است که در مدل‌ها و سایزهای مختلف تولید شده است. اما برای استفاده از این دستگاه باید مته‌های مختلف را نسبت به نیاز روی آن نصب کنید. انتخاب مته بستگی به نوع سوراخ یا حفره‌ای دارد که می‌خواهید روی چوب ایجاد کنید. با در نظر گرفتن مته مناسب می‌توانید کار را با دقت و تمیزی بیشتری انجام دهید. هنگام انتخاب مته باید به اندازه شفت دریل خود توجه داشته باشید تا براساس آن مته مناسب با دستگاه را انتخاب کنید. در غیر این صورت کارایی درستی از دریل هنگام استفاده نخواهید داشت.

مته

امروزه با پیشرفت‌های زیادی که در صنعت چوب و نجاری شده است، ابزار آلات و تجهیزات جدیدی نیز تولید می‌شود. با استفاده از این تجهیزات می‌توانید نواقص و مشکلات پیشین را برطرف کنید. مته هم جز این ابزار آلات می‌باشد که در انواع سایز و مدل تهیه شده‌ است. در بعضی مواقع نجاران برای نصب قطعات چوبی به یکدیگر باید حفره یا سوراخی را روی چوب ایجاد کنند. برای این کار باید از مته مناسب دریل و سوراخ استفاده کنند تا کار تمیز و دقیق انجام شود. همانطور که گفته شد، هنگام انتخاب مته باید به اندازه شفت دریل خود دقت کنید. مته را می‌توانید در انواع گردبر، کاجی، گازور، خزینه و غیره انتخاب کنید که هر کدام برای کار مشخص تولید شده‌اند.

مته

مته گردبر

با مته گرد بر می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن به فرآیند سوراخ کاری به صورت گرد در ابعاد و اندازه‌های مختلف روی چوب پرداخت. مته گردبر با دقت بالا حفره‌ای روی سطح چوب ایجاد می‌کند که اندازه آن بر اساس قطر مته در نظر گرفته شده است و بیشتر از آن سوراخ نخواهد کرد. اگر بخواهید سوراخ دایره‌ای شکل با اندازه‌های مختلف روی سطح چوب قطعه مورد نظر خود ایجاد کنید می‌توانید از انواع سایز و مدل با سرعت‌های متفاوت استفاده کنید. مته گردبر دارای تیغه‌های منظم دایره‌ای شکل دور تا دور می‌باشد. از این نوع مته برای ایجاد برش دایره‌ای روی سطوح لوازم دکوری، محل قرار گیری لوله، محل عبور کابل و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در ساخت سازهای مختلف، جای لامپ هالوژن و موارد مشابه دیگر نیز از مته گردبر استفاده می‌شود. مته گردبر مدرج یکی از انواع مته گردبر‌های موجود در بازار است که از دو بازوی قابل حرکت تشکیل شده و بدنه درجه بندی شده مشخصی دارد.

مته کاجی

مته کاجی از خاص‌ترین مدل‌های مته است که ظاهری مخروطی شکل شبیه درخت کاج دارد. این مته را با عنوان مته پله‌ای هم در بازار معرفی می‌کنند. زمانیکه سطح چوب را با این مته سوراخ می‌کنید، می‌تواند همان سوراخ را با این نوع مته به راحتی بازتر و گشادتر کنید به این دلیل که هر طبقه آن دارای سایز کوچک تا بزرگ با اندازه مشخص می‌باشد. بنابراین حین کار لازم نیست که به تعویض مته در سایز‌های دیگر پرداخت. همین عملکرد مته پله‌ای باعث افزایش سرعت و کارایی کار خواهد شد. این نوع مته مانند مته‌های دیگر باید دارای استحکام و دوام بالایی باشد تا زمان استفاده از آن بتوان ضخامت‌های گوناگون چوب را سوراخ کرد.

مته کاجی

مته گازور

مته گازور از انواع مختلف مته‌های چوب است که مانند نمونه‌های دیگر مته در سایز‌ و مدل‌های مختلف تولید شده است. نجاران در کارگاه‌های نجاری می‌توانند برحسب نیاز هر کدام آنها را از بازار خریداری کرده و از آنها برای تسریع در کار خود استفاده کنند. این ابزار روی دستگاه اورفرز نصب می‌شود که در سریع‌ترین زمان سوراخی را روی سطح چوب ایجاد کند. این نوع مته باربرداری سطح چوب را بدون ایجاد سوراخ راه به در امکان پذیر می‌کند. برای ایجاد حفره روی چوب باید نیش مته را روی چوب قرار داد و دریل را آرام به پایین می‌برید تا تراشیدن سطح را بدون ایجاد سوراخ انجام دهد. این نوع مته جزء مته‌های تخصصی در صنعت چوب است که برای سوراخ کردن جای لولا‌ گازور و جک کابینت استفاده می‌شود. این ابزار علاوه بر انواع مختلف دارای کارگیرهای گوناگونی نیز می‌باشد. کارگیرها براساس اندازه تقسیم بندی می‌شوند. از هر نوع مته گازور می‌توان در صنعت کابینت سازی و ام دی اف استفاده کرد.

مته خزینه

مته خزینه نوع دیگری از انواع مته‌های چوب است. از مته خزینه برای سوراخ کردن انواع پیچ و قرارگیری گل پیچ روی سطوح صاف و شیب دار استفاده می‌شود. این نوع مته در انواع مختلف مخروطی ماشینی، سر تخت، استوانه‌ای، مرغک‌دار و دستی تولید شده است. نجاران و تولید کنندگان وسایل چوبی می‌توانند براساس نیاز خود برای تولید یک محصول چوبی از انواع مته خزینه استفاده کنند. از این مته برای سوراخ کاری و خزینه کردن جای سوراخ همزمان استفاده می‌شود. مته سوراخ زن در قسمت مرکزی مته خزینه قرار گرفته و از طریق پیچ‌های نوع آلن خور امکان تعویض آن فراهم می‌شود. کاربرد این نوع مته در صنعت چوب، کابینت سازی و فعالیت‌های مرتبط با چوب‌های ام دی اف است.

مته خزینه

مته برگی

مته برگی ظاهری شبیه به شکل برگ دارد که از سه نیش تشکیل شده است. یک نیش در وسط و دو نیش در کناره‌های آن وجود دارد که نیش‌های کناری آن با اندازه‌های دلخواه قابل تنظیم می‌باشند. لبه‌های تیز اطراف این مته به ایجاد حفره گرد به صورت دقیق کمک می‌کند. از مته برگی در اندازه‌های مختلف برای سوراخ کردن سطوحی با قطر بسیار زیاد کاربرد دارد. در هنگام استفاده از این مته باید پوشال‌های اضافی را از سطح چوب برداشت. برای این کار باید مته را از حفره بیرون کشید تا پوشال‌های موجود روی سطح برگی مته را نیز خارج کرد. مته برگی در صنعت چوب و تراشکاری کاربرد بسیاری دارد.

قیمت انواع مته موجود برای کارگاه‌های نجاری

برای اطلاع از قیمت انواع مته موجود برای کارگاه‌های نجاری لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.