در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]
فرصت همجواری با عراق برای گسترش تعاملات اقتصادی بکار گرفته شود

رئیس جمهور آبادانی خوزستان را نیازمند به جدیت و مجاهدت فوق العاده دانست و اظهار داشت: از دست دادن هر فرصتی برای آبادانی خرمشهر و آبادان و کل استان خوزستان زمینه را برای توطئه آفرینی خناثان فراهم می کند، چرا که امنیت و اقتصاد بهم پیوسته بوده و وجود مشکلات اقتصادی می تواند زمینه را برای ایجاد ناامنی از سوی دشمنان فراهم کند.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه پنج شنبه در جلسه ویژه بررسی مسایل شهرستان های خرمشهر و آبادان با تبریک سالروز ولادت امام زمان(عج) و با بیان اینکه شب نیمه شعبان بسیار مبارک است، گفت: یکی از اعمال با فضیلت امشب گره گشایی از کارهای مردم است و امیدواریم امشب بتوانیم در این جلسه گره ای از مشکلات مردم بگشاییم.

رئیس جمهور ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران تأمین امنیت در استان خوزستان و سراسر کشور، افزود: امروز سطح مطلوبی از امنیت در سراسر کشور برقرار است، اما همواره باید هوشیاری خود را در برابر دشمنی که در اثر شکست های مکرر در حوزه های اقتصادی، نظامی و امنیتی به استیصال رسیده، حفظ کنیم.
رئیسی ادامه داد: یکی از عرصه هایی که دشمن برای ضربه زدن به کشورمان بر روی آن تمرکز کرده عرصه سایبری و اطلاعاتی است که باید پیش بینی ها و پیشگیری های لازم در این زمینه انجام شده و آمادگی مواجهه متناسب با هر مسأله ای را در زمان مناسب داشته باشیم.
رئیس جمهور در ادامه سخنانش همجواری استان خوزستان با عراق را فرصتی ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: همواره به مسئولین استان های مرزی توصیه کردم که تمام تلاش خود را برای گسترش تعاملات اقتصادی و تجاری بکار بگیرند.
وی آبادان و خرمشهر را مایه افتخار کشور و نماد مقاومت و ایستادگی دانست و تصریح کرد: این دو شهر با این همه امکانات خدادادی نباید از مشکلات متعدد رنج ببرند. خوزستان خطه نفت، نهر و نخل است و ظرفیت های موجود در این خطه به خوبی برای پیشرفت همه جانبه استان کفایت می کند.
رئیس جمهور اولین و محوری ترین مسأله آبادان و خرمشهر را ضرورت ایجاد اشتغال دانست و خاطر نشان کرد: ایجاد اشتغال صرفاً به معنای بکارگیری افراد در نظام اداری نیست، بلکه در استانی مثل خوزستان باید از ظرفیت های کشاورزی و صنعتی استان برای ایجاد اشتغال بهره گرفت.
رئیسی از دستگاه های مختلف که در زمینه بهره برداری از منابع و ظرفیت های استان خوزستان فعال هستند، خواست تا به نحو احسن به مسئولیت های اجتماعی خود در خوزستان عمل کنند و گفت: نکته مهم دیگر درباره شهرستان های آبادان و خرمشهر رسیدگی به وضعیت منطقه آزاد اروند است. وقتی ایجاد این منطقه آزاد برای مردم باعث افزایش برخی هزینه های زندگی شده است، قطعاً باید منافع اقتصادی آن نیز نصیب مردم شود.
رئیس جمهور افزود: با توجه به تداخلی که منطقه آزاد اروند با مناطق شهری خرمشهر و آبادان پیدا کرده لازم است فورا کارگروهی تشکیل تا بر مبنای قانون مناطق آزاد، بررسی های حقوقی لازم برای حل و فصل مشکلات پیش آمده انجام شود.
وی در ادامه سخنانش به جایگاه والای آبادان و خرمشهر در سالهای دفاع مقدس اشاره کرد و اظهار داشت: خرمشهر و آبادان به عنوان دو نماد ایستادگی و مقاومت آسیب های زیادی از دوران دفاع مقدس متحمل شدند که باید برای رفع این آسیب ها اقدامات لازم انجام شود و از جمله مبلمان شهری این دو شهرستان به شکلی که در شأن آنها باشد بازسازی و اصلاح شود.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش، گمرک خرمشهر را از ظرفیت های مهم برای اشتغالزایی و ایجاد رونق اقتصادی عنوان کرد و تصریح کرد: با توجه به هم مرز بودن کشورمان با عراق و سیاست جدی جمهوری اسلامی برای گسترش بیش از پیش تعاملات و روابط تجاری با این کشور زمینه مضاعفی برای فعال تر شدن گمرکات در استان خوزستان وجود دارد و ضروری است در جلسه ای که قرار است برای رسیدگی به مسایل خرمشهر و آبادان در تهران تشکیل شود، این موضوع نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.
رئیسی با اشاره به موضوع لایروبی اروندرود و تسریع در تکمیل خط آهن شلمچه به بصره، خاطر نشان کرد: اگر چه کارهای زیادی برای پیشرفت آبادان و خرمشهر انجام شده، اما هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله زیادی باقی مانده و وضعیت فعلی این دو شهرستان و کل استان خوزستان قابل قبول نبوده و باید متحول شود.
رئیس جمهور گفت: آبادانی خوزستان نیاز به جدیت و مجاهدت فوق العاده داشته و نباید اجازه دهیم لحظه ای فرصت در این زمینه از دست برود چرا که از دست دادن هر فرصتی زمینه را برای توطئه آفرینی خناثان فراهم می کند. چنانچه مقام معظم رهبری همواره تأکید می کنند، اقتصاد و امنیت دو مقوله بهم پیوسته هستند و اگر مشکلات اشتغال و فقر در خوزستان برطرف نشوند دشمنان امنیت منطقه را نیز مخاطره خواهند انداخت.
وی با بیان اینکه این سومین سفر بنده در ۶ ماه سپری شده از آغاز فعالیت دولت مردمی به استان خوزستان است، افزود: اینکه ما چند بار به هر یک از استان های کشور سفر کنیم به هیچ وجه برای بنده موضوعیت ندارد، بلکه مهم آن است که این سفرها نتیجه بخش بوده و مردم آثار سازنده این سفرها را ببینند.
رئیس جمهور اظهار داشت: ظرفیت های استان خوزستان برای انجام کارهای فوق العاده کاملاً مهیا و کافی است و مسئولان به هیچ وجه نباید در مسیر آبادانی استان معطل پیچ و خم های اداری شوند. کار فوق العاده و مجاهدانه با نامه نگاری و مراودات اداری معمول پیش نمی رود. الگوی عمل رزمندگان در ۸ سال دفاع مقدس پیش روی ماست که با وجود همه محدودیت ها و کمبودها به هیچ وجه دفاع از کشور را معطل نمی گذاشتند و کارهای نشدنی را انجام می دادند.
رئیسی با تأکید بر ضرورت حفظ و ترویج روحیه ایثارگری و مجاهدت رزمندگان در دوران دفاع مقدس، تصریح کرد: ابتکار برگزاری اردوهای راهیان نور که از سوی مقام معظم رهبری، ارایه شد، به منظور حفظ و ترویج همین روحیه بوده است و به هیچ وجه نباید اجازه دهیم، روحیه ایثار و جهاد در کشور به سردی بگراید، چرا که اگر این روحیه را از دست بدهیم، یکی از مؤلفه های مهم تأمین امنیت ملی خود را از دست داده ایم که دشمن هم از آن استقبال خواهد کرد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه یکی از راه های مؤثر حفظ و ترویج روحیه ایثار و مجاهدت جهاد تبیین است، خاطر نشان کرد: البته باید این مسأله را در نظر داشته باشیم که جهاد تبیین به تنهایی کافی نیست و باید این روحیه را در عمل ترویج کنیم.
پیش از سخنان رئیس جمهور، استاندار خوزستان در سخنانی با قدردانی از توجه ویژه دولت به این استان، گفت: پس از سفر اول آیت الله رئیسی به این استان حجم فعالیت های عمرانی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده و امروز آثار تصمیمات سازنده دولت برای خوزستان به وضوح قابل مشاهده است، فرمانداران خرمشهر و آبادان، نمایندگان این دو شهرستان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مقامات لشکری و کشوری خرمشهر و آبادان نیز در سخنانی به بیان نظرات و دیدگاه های خود برای پیشرفت شهرستان های آبادان و خرمشهر پرداختند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان